www.svethardware.cz
>
>
>
>

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel
, , aktualita
Server Phoronix hlásí, že dle jeho informací mají alespoň některá APU od AMD hardwarovou chybu postihující generátor náhodných čísel. Jde konkrétně o chybnou implementaci instrukcí RdRand. Jaké to může mít následky?
K oblíbeným
reklama
Chybu ohlásil vedoucí vývojář Red Hat Systems Lennart Poettering, jak informuje server Phoronix, a dle něj se týká konkrétně APU AMD A6-6310 rodiny Beema, což je SoC rozšířené především mezi levnými notebooky. Je tak pravděpodobné, že se to týká alespoň celé rodiny Beema a pak je otázka, jestli tím nejsou postižena i jiná APU. 
 
 
Chybná implementace instrukcí RdRand pro generování náhodných čísel zde způsobuje to, že po probuzení počítače z režimu spánku se jaksi vytratí ona náhodnost a generátor nefunguje tak, jak by měl. 
 
Náhodná čísla a jejich spolehlivé generování nezávisle na čemkoliv ovlivnitelném je přitom v IT velice důležité třeba pro zajištění bezpečnosti. Například je to nepostradatelný prvek pro generování SSL klíčů. Nicméně generátor nemusí být zrovna hardwarový a i v tomto případě, v němž jde o Linux a jeho kernel, pak ten ve výchozím nastavení nevyužívá hardwarové RdRand, ale softwarový generátor. Windows pro své vlastní účely RdRand také nevyužívají. 
 
Jak se na problém s RdRand na Beema ale přišlo? Dle očekávání tak, že si někdo zapnul využití těchto instrukcí a na GitHubu pak nahlásil, že pokud svůj počítač už jednou uspal, podruhé se to už nepovede, takže pak je třeba restart celého systému, což v případě mobilních počítačů dokáže jejich majitele rozladit. Řešení je ale prosté, vrátit generování náhodných čísel do výchozí podoby. 
 
Michael Larabel z Phoronixu hlásí, že chyba v RdRand se týká pouze starších generací procesorů AMD, čili Excavator a starších. Ryzen už jsou založeny na zcela jiné architektuře a ty postiženy nejsou. Red Hat nyní pracuje na řešení problému, respektive spíše jeho následků. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů