Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny

Po úspěchu v Soulu AI AlphaGo od Googlu míří do Číny
, , aktualita
Zdá se, že umělá inteligence od Googlu je ve hraní her opravdu dobrá. Po loňském vítězství nad jihokorejským mistrem se letos AlphaGo postaví úspěšnému čínskému hráči. Kdo bude nakonec chytřejší a vyhraje?reklama
Umělé inteligenci se už několikrát podařilo v různých hrách porazit lidského hráče. AI zvládla porazit v pokeru čtyři profesionální hráče a poté i tým vědců a počítačových expertů. Zač je toho loket ukázala umělá inteligence i před rokem jihokorejskému mistrovi ve staré čínské deskové hře Go. Lee Se-dol sice zvládl vyhrát jednu hru z pěti, celkové skóre ale mluvilo ve prospěch AI AlphaGo od Googlu.

Jihokorejským mistrem ale utkání člověka a AlphaGo neskončí. Nyní se umělá inteligence podívá do Číny a v květnu tohoto roku odehraje turnaj ve hře Go pro změnu s čínským hráčem. Bude jím úspěšný Ke Jie, který zkusí svůj um poměřit se strojem.

Společnost Alphabet se dohodla s čínskou vládou na pořádání pětidenního utkání v tradiční hře Go. Tato hra spočívá v umisťování herních kamenů na plán na průsečíky čar, přičemž cílem hráče je získat co největší území a následně co nejvíce bodů. Utkání má začít 23. května ve městě Wuzhen. Součástí turnaje nebude jen zápas člověka proti umělé inteligenci, ale také celá řada dalších utkání. Lidský tým může například proti AI AlphaGo spojit své síly.

Demis Hassabis, generální ředitel a spoluzakladatel Google DeepMind, napsal, že hlavní myšlenkou je předvést vývoj umělé inteligence. AI totiž nebude hrát hry s lidským protivníkem donekonečna. Učící metody, které AlphaGo od Googlu používá, by se mohly v budoucnu používat k vývoji umělých inteligencí s praktičtějším zaměřením. Nyní jsou ale utkání mezi člověkem a AI důležité, protože je možné se z těchto utkání mnoho naučit.

Úspěch AI AlphaGo v loňském roce, kdy porazila nejlepšího světového hráče Go poslední doby, ohromil i odborníky. Ti totiž předpokládali, že bude trvat přibližně deset let, než bude umělá inteligence schopná porazit profesionální hráče této hry.

Nyní zůstává otázka, jestli se umělé inteligenci podaří porazit i hráče z národa, který tuto hru sám před mnoha lety vymyslel. AlphaGo se však už zúčastnila několika online utkání, ve kterých vyhrála, a to i nad Ke Jie, který s ní má v květnu soupeřit formálně.

I Čína se zapojila do vytváření své umělé inteligence, konkrétně ji vyvíjí společnost Tencent Holdings. Tato AI se už také poměřovala s lidskými hráči, AlphaGo však po svém úspěchu v roce 2016 stále vede. Google umělou inteligenci využívá například při vývoji autonomních automobilů.

Zdroje: bloomberg.com, wikimedia.org
reklama
Nejnovější články
Aorus K7: hliníková mechanika v RGB barvách Aorus K7: hliníková mechanika v RGB barvách
Dnes se opět jednou podíváme na klávesnici od společnosti Gigabyte, která ji však prodává pod svou herní značkou Aorus. Jedná se o mechanický model K7 s hliníkovým tělem a plným RGB podsvícením.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Miner bitcoinů v New Yorku rušil LTE mobilní síť Miner bitcoinů v New Yorku rušil LTE mobilní síť
Stroje pro těžbu Bitcoinů dokážou způsobovat další dosti nečekaný problém. Vedle zvyšování cen grafických karet a spotřeby elektrické energie se v New Yorku zjistilo, že dokážou rušit dokonce i LTE signál.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spectre a Meltdown přinesly Intelu už 32 žalob Spectre a Meltdown přinesly Intelu už 32 žalob
Bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre přináší Intelu vleklé problémy. Za ne zrovna ideální přístup ke zveřejnění chyb a jejich opravám se na společnost navalilo už 32 žalob, a to i včetně těch od vlastních akcionářů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Srazí se jednou Tesla se Zemí? Webová stránka sleduje cestu Muskova Roadsteru Srazí se jednou Tesla se Zemí? Webová stránka sleduje cestu Muskova Roadsteru
První start Muskovy rakety Falcon Heavy byl úspěšný i přes problém s přistáváním centrálního stupně. Červená Tesla, kterou raketa při prvním letu do vesmíru nesla, si nyní pluje kosmem. Její přibližnou polohu a další údaje je stále možné sledovat.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Apple Park má kuriózní problém, lidé v něm naráží do skla Apple Park má kuriózní problém, lidé v něm naráží do skla
Nový kampus Apple Park má několik budov a ctí co nejčistější design, který je typický pro produkty Apple. Jeho součástí je i velké množství skla, které se ale ukázalo být kvůli průhlednosti nebezpečné, lidé do něj naráží.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře