reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Plejáda připravovaných čipsetů ALi

, , článek
Plejáda připravovaných čipsetů ALi
O tom, že ALi připravuje návrat mezi velké výrobce čipových sad jistě víte. V dnešním článku Vám přinášíme detaily o budoucích čipsetech této společnosti včetně řešení pro Athlon 64 a Prescott, která budou podporovat DDR-II či PCI Express.
Plejáda připravovaných čipsetů ALi
Společnost ALi Technologies (dříve Acer Laboratories), konkrétně její divize ULi připravuje na následující rok několik nových čipsetů, díky kterým by se měla vrátit zpět na trh s čipovými sadami. V posledních dvou letech se pokusy o prosazení omezovaly jen na mobilní segment, ale nyní firma plánuje představení čipsetů pro Athlon 64 i Pentium 4 (včetně Prescottu).

Ve vlastnostech připravovaných produktů naleznete i podporu budoucího rozhraní PCI Express či podporu pamětí DDR-II na frekvenci odvíjející se od procesorů Intelu (400 a 533MHz, možná až 667MHz). Protože výrobní kapacity tak dlouho odpočívající společnosti nemohou být obzvlášť velké, vyskytují se v roadmapě čtyři čipové sady, dvě pro AMD a dvě pro Intel. Navíc tu máme i popisy můstků SouthBridge.

Čipset M1685 je určen pro platformu Intelu, konkrétně pro procesory Pentium 4 (Northwood, Prescott) a Pentium M (Banias, Dothan). Právě vzhledem k podpoře mobilních procesorů by se mohlo ALi osvědčit spíše v segmentu pro notebooky, kde má větší zkušenosti. Podporované paměti zahrnují nejen DDR, ale i DDR-II na frekvencích 400MHz, 533MHz a 667MHz. V čipsetu bude implementována podpora jednoho slotu x16 PCI Express a dvou slotů x1 PCI Express, kde první zmiňovaný nahrazuje AGP a další dva pak klasické PCI sloty. Ke spojení se SouthBridge bude sloužit sběrnice HyperTransport. M1685 by měl být dostupný v Q2 2004.

Pro procesory Intel bude určen i následovník této sady, M1691. Jde taktéž o podvozek pro Pentium 4 a Pentium M včetně stejných pamětí až po DDR-II na 667MHz. Hlavní odlišností je, že spojení mezi oběma čipy zajišťuje x1 PCI Express, z čehož vyplývá, že k dispozici bude vedle x16 PCI Express slotu jen jeden x1 port. S podporou audio systému Azalia by se měl M1691 objevit ve třetím kvartále příštího roku.

Platformu AMD K8 bude jako první zastupovat čipset M1689, který v řešení single-chip nabízí velmi širokou výbavu. Tato sada bude vybavena AGP 8x, 10/100Mbps LAN, porty USB 2.0, 6-kanálovým zvukem apod., ale navíc bude podporovat rozhraní Serial ATA-150, které se stále mezi čipovými sadami tolik neprosazuje. Oproti nForce3 bude čipsetu ALi chybět snad jen podpora RAID.

V druhém čtvrtletí 2004 bude portfolio rozšířeno ještě o další čipset pro Athlon 64, M1697. Díky integraci paměťového řadiče do procesoru bude i tato sada tvořena jediným čipem, který ovšem nabízí velmi bohatou výbavu – x16 PCI Express, 4 porty x1 PCI Express, Gigabit Ethernet, 4 porty Serial ATA-150 RAID, UAA audio apod. Sice nevíme, co budou mít v danou dobu na trhu ostatní výrobci, ale tento čipset vypadá více než slibně.

V návaznosti na fakt, že M1689 a M1697 budou tvořeny jen jedním čipem, budou SouthBridge ALi určeny primárně pro procesory od Intelu. Levnější řešení bude SouthBridge M1563, který nabídne 2 kanály pro ATA/133, 6 USB 2.0 portů, 6-kanálové audio, až 6 PCI slotů (nelekejte se tří šestek :), 10/100Mbps Ethernet, HomePNA a rozhraní pro Memory Stick.

Pokročilejší „jižní můstek“ ponese název M1565 a nabídne toho ještě mnohem více. Je to např. podpora až 4 slotů x1 PCI Express, 8 portů USB 2.0, 4 porty pro Serial ATA-150 či UAA audio. Navíc se v druhém kvartále roku 2004 objeví SouthBridge M1575, který kromě zmiňovaných vlastností poskytne ještě Gigabit Ethernet a bude jako stvořený pro M1691.

Tím by byl výčet všech čipsetů od ALi Technologies hotov. U platformy pro Pentium 4 bude konkurovat hlavně společnostem VIA či SiS, protože pozice Intelu je zde neotřesitelná. Pro Athlon 64 toho ovšem nabízí ALi také dost a nedivil bych se, kdyby se jejím čipsetům zadařilo a překonaly např. i nForce3 či K8T800. Něco jiného je ovšem to, že ALi zatím nemá mezi uživateli jméno a musí tak spoléhat na podporu výrobců základních desek.

Zdroj: X-Bit Labs

reklama
reklama
reklama