www.svethardware.cz
>
>
>
>

Plynný obr WD 1856 b přežívá v těsné blízkosti bílého trpaslíka

Plynný obr WD 1856 b přežívá v těsné blízkosti bílého trpaslíka
, , aktualita
Astronomové dlouho hledali systém s bílým trpaslíkem, který by rovněž obsahoval blízko kroužící planetu. To by naznačovalo, že planety ve vnitřní části soustavy jsou schopny zrod bílého trpaslíka přežít. 
K oblíbeným
reklama
Systém hvězdy WD 1856+534 vzdálený cca 80 světelných let je z našeho pohledu podivný, neboť v něm větší planeta krouží kolem menší hvězdy, jenomže tou větší planetou je plynný obr o hmotnosti cca 14 Jupiterů, zatímco onou hvězdou je bílý trpaslík, pozůstatek hvězdy podobné našemu Slunci, který je tvořen materiálem s velice vysokou hustotou, a tak síla jeho gravitace výrazně převyšuje gravitaci tvořenou planetou WD 1856 b, i když ta bude cca 7x větší. 
 
WD 1856 b byla objevena díky satelitu TESS a Spitzerovu vesmírnému teleskopu - NASA
 
WD 1856 b se nachází na vskutku těsné orbitě kolem své hvězdy, která trvá jen 34 hodin. Znamená to snad, že tato planeta přežila poslední chvíle své hvězdy, když se běžně dozvídáme, že její přerod ve stádiu červeného obra zničí veškeré planety ve vnitřním systému? Mezi ty by navíc planeta s tak krátkou orbitou měla rozhodně patřit také, však i náš Merkur obíhá Slunce 60x pomaleji.
 
I laikovi se nabízí ta zřejmá odpověď, že planeta mohla do blízkosti bílého trpaslíka doputovat ve spirále až mnohem později, co ten ukončil svůj život jako hvězda hlavní posloupnosti. Ostatně tento bílý trpaslík s průměrem pouze cca 18 tisíc kilometrů, by mohl být starý až 10 miliard let a krom toho ve skutečnosti patří do trojhvězdného systému, ale od ostatních dvou zástupců je velice vzdálený. 
 
 
Právě i autor studie Andrew Vanderburg (Nature) mluví o tom, že WD 1856 b se musel do takové blízkosti dostat až postupně, a to z alespoň 50x větší vzdálenosti. To mohly zajistit zbývající dvě hvězdy systému (G229-20 A a B - obě patří mezi červené trpaslíky), nebo také případný blízký průlet cizího hvězdného systému, anebo planetu vyslaly do středu soustavy jiné velké planety patřící do stejného systému, které ještě nebyly objeveny. 
 
V každém případě je pozoruhodné, že WD 1856 b ještě nebyl roztrhán slapovými silami vysoce koncentrované hmoty bílého trpaslíka.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Záhadná kometa konečně ukázala své koma Záhadná kometa konečně ukázala své koma
Nedávno zaujal astronomy záhadný objekt blížící se směrem do středu Sluneční soustavy, i když s úctyhodným odstupem, který byl později vyhodnocen jako velká kometa, a to možná taková, která tu ještě nikdy nebyla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu PlasticArm: 32bitový procesor na kusu plastu
Společnost Arm ukázala procesor PlasticArm, který byl vyvinut v úzké spolupráci s PragmatIC, jež byla navázána už někdy před osmi lety. Máme tu tak fyzicky flexibilní 32bitové CPU Arm, které se může hodit pro celou řadu věcí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU Radeon RX 6700 XT byl zprovozněn na desce s RISC-V CPU
Společnost SiFive dala minulý rok vývojářům k dispozici desky HiFive Unmatchd RISC-V s procesorem či SoC U7. Právě na jedné z nich byl nyní zprovozněn Radeon RX 6700 XT pod systémem Linux. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky Seagate plánuje vyslat na trh spotřebitelské 20TB pevné disky
Seagate právě pracuje na nových pevných discích s vysokou kapacitou 20 TB, které budou určeny pro běžné spotřebitele a ne servery, NAS a podobně. Kdy přijdou a jaké technologie nám vůbec nabídnou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery Finanční výsledky Intelu: růst PC divize vyrovnal pokles mezi servery
Intel přinesl přehled o svých finančních výsledcích za druhý letošní kvartál, v němž dokázal utržit téměř stejnou sumu jako před rokem, ovšem pod touto pokličkou se dějí mnohem větší změny, než by se mohlo zdát. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře