www.svethardware.cz
>
>
>

Po druhém Samuelovi přijde Ezra

, , zpráva
Na trhu se prozatím můžeme setkat s procesory Cyrix III o frekvencích 500 ÷ 667 MHz a začátkem příštího roku by se měla objevit i 700 MHz verze. Ovšem na jaké pokračování se máme připravovat? Prozatím je tolik - uvedení nového VIA procesoru je již za dveřmi. A jak to bude dál?
K oblíbeným
reklama
Po odkoupení společností Cyrix a WinChip se VIA Technologies pustila i do výroby procesorů. Nadále pokračovala (a pokračuje) ve výrobě Cyrix MII procesorů a vyvinula vlastní procesor s kódovým označením Samuel prodávaný pod názvem Cyrix III (ačkoliv to tak z názvu nevypadá, Cyrix III vychází z procesorů WinChip). Momentálně jsou na trhu Cyrix III procesory na frekvencích 500 ÷ 667 MHz, začátkem příštího roku by se měla objevit i 700 MHz verze. Pro úplnost dodejme, že Cyrix III jsou vyráběny 0,18 mikronovým procesem, mají 128 KB L1 cache, žádnou L2 cache a používají 100 nebo 133 MHz sběrnici. To je tak ve stručnosti - pro osvěžení - současnost VIA procesorů. A co nás čeká?

O procesoru s kódovým označením Samuel2 už se nějaký ten pátek mluví a vypadá to, že už se jej konečně brzy dočkáme (funkční vzorky již existují). Oficiálně by měl být oznámen v únoru a v té době by se také rovnou měl objevit na trhu. Vyráběn je 0,15 mikronovým procesem, má nižší napájecí napětí (1,5 V) a nižší spotřebu. Má 128 KB L1 cache a 64 KB L2 cache. Dostupný bude na frekvencích od 700 MHz nahoru (zpočátku do 800 MHz, později zřejmě i výš). Určen je opět pro patici Socket 370, podporuje MMX a 3DNow! instrukce. Výkon by měl mít o 15 ÷ 25% vyšší než jeho předchůdce, uvidíme, jak se mu povede v konkurenci Celeronů.

O nástupci Samuela2 se toho zatím moc neví. Měl by nést kódové jméno Ezra a využívat 0,13 mikronový výrobní proces. VIA už dokázala ve spolupráci s TSMC vyrobit první funkční plátky a chtěla by s 0,13 mikrony předběhnout Intel i AMD, jak jsme již informovali v krátkých zprávách.
reklama
Nejnovější články
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci
V případě procesorů AMD generace Zen 3 máme víceméně jasno, že ty můžeme očekávat někdy na konci tohoto roku, ovšem jak to bude s další generací grafických karet od AMD, v tom jasno nebylo vůbec.
Dnes, aktualita, Jan Vítek