Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny

Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny
, , aktualita
Zdá se, že umělá inteligence od Googlu je ve hraní her opravdu dobrá. Po loňském vítězství nad jihokorejským mistrem se letos AlphaGo postaví úspěšnému čínskému hráči. Kdo bude nakonec chytřejší a vyhraje?
K oblíbeným
reklama
Umělé inteligenci se už několikrát podařilo v různých hrách porazit lidského hráče. AI zvládla porazit v pokeru čtyři profesionální hráče a poté i tým vědců a počítačových expertů. Zač je toho loket ukázala umělá inteligence i před rokem jihokorejskému mistrovi ve staré čínské deskové hře Go. Lee Se-dol sice zvládl vyhrát jednu hru z pěti, celkové skóre ale mluvilo ve prospěch AI AlphaGo od Googlu.

Jihokorejským mistrem ale utkání člověka a AlphaGo neskončí. Nyní se umělá inteligence podívá do Číny a v květnu tohoto roku odehraje turnaj ve hře Go pro změnu s čínským hráčem. Bude jím úspěšný Ke Jie, který zkusí svůj um poměřit se strojem.

Společnost Alphabet se dohodla s čínskou vládou na pořádání pětidenního utkání v tradiční hře Go. Tato hra spočívá v umisťování herních kamenů na plán na průsečíky čar, přičemž cílem hráče je získat co největší území a následně co nejvíce bodů. Utkání má začít 23. května ve městě Wuzhen. Součástí turnaje nebude jen zápas člověka proti umělé inteligenci, ale také celá řada dalších utkání. Lidský tým může například proti AI AlphaGo spojit své síly.

Demis Hassabis, generální ředitel a spoluzakladatel Google DeepMind, napsal, že hlavní myšlenkou je předvést vývoj umělé inteligence. AI totiž nebude hrát hry s lidským protivníkem donekonečna. Učící metody, které AlphaGo od Googlu používá, by se mohly v budoucnu používat k vývoji umělých inteligencí s praktičtějším zaměřením. Nyní jsou ale utkání mezi člověkem a AI důležité, protože je možné se z těchto utkání mnoho naučit.

Úspěch AI AlphaGo v loňském roce, kdy porazila nejlepšího světového hráče Go poslední doby, ohromil i odborníky. Ti totiž předpokládali, že bude trvat přibližně deset let, než bude umělá inteligence schopná porazit profesionální hráče této hry.

Nyní zůstává otázka, jestli se umělé inteligenci podaří porazit i hráče z národa, který tuto hru sám před mnoha lety vymyslel. AlphaGo se však už zúčastnila několika online utkání, ve kterých vyhrála, a to i nad Ke Jie, který s ní má v květnu soupeřit formálně.

I Čína se zapojila do vytváření své umělé inteligence, konkrétně ji vyvíjí společnost Tencent Holdings. Tato AI se už také poměřovala s lidskými hráči, AlphaGo však po svém úspěchu v roce 2016 stále vede. Google umělou inteligenci využívá například při vývoji autonomních automobilů.

Zdroje: bloomberg.com, wikimedia.org
reklama
Nejnovější články
ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro ZOTAC nabídnes minipočítač ZBOX s Xeonem a grafikou Quadro
V malém provedení se na trh chystají počítače ZBOX QX Series, které jsou vybaveny hardwarem pro pracovní stanice. Ten bude založen na procesorech Intel Xeon a grafických kartách NVIDIA Quadro s až 16 GB paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play Potvrzeno: Huawei ztratí přístup ke službám Googlu včetně Obchodu Play
Google potvrdil, že bude muset odstřihnout budoucí telefony Huawei od většiny svých služeb. Na stávajících telefonech ovšem bude Play Store fungovat i nadále. Své kroky potvrdil také Qualcomm a Intel. Doplněno.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
HP koupil superpočítačového specialistu Cray HP koupil superpočítačového specialistu Cray
Společnost Hewlett-Packard ukořistila firmu, jejíž jméno je synonymem pro superpočítače. Však na platformách Cray vznikají ty nejvýkonnější systémy dneška a chystají se také vůbec první, které otevřou éru exaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto Karma funguje, hackerské fórum bylo také hacknuto
Téměř 113 tisíc hackerů není nadšeno z událostí posledních dnů. Jejich účty na fóru Ogusers.com totiž bylo hacknuty a nyní se sami stali terči těch samých útoků, které zkouší na mnoho jiných obětí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma Adrenalinový Steep od Ubisoftu je zdarma
Společnost Ubisoft se rozhodla nás potěšit hrou zdarma, a to konkrétně titulem Steep, který si můžeme na její platformě "vyzvednout" do středy. Tentokrát budou potěšeni fanoušci extrémních zimních sportů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek