www.svethardware.cz
>
>
>
>

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel

Phoronix: některá APU od AMD mají hardwarovou chybu v generátoru náhodných čísel
, , aktualita
Server Phoronix hlásí, že dle jeho informací mají alespoň některá APU od AMD hardwarovou chybu postihující generátor náhodných čísel. Jde konkrétně o chybnou implementaci instrukcí RdRand. Jaké to může mít následky?
K oblíbeným
reklama
Chybu ohlásil vedoucí vývojář Red Hat Systems Lennart Poettering, jak informuje server Phoronix, a dle něj se týká konkrétně APU AMD A6-6310 rodiny Beema, což je SoC rozšířené především mezi levnými notebooky. Je tak pravděpodobné, že se to týká alespoň celé rodiny Beema a pak je otázka, jestli tím nejsou postižena i jiná APU. 
 
 
Chybná implementace instrukcí RdRand pro generování náhodných čísel zde způsobuje to, že po probuzení počítače z režimu spánku se jaksi vytratí ona náhodnost a generátor nefunguje tak, jak by měl. 
 
Náhodná čísla a jejich spolehlivé generování nezávisle na čemkoliv ovlivnitelném je přitom v IT velice důležité třeba pro zajištění bezpečnosti. Například je to nepostradatelný prvek pro generování SSL klíčů. Nicméně generátor nemusí být zrovna hardwarový a i v tomto případě, v němž jde o Linux a jeho kernel, pak ten ve výchozím nastavení nevyužívá hardwarové RdRand, ale softwarový generátor. Windows pro své vlastní účely RdRand také nevyužívají. 
 
Jak se na problém s RdRand na Beema ale přišlo? Dle očekávání tak, že si někdo zapnul využití těchto instrukcí a na GitHubu pak nahlásil, že pokud svůj počítač už jednou uspal, podruhé se to už nepovede, takže pak je třeba restart celého systému, což v případě mobilních počítačů dokáže jejich majitele rozladit. Řešení je ale prosté, vrátit generování náhodných čísel do výchozí podoby. 
 
Michael Larabel z Phoronixu hlásí, že chyba v RdRand se týká pouze starších generací procesorů AMD, čili Excavator a starších. Ryzen už jsou založeny na zcela jiné architektuře a ty postiženy nejsou. Red Hat nyní pracuje na řešení problému, respektive spíše jeho následků. 
 
Zdroj: Phoronix


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4 Corsair vypuští na trh 32GB moduly Vengeance LPX DDR4
Corsair si připravil 32GB moduly Vengeance LPX DDR4, které tvoří až 256GB sadu pro velice náročné uživatele. Kapacita pamětí nám tak uspokojivě roste, a tak se podívejme, co vše si můžeme v tomto případě pořídit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware Wolfenstein: Youngblood a nároky na PC hardware
Už to nebude trvat dlouho a hráči se budou moci vžít do kůže Blazkowiczových dvojčat, která budou v Paříži hledat po svém otci a půjdou přitom přes hromady mrtvol nacistů. Nyní už tak víme, co k tomu bude v PC verzi zapotřebí za hardware.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series Biostar oficiálně nabízí PCIe 4.0 na deskách s AMD 400 Series
AMD by se rádo zasadilo o to, aby starší desky s čipsety sérií 400 nebo dokonce 300 nenabízely žádnou formu podpory rozhraní PCI Express 4.0. Výrobci desek si to ale rozhodně nemyslí a mezi ně nyní patří i Biostar.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc Intel Xeon Platinum 8284: výkonnější speciál za 5500 dolarů navíc
Vedle nabídky firmy AMD a jejích serverových procesorů EPYC může být seznam cen procesorů Xeon od Intelu jak z jiného světa. To platí zvláště pro speciální procesory, které se ani neobjevují v běžné nabídce, a tím je i Xeon Platinum 8284. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci? Co by pronesl Nixon, kdyby astronauté Apolla 11 zemřeli na Měsíci?
Je pochopitelné, že americký prezident Richard Nixon měl připraven projev i pro případ, že by mise Apollo 11 nevyšla a Armstrong, Aldrin a Collins se už nevrátili domů. Tento projev sice naštěstí pronést nemusel, ale my si jej i tak můžeme přečíst. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů