www.svethardware.cz
>
>
>
>

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel
, , aktualita
Server Phoronix hlásí, že dle jeho informací mají alespoň některá APU od AMD hardwarovou chybu postihující generátor náhodných čísel. Jde konkrétně o chybnou implementaci instrukcí RdRand. Jaké to může mít následky?
K oblíbeným
reklama
Chybu ohlásil vedoucí vývojář Red Hat Systems Lennart Poettering, jak informuje server Phoronix, a dle něj se týká konkrétně APU AMD A6-6310 rodiny Beema, což je SoC rozšířené především mezi levnými notebooky. Je tak pravděpodobné, že se to týká alespoň celé rodiny Beema a pak je otázka, jestli tím nejsou postižena i jiná APU. 
 
 
Chybná implementace instrukcí RdRand pro generování náhodných čísel zde způsobuje to, že po probuzení počítače z režimu spánku se jaksi vytratí ona náhodnost a generátor nefunguje tak, jak by měl. 
 
Náhodná čísla a jejich spolehlivé generování nezávisle na čemkoliv ovlivnitelném je přitom v IT velice důležité třeba pro zajištění bezpečnosti. Například je to nepostradatelný prvek pro generování SSL klíčů. Nicméně generátor nemusí být zrovna hardwarový a i v tomto případě, v němž jde o Linux a jeho kernel, pak ten ve výchozím nastavení nevyužívá hardwarové RdRand, ale softwarový generátor. Windows pro své vlastní účely RdRand také nevyužívají. 
 
Jak se na problém s RdRand na Beema ale přišlo? Dle očekávání tak, že si někdo zapnul využití těchto instrukcí a na GitHubu pak nahlásil, že pokud svůj počítač už jednou uspal, podruhé se to už nepovede, takže pak je třeba restart celého systému, což v případě mobilních počítačů dokáže jejich majitele rozladit. Řešení je ale prosté, vrátit generování náhodných čísel do výchozí podoby. 
 
Michael Larabel z Phoronixu hlásí, že chyba v RdRand se týká pouze starších generací procesorů AMD, čili Excavator a starších. Ryzen už jsou založeny na zcela jiné architektuře a ty postiženy nejsou. Red Hat nyní pracuje na řešení problému, respektive spíše jeho následků. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přehled desktopových procesorů Přehled desktopových procesorů
V článku jsou zastoupeny procesory Intel a AMD do desktopových socketů. Tento přehled bude i nadále pravidelně aktualizován. Dnes přinášíme upravenou verzi obohacenou o nové procesory z řad Core "Comet Lake-S" a Ryzen 3000. 
Dnes, článek, Jan Vítek, Petr Popelka105 komentářů
Mi Smart Tracking Charging Pad: bezdrátová nabíječka pro 2 zařízení Mi Smart Tracking Charging Pad: bezdrátová nabíječka pro 2 zařízení
Zatímco Apple se svou bezdrátovou nabíječkou více zařízení AirPower neuspěl a nepovedlo se mu vyřešit technické problémy, Xiaomi uvádí nabíječku Mi Smart Tracking Charging Pad, která by měla umožnit nabíjet 2 zařízení v jakékoli pozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Klasická cihla: díky vrstvě PEDOT možné úložiště elektřiny v budoucnosti Klasická cihla: díky vrstvě PEDOT možné úložiště elektřiny v budoucnosti
Další zajímavou technologií a využitím polymeru PEDOT pro ukládání elektrické energie je povrchová vrstva aplikovaná na klasickou oranžovou cihlu. Dům tak může být sám o sobě superkapacitorem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20 Microsoft předčasně končí iniciativu Xbox 20/20
Microsoft letos v květnu ohlásil iniciativu Xbox 20/20, v jejímž rámci slíbil pravidelný přísun novinek ze světa Xbox Game Studios, xCloudu, Game Pass a podobně. Ta ale nyní neslavně končí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077? Na jaké zbraně a životní osudy narazíme v Cyberpunk 2077?
Tvůrci očekávaného titulu Cyberpunk 2077 nás chtějí udržovat ve stavu pozornosti, a tak občas vypustí do světa nějakou novinku. Na konci června to byla informace o ray tracingu a DLSS 2.0 a nyní jde o samotný obsah hry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře