Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny

Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny
, , aktualita
Zdá se, že umělá inteligence od Googlu je ve hraní her opravdu dobrá. Po loňském vítězství nad jihokorejským mistrem se letos AlphaGo postaví úspěšnému čínskému hráči. Kdo bude nakonec chytřejší a vyhraje?
K oblíbeným
reklama
Umělé inteligenci se už několikrát podařilo v různých hrách porazit lidského hráče. AI zvládla porazit v pokeru čtyři profesionální hráče a poté i tým vědců a počítačových expertů. Zač je toho loket ukázala umělá inteligence i před rokem jihokorejskému mistrovi ve staré čínské deskové hře Go. Lee Se-dol sice zvládl vyhrát jednu hru z pěti, celkové skóre ale mluvilo ve prospěch AI AlphaGo od Googlu.

Jihokorejským mistrem ale utkání člověka a AlphaGo neskončí. Nyní se umělá inteligence podívá do Číny a v květnu tohoto roku odehraje turnaj ve hře Go pro změnu s čínským hráčem. Bude jím úspěšný Ke Jie, který zkusí svůj um poměřit se strojem.

Společnost Alphabet se dohodla s čínskou vládou na pořádání pětidenního utkání v tradiční hře Go. Tato hra spočívá v umisťování herních kamenů na plán na průsečíky čar, přičemž cílem hráče je získat co největší území a následně co nejvíce bodů. Utkání má začít 23. května ve městě Wuzhen. Součástí turnaje nebude jen zápas člověka proti umělé inteligenci, ale také celá řada dalších utkání. Lidský tým může například proti AI AlphaGo spojit své síly.

Demis Hassabis, generální ředitel a spoluzakladatel Google DeepMind, napsal, že hlavní myšlenkou je předvést vývoj umělé inteligence. AI totiž nebude hrát hry s lidským protivníkem donekonečna. Učící metody, které AlphaGo od Googlu používá, by se mohly v budoucnu používat k vývoji umělých inteligencí s praktičtějším zaměřením. Nyní jsou ale utkání mezi člověkem a AI důležité, protože je možné se z těchto utkání mnoho naučit.

Úspěch AI AlphaGo v loňském roce, kdy porazila nejlepšího světového hráče Go poslední doby, ohromil i odborníky. Ti totiž předpokládali, že bude trvat přibližně deset let, než bude umělá inteligence schopná porazit profesionální hráče této hry.

Nyní zůstává otázka, jestli se umělé inteligenci podaří porazit i hráče z národa, který tuto hru sám před mnoha lety vymyslel. AlphaGo se však už zúčastnila několika online utkání, ve kterých vyhrála, a to i nad Ke Jie, který s ní má v květnu soupeřit formálně.

I Čína se zapojila do vytváření své umělé inteligence, konkrétně ji vyvíjí společnost Tencent Holdings. Tato AI se už také poměřovala s lidskými hráči, AlphaGo však po svém úspěchu v roce 2016 stále vede. Google umělou inteligenci využívá například při vývoji autonomních automobilů.

Zdroje: bloomberg.com, wikimedia.org
reklama
Nejnovější články
BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem BBC varuje před deepfakes, vytvořila umělé video s Borisem Johnsonem
Deepfakes jsou čím dál tím větším problémem. Varuje před nimi stabice BBC, která se podílela na tvorbě falešného videa s Borisem Johnsonem a Jeremy Corbynem. Ukazuje, že je stále snazší udělat věrohodný podvrh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink SpaceX po přestávce vypustilo další kopu satelitů Starlink
Satelity Starlink jsou malé a skladné, a tak si jich jeden Falcon 9 může vzít na palubu celou kopu, čili šedesát. Nyní se přitom podařilo další takovou várku dostat na oběžnou dráhu a učinit další krok ke zprovoznění připravované sítě.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax Noctua uvádí na trh nové ventilátory a příslušenství řady Chromax
Noctua nedávno dostala na trh nové procesorové chladiče Chromax Black a nyní je doplňují ventilátory a příslušenství Chromax. Máme tu konkrétně modely NF-A20, NF-A12x15, NF-A9, NF-A9x14 či NF-A8.
Včera, aktualita, Jan Vítek
InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX InWin 925: mohutný tower se silným chlazením pro E-ATX
InWin si připravuje pod prostým označením 925 velkou skříň formátu Full Tower, která je tak určena pro výkonné PC sestavy. Sama nabídne krom potřebného místa mohutné tělo z broušeného hliníku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou Acer Predator CG437K P: 43 palců s velice dobrou výbavou
Acer na trh přináší monitor Predator CG437K P, který je určen pro ty nejnáročnější hráče. O tom ostatně svědčí už jeho úhlopříčka, ale vedle ní je tu i řada velice zajímavých specifikací a bohatá výbava.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář