www.svethardware.cz
>
>
>

Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu?

Plánuje Samsung výstavbu továrny na čipy v Texasu?
, , aktualita
Už nějaký ten pátek víme, že TSMC se vřelou podporou americké vlády hodlá v USA postavit moderní továrnu pro výrobu 5nm čipů. Nyní se ozývá Bloomberg, že velice podobnou akci nyní plánuje i Samsung. 
K oblíbeným
reklama
Stavba továrny firmy TSMC v Arizoně je už dohodnutá a začít by měla už letos, a tak bychom se opravdu nemohli divit tomu, kdyby o to samé měla zájem také společnost Samsung. Existují totiž zprávy, že ta chce v USA investovat kolem deseti miliard dolarů na výstavbu továrny, která už bude určena rovnou pro výrobu 3nm procesem (a následujícími). O nikom jiném už ani nelze uvažovat, neboť Intel bez ohledu na stav svých továren a technologií do USA patří a jiné společnosti se možnostem této trojice už nevyrovnají. 
 
 
Američané také pochopitelně mohou mít velký zájem na tom, aby na jejich půdě vyrostla další moderní továrna, zvláště když půjde o ještě pokročilejší proces, než jaký se plánuje v arizonském provozu firmy TSMC. Samsung by přitom dle Bloombergu chtěl stavět v Austinu ve státě Texas, kde už ostatně má své zastoupení díky Samsung Austin Semiconductor LLC. 
 
Dle uvedeného zdroje by Samsung chtěl s výstavbou továrny započít stejně jako TSMC ještě letos, v příštím roce by do ní mohl už stěhovat výbavu a první linky se tak mohou spustit v roce 2023, respektive je možné mluvit spíše o začátku lehké pilotní produkce. Nicméně výroba 3nm procesem od roku 2023 je dle toho, co víme, velice reálná, neboť ten má být v Samsungu (i TSMC) připraven už v příštím roce. 
 
Takové plány ale mohou narazit na jeden problém, a to jsou výrobní kapacity firmy ASML, jediného výrobce strojů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL). Ta už je zcela nezbytná pro 5nm, natož pak pro 3nm proces firem Samsung i TSMC. ASML přitom v reakci na problémy Intelu i na odříznutí firmy Huawei od kapacit TSMC upravila své plány do budoucna a objednávky od dodavatelů, přičemž poté přišla obrovská vlna zájmu o počítače, konzole či obecně elektroniku, která donutila i TSMC prudce zvýšit výdaje v plánu navyšovat kapacity. Nyní i ASML otáčí a plánuje naopak zvyšovat produkci, neboť je zřejmé, že výrobních zařízení i pro EUVL bude zapotřebí naopak více, ale jak se s tím v této firmě poperou, to teprve uvidíme. 
 
Pokud jde ovšem o Samsung a jeho údajnou továrnu v Texasu, o té se zatím ještě bude jednat, a to už pochopitelně s Bidenovou administrativou. Bloomberg uvádí, že Samsung už má ve Washingtonu DC své lidi a očekává, že od Američanů přijdou i pobídky vyjadřující jejich zájem, ale prý by se mohl obejít i bez nich. Ostatně Samsung má také velké ambice a chce se stát světově největším výrobcem čipů, k čemuž se jistě bude hodit "základna" v USA, čili blízko významných dodavatelů výrobních technologií. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu
Nucená odstávka továren pro výrobu čipů v Texasu mohla jen těžko přijít v horší dobu. Svůj provoz musela zastavit i továrna Samsungu v Austinu, s jejímž opětovným rozjetím má firma ale problémy. A to nevěští nic dobrého. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář