Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Petr Stránský
Jj, také jsem si této chybky všiml. Informoval jsem o tom už redakci, takže snad to odpovědný redaktor brzy odstraní :)
Odpovědět0  0
Díky za příspěvek :­) Je to měřeno s LCD nebo pouze samotná bedna? Máte ještě někdo změřenou spotřebu svého PC? Jak byla vysoká?
Odpovědět0  0
Vrátit spíše ne, ale vyměnit by to mohlo jít. Jinak je zde také možnost disk objednat přes internet. V takovém případě máte totiž zákonnou lhůtu 14 dní na vrácení zboží bez udání důvodu. Zaplatíte tak pouze za poštovné. Též přeji pěkný zbytek dnešního dne :­-)
Odpovědět0  0
Tak s tímto diskem by neměl být problém. Pokud nepojede, můžete ho zkusit jumperem nastavit do kompatibilního režimu se SATA 150. Tady pojede určitě. Disky WD toto většinou umožňují, možná se ale nejprve přesvědčit, že na štítku disku toto nastavení možné je ­(nenašel jsem vhodnou fotku na internetu, na které by tato informace byla čitelná­) ­- podíval bych se například v prodejně před koupí.
Odpovědět0  0
Dobrý den,

většinou nebývá problém, ale v některých případech ano. Konkrétně pro vaši desku vím o jednom uživateli, který měl problém k ní připojit SATA II disk WD 3200AAKS. Problém vyřešilo až naswitchování disku do kompatibilního režimu se SATA 150. To ale zase všechny disky nemusí umožňovat. Jaký chcete pořídit?
Odpovědět0  0
Též zdravím, SATA je zpětně kompatibilní, čili neměl by to být problém. Samozřejmě ale je nutné počítat s tím, že vždy dojde ke snížení přenosové rychlosti, která tak poběží na rychlosti toho pomalejšího z připojených prvků.
Odpovědět0  0
Ať se vám to líbí nebo ne, mnoho z uživatelů PC používá stále ještě základní desky, kde sběrnice PCIe není. ISA byla zase doplněna pro úplnost, protože se s nastavením jejich parametrů stále ještě v některých systémech setkáte. Krom toho znám i několik lidí, kteří se sběrem starších kousků HW vysloveně vyžívají. Znalého uživatele pak nějaká ­"neznámá­" volba vůbec nepřekvapí.
Odpovědět0  0
Díky za váš příspěvek a pochvalu. Chybičku opravím.

Jinak bych ještě uvedl, že znát nastavení BIOSu je zcela určitě vhodné i dnes. Stále existuje mnoho případů, kdy jeho korektním nastavením můžete běh celého počítače nejen vyladit či jej více přizpůsobit svým požadavkům. Samozřejmě, že se při tomto, ale leckdy neobejdeme bez popisu funkcí, které dnes již moc nevyužijete. Přesto se však stále mohou někomu hodit.
Odpovědět0  0
Ne jen před deseti lety. Vím o mnoha školách, kde se stále učí ­"náhodný­", a to i přesto, že je to zavádějící.
Odpovědět0  0
Jsem rád, že vám můj článek pomohl. Je fajn vědět, že vaše práce je užitečná :­-­) Budu se snažit psát takto i nadále, můžete se těšit třeba na dokončení celé série o nastavení BIOSu :­-)
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu. Paměť ROM je ve své podstatě také RAM ­(Random Access Memory­) ­- tedy paměť s náhodným přístupem. Jednotlivé moduly operační paměti na základní desce by se tak správně měly nazývat termínem RWM ­(Read Write Memory­), což je souhrnný název celé skupiny typů pamětí, do kterých lze stejně jednoduše zapisovat i z nich číst.

Odpovědět0  0
Kde jste v předešlém příspěvku vyčetl, že je jeho autor ­"debil­"? Nastavení ­"Spread Spectrum­" není nic uživatelsky natolik známého, aby to každý znal, mimochodem vy jste o tomto věděl?
Odpovědět0  0
Ve většině případů se opravdu setkáte pouze se značením, které jste ve svém příspěvku zmínil, avšak to druhé také existuje ;­) Obě jsou přitom vzájemně ekvivalentní, rovnocenné.
Odpovědět0  0
Dobrý den, plotna bývá nejčastěji vyrobena z různé kombinace skla, keramiky či plastu, ale dříve se hojně využívalo také hliníku. Její povrch je poté pokryt tenkou vrstvou magneticky měkkého materiálu ­(např. oxid železa, substrát slitiny kobaltu­).
Odpovědět0  0
Všechno je relativní a rychlost zrovna tak. Centrino 2 tu s námi již opravdu nějakou dobu je, ony dva měsíce ale zase tak dlouhá doba není. I když je pravdou, že vývoj v oblasti IT jde dopředu kroky přímo mílovými.
Odpovědět0  0
Trošku jsem na tuto problematiku v článku narazil, ale opravdu jen trošku. WiMAX byl ale zmíněn jen okrajově, protože článek se zabývá konkrétně WiFi. Samozřejmě máte ale plnou pravdu.
Odpovědět0  0
Osobně si také myslím, že s šesti klienty by něměl být žádný problém. eNko by teoreticky mohlo více klientů zvládnout lépe, ale zas je tu problém s podporou v noteboocích. Pokud nejsou všechny notebooky s jeho podporou, bylo by třeba použít nějakou externí kartu.
Odpovědět0  0
Zkuste ještě připojit disk na jiný SATA port a zresetovat BIOS. Jak se ale problém projevuje v systému ­(ve Windows­)? Ukazuje disk s menší kapacitou než skutečně je? OS většinou dnes již BIOS obchází a s pomocí ovladačů přistupuje k HW přímo...
Odpovědět0  0
Zkoušel jste disk v jiném počítači?
Odpovědět0  0
Ano, pravda. Chybku opravím, díky :)
Odpovědět0  0
Ano, zlaté české­/slovenské ručičky :­-)
Odpovědět0  0
Jo, pravda, mluvíme o SATA. Špatný odkaz. Tady je jeden s držáky i s kabely ­(ty nejsou třeba, konektory jsou u SATA stejné­) http:­/­/www.obchodnet.cz­/inshop­/zbozi­/­(id­-322031­)­-adapter­-2­-5­-ide­-hdd­-na­-3­-5­-kabely.html .
Odpovědět0  0
Ano, také jsem to kdysi tak viděl :­) Seagate je spolehlivý, bohužel ale většinou také hlučný a jeho teploty nejsou také zrovna nejlepší. Ty WD máte pravdu, dříve bych si je také nikdy nepořídil, protože nebyly dle mého názoru zrovna nejspolehlivější, ale znám hodně lidí, kteří mají WD3200AAKS a ti si na něj vůbec nemohou stěžovat ­(tichý, netopící, mrkněte do našeho fóra­).

Kamarád teď nedávno stavěl jednu sestavu právě s pevným diskem Maxtor s jednou jedinou plotnou a právě od něj mám zas ty nejlepší reference na Maxtor.

Z vaší nabídky, bych osobně bral ty Hitachi. To je IMHO vážně skoro sázka na jistotu :­)

A k té otázečce: problém by neměl být žádný, obě verze jsou plně kompatibilní. Navzdory tomu se ale můžete setkat na discích SATA­/300 také někdy s malým jumperem, který zajišťuje, aby disk s konkrétní specifikací správně pracoval. Pravdou však zůstává, že jej na moc pevných discích nenaleznete ­(zatím jsem ho viděl jen u Maxtoru, 3,5­" ­- na 2,5­" IMHO nebude, tam se šetří místem, kde se dá­).

Píšete, že máte desku Asus a ne notebook. Nebylo by lepší koupit 3,5­" verzi? Takto byste totiž musel dokoupit ještě nějaký adaptér, abyste disk mohl do 3,5­" pozice namontovat. Třeba tento http:­/­/www.obchodnet.cz­/inshop­/zbozi­/­(id­-322459­)­-adapter­-pro­-2x­-2­-5­-ide.html .
Odpovědět0  0
Obecně většinou neuděláte chybu se značkami Hitachi, některé Samsung, WD. Sám jsem si nedávno koupil do svého notebooku právě 2,5­" Hitachi 5K160 5400rpm 8MB cache 160GB ­(verze PATA­), skoro není slyšet a na to, že to je noťas se ani moc nezahřívá...
Odpovědět0  0
Od toho je tu právě tento seriál :­-­) Obrazovku Advanced Chipset Features ­(a další alternativy­) budeme rozebírat v některém z příštích pokračování, dost možná zrovna v tom následujícím ;­-)
Odpovědět0  0
Ano, v tom máte plnou pravdu. Pokud uvažujeme aplikaci, která pro běh s více vlákny není optimalizována. A takových je dnes ještě stále dost. Ovšem existují i aplikace, které optimalizány jsou. Jejich účinek může být dobře vidět např. ve stříhacích programech, jejich běh podstatně zrychlují.
Odpovědět0  0
Díky, nepřesnosti opravím. Článek je primárně určen pro začínající uživatele, proto jsem některé údaje poměrně více zjednodušil.
Odpovědět0  0
U nás má tohle právo pouze policie a myslím, že když už přijde, tak prosmejčí vše. Pohled na licenční štítek jim asi stačit nebude.
Odpovědět0  0
Ano, jde o překlep a celkem o slušný :­-­)

Opravuji. Díky
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu. Opět mi uniklo jedno maličké ­"i­" :­-­)

Váš výpočet byl správný 2^28 ­(protože máme 28 bit LBA­) činí po vynásobení skutečně zmíněných 137 GB, ale po přepočtu získáváme přesně 128 GiB. Chybku opravuji. Děkuji
Odpovědět0  0
1. Ano, máte pravdu. Opravím, díky za info. Opravdu je poslední hodnota rovna 6 bitům. Omylem jsem sem přiřadil hodnotu pro adresaci sektoru rozhraní IDE, které nebylo u CHS plně využíváno.
Odpovědět0  0
Těžko odhadovat, zvlášť po těch divných paznacích v Setupu ale pokud deska schytala jen to napětí, tak ostatní komponenty budou imho v pořádku. Nejlepší by bylo je samozřejmě otestovat.

Co to přesně dělá, když spustíte PC? Co je to za desku a jak je stará?
Odpovědět0  0
Zajímavé. Pamatujete si u jaké desky konkrétně se Vám toto stalo?
Odpovědět0  0
Díky za reakci. Doplním.
Odpovědět0  0
Díky za komentář. Pokud vše půjde dobře je v plánu ještě dalších několik dílů :­-)
Odpovědět0  0
Díky za opravu. Pokusím se ji text co nejdříve upravit.
Odpovědět0  0
Určitě. Zajímalo, minimálně mne :­-­)

Jinak díky za příspěvek. Máte pravdu. Z mého článku to asi přesně nevyznělo ale měl jsem na mysli většinu otevřených řešení komplexně. Ne pouze konkrétně coreboot.
Odpovědět0  0