www.svethardware.cz
>
>

Phytium vyvinulo osmijádrová ARM CPU pro desktopy

Phytium vyvinulo osmijádrová ARM CPU pro desktopy
, , aktualita
S rozvíjející se obchodní válkou mezi USA a Čínou začali vystrkovat růžky různí čínští výrobci procesorů. Někteří se snaží o vývoj CPU s architekturou x86 a jiní jako Phytium zase o ARM. Nyní jde přitom v jeho podání o desktopové CPU.
K oblíbeným
reklama
Phytium jsme na našich stránkách zmínili už jednou, ale to v souvislosti s procesory pro servery či obecně HPC. Tato společnost se přitom vedle toho začala zabývat i vývojem procesorů ARM určených pro desktopy, což už je pro běžného uživatele mnohem zajímavější, přičemž jde jednak o NUC, ale i desktopy ve stylu velkých stolních PC s možností rozšíření o další hardware. 
 
Firma s celým názvem Tianjin Phytium Technology tak připravila procesor Phytium D2000, který je osmijádrový model odvozený od loňského FeiTeng-2000/4. Má tak dvojnásobek jader FTC663 založených na architektuře ARMv8, ale jinak jde dle HKEPC v podstatě o ten samý čip. 
 
 
Máme tu tak čtyři dvojice jader FTC663, která sdílejí 2 MB L2 cache, přičemž společnou L3 cache tento procesor nemá dle obrázku výše žádnou, ale Tom's Hardware hlásí, že tu přeci jen jsou 4 MB této paměti. Využívá nejnovější firemní verzi dynamického předpovídaní větvení i nejnovější verze INT a FP jednotek s podporou instrukcí ARM ASIMD. A jako CPU navržené v Číně pro čínský trh také Phytium D2000 podporuje domácí šifrovací algoritmy SM2, SM3, SM4, a SM9 a vedle toho vlastní firemní bezpečnostní platformu PSPA 1.0. 
 
Procesory FT-2000/4 a D2000 pak sdílejí stejné I/O možnosti a podporují paměti DDR4 i v LP verzi (až 3200 MT/s). Máme tu 32 linek PCIe 3.0, dva porty 1Gb/s Ethernetu, 32 linek GPIO či rozhraní CAN, UART, I2C, SPI a LPC. Ani jeden ale neobsahuje integrované GPU, takže se musí spoléhat na externí řešení. 
 
Výrobce má v plánu taktovat procesor D2000 na 2,3 až 2,6 GHz s TDP 25 W. Pro výrobu využije 14nm proces, přičemž ta by měla probíhat možná na domácí půdě, a tak můžeme za pravděpodobného výrobce pokládat známou firmu SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.). 
 
Společnosti jako Phytium se mohou postupně velice dobře uplatnit na domácím trhu už jen proto, že Čínská vláda hledá vlastní alternativy pro produkty západních společností, k čemuž je ostatně částečně i nucena. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy Intel nalákal dalšího veterána, ze SiFive se vrací Sunil Shenoy
Osoba Patricka Gelsingera, který se už do tří týdnů stane novým šéfem Intelu, zřejmě přitahuje pozornost lidí, kteří by už jinak byli raději v důchodu nebo pracovali jinde. Nyní je to Sunil Shenoy, který povede svůj inženýrský tým. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD Nové grafické karty Intel Iris Xe nebudou fungovat s procesory AMD
Aktualizováno: Intel včera představil další grafické karty, které budou po více než dvou dekádách od dob modelu Intel 740 nabídnuty na trhu. Ukazuje se ale, že si je nebudeme moci koupit samostatně a ani vyzkoušet na sestavě s CPU AMD. Proč? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos Opět je to jinak: procesory Samsung Exynos s GPU od AMD prý už letos
Tzv. rumors se umí občas pěkně rozcházet a velmi dobře to jde vidět na procesoru Samsung Exynos 9925. Ten by měl přinést do mobilních procesorů Samsung výkonnou grafiku od AMD. Už poněkolikáté se mění předpokládané datum uvedení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE Philips uvedl 10bitový 4K monitor 288E2UAE
Společnost Philips uvádí do nabídky svých monitorů novinku v podobě modelu 288E2UAE. Jde o 28" monitor, který nabízí 4K rozlišení a 10bitové zpracování barev. Přitom má jít o poměrně levnou variantu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost LAVO: vodíkové úložiště energie pro domácnost
Společnost LAVO přichází na trh s novým úložištěm elektrické energie. Nebude ji ale ukládat primárně v akumulátoru, ale ve vodíku. Její úložiště totiž bude provádět elektrolýzu vody a chybět nebude palivový článek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů