reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Počítač za vysvědčení: nejvýznamnější značky/výrobci PC

, , článek
Počítač za vysvědčení: nejvýznamnější značky/výrobci PC
Nyní si probereme pro český trh nejvýznamnější značky/výrobce počítačů, s nimiž se můžeme setkat a jejichž nabídka nás zajímá, pokud jde o koupi hotového osobního počítače. Jedná se o několik velkých domácích výrobců, ale i světových firem.
Úvod našeho současného tématu měsíce Počítač za vysvědčení v podobě článku o výběru PC máme již za sebou. Nyní přichází čas na výčet pro český trh nejvýznamnějších značek/výrobců počítačů, s nimiž se můžeme u nás setkat a tedy jejichž nabídka nás zajímá, pokud jde o koupi hotového osobního počítače. Nejvýznamnější značky/výrobce působící na českém trhu si můžeme rozdělit následujícím způsobem:

Nadnárodní značky:
 • Acer
 • Dell
 • Fujitsu-Siemens Computers
 • Hewlett-Packard
 • Prestigio (distribuce pro ČR: ASBIS CZ s.r.o.)

Nejvýznamnější značky českých TOP IT distributorů:
 • Autocont (AT Computers)
 • Comfor (AT Computers)
 • HAL3000 (100MEGA distribution)
 • LYNX (eD´ system Czech)
 • Triline (AT Computers)
 • Zajímavá sestava (ABACUS COMPUTER)

Další významné české značky/výrobci sestav:
 • BARBONE (T.S. Bohemia a.s.)
 • ALFA Computer CZ
 • Mironet

... a nakonec Apple


Upozornění: Informace obsažené u popisu sortimentu/modelových řad počítačů jednotlivých značek/výrobců pochází z jejich oficiálních stránek. Případné přisuzování vhodnosti té či oné modelové řady pro určité nasazení tak nepochází ze strany redakce Světa hardware, nýbrž ze strany konkrétního výrobce.


Nadnárodní značkyVýrobce:Acer
Odkaz na výrobce: www.acer.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Společnost Acer všichni dobře známe jako výrobce notebooků, ale tato firma má také mimo jiné v nabídce i stolní počítače Aspire pro domácnosti (Consumer PCs) a také u nich klade důraz na nízkou cenu. Tyto počítače se pak dělí mezi několik řad, které si teď představíme.
Aspire Value - základní modely se základními procesory AMD a Intel. Jsou určeny pro OS Windows Vista a využívají zpravidla integrovaná grafická jádra. Ceny se pak liší podle konfigurace těchto počítačů; dosahují něco málo nad 10 000 Kč.

Aspire Lifestyle Line - tyto sestavy nabízí integrovaná grafická jádra Intel a možnost využít samostatné grafické karty ATI. Od řady Value se tedy příliš neliší - nalezneme i zde procesorové platformy AMD a Intel a vybrat si můžeme také mezi dvoujádrovými i čtyřjádrovými procesory.

Aspire Prestige - tyto počítače jsou již určeny pro náročnější uživatele, kteří chtějí koupit multimediální počítače pro domácnost nebo malou kancelář. I zde si můžeme vybrat mezi platformami Intel a AMD, ale základní konfigurace i zde stále využívají pouze integrované grafiky. Samostatné si případně musíme zvolit sami.

Small Form Factor - a nakonec je tu jeden zástupce malých domácích počítačů. Najdeme zde multimediální výbavu s HDMI portem, TV kartu, Wi-Fi kartu, atp. Acer zde vybral platformu AMD a integrovanou grafickou kartu.


Výrobce:Dell
Odkaz na výrobce: www.dell.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Společnost Dell patří mezi dva největší prodejce počítačů na světě, ale zaměřuje se především na firemní klientelu. To však neznamená, že se po jejích modelech nemůže poohlédnout i běžný zákazník, který si může vybrat ze tří hlavních řad - Dell Vostro, Dell OptiPlex a Dell Precision.
Dell Vostro jsou určeny pro malé firmy, ale díky jejich konfiguraci se dají pohodlně využít i pro hraní her. K dispozici jsou moderní čtyřjádrové procesory i výkonné grafické karty řady GeForce 8800. Jako systém se zde převážně využívá MS Windows XP, málokdy už Vista.

Dell Optiplex zahrnuje velkou škálu různě velkých PC, které jsou určeny pro vzdálenou správu a zabezpečení. Nabízena je zde také správa napájení pro lepší nakládání s energií. Nabízeny jsou procesory AMD i Intel a grafické karty byly vybrány spíše z nižší třídy, nebo jsou rovnou využita integrovaná jádra.

Dell Precision jsou jako pracovní stanice zaměřeny především na výkon a také rozšiřitelnost. Máme zde výhradně procesory Intel - Core 2 Duo/Extreme/Quad nebo čtyřjádrové Xeony. Dell také nabízí vybrat si vlastní grafickou kartu, která je ale z oblasti profesionálního použití.

Výrobce:Fujitsu Siemens Computers
Odkaz na výrobce: www.fujitsu-siemens.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Známá společnost Fujitsu-Siemens má v České republice také silné zastoupení a nabízí u nás velké množství řad notebooků a počítačů pro domácnosti i firemní klientelu. My se zaměříme pouze na domácí počítače, kde se ukazují počítače SCALEO.
SCALEO J - základní počítače pro surfování na Internetu, editování fotografií a vypalování DVD. Tyto počítače jsou tedy zaměřeny na co nejnižší pořizovací cenu při zachování dobré konektivity.

SCALEO EV - tato PC jsou určena spíše do obývacích pokojů jako DVD přehrávače a rekordéry, HiFi systémy a TV přijímače. Jejich multimediální využití umocňuje technologie Intel Viiv, dále je zde WiFi konektivita, HDMI konektor, atp.

SCALEO L - domácí multimediální počítače s dobrým výkonem a samostatnými grafickými kartami. Jinak nabízí to samé, co základní řada SCALEO J.

SCALEO P - zde se jedná o kompaktní multimediální počítače pro domácnost i kanceláře. Určeny jsou pro úpravu fotografií i videa, vypalování dat a prohlížení filmů. Zvolit si můžeme také samostatnou grafickou kartu.

SCALEO H - jsou klasické počítače, které mají dle popisu v podstatě stejné použití jako řada SCALEO P

SCALEO X - poslední řada se zaměřuje primárně na výkon, který je nejlepší ve své třídě. FSC zde také nabízí dobrou rozšiřitelnost, dobré možnosti konektivity a možnost připojit výkonné moderní grafické karty a vybrat si čtyřjádrové procesory Intel.

Výrobce:Hewlett-Packard
Odkaz na výrobce: www.hp.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Další z největších výrobců PC na světě má pro domácnosti v České republice připraveno několik počítačů, které můžeme rozškatulkovat do řad Pavilion a Pavilion Elite.
Pavilion jsou všestranné počítače založené na procesorech Intel Core 2 Duo nebo AMD Phenom. Využity jsou grafické karty střední až nižší třídy, které zajistí výkon pro nenáročné hry. Využit je OS Windows Vista a funkce pro práci s fotografiemi a videem

Pavilion Elite nabízí větší výkon s moderními grafickými kartami NVIDIA GeForce 8800 GT a čtyřjádrovými procesory Intel. I ve standardní výbavě mají 4 GB operační paměti a multimediální schopnosti dovršují televizní tunery.

Výrobce:Prestigio
Odkaz na distributora: www.asbis.cz
Odkaz na značku:www.prestigio.cz
Společnost Prestigio se zabývá především výrobou LCD displejů a LCD TV přijímačů, dále také notebooků a plazmových televizí. Své desktopové počítače rozděluje především na sestavy používající procesory Intel a pak procesory AMD. Každou skupinu pak dále rozděluje na tři řady.
Sestavy Intel

Prestigio Office - již dle názvu jsou tato PC určena do kanceláři, kde se pracuje s Internetem, kancelářskými balíky, takže se hodí pro studenty a administrativní pracovníky. Využívají se zde levné procesory Intel a integrovaná grafická jádra.

Prestigio Home - tyto počítače se hodí do domácností pro práci s nepříliš náročnými aplikacemi, videem, práci s Internetem, atp. Nabízeny jsou zde grafické karty nižší až střední třídy a stejně tak i procesory.

Prestigio Gamer - a poté jsou zde počítače pro hráče. Jedná se o modely s grafickými kartami střední až vyšší třídy a stejně tak jsou na tom procesory.
Sestavy AMD

Draco - tyto počítače jsou obdobou řady Office. Využívají integrovaná grafická jádra a slabší procesory AMD. Jedná se tedy o základní sestavy Prestigio s AMD procesory.

Adelante - obdoba multimediálních PC zaměřených na úpravu fotografií, sledování filmů a hraní nenáročných 3D her, pokud si tedy nevyberete model s integrovanou grafickou kartou. Co se týče procesorů, pak ty patří ke starší nabídce AMD.

Taurus - a nakonec jsou zde modely pro hraní her, 3D modelling a střih filmů. Nabízí výše taktované dvoujádrové AMD procesory a grafické karty nižší a střední třídy.


Nejvýznamnější značky českých TOP IT distributorůVýrobce: 100MEGA distribution
Odkaz na výrobce: www.100megadistribution.cz
Odkaz na značku:www.hal3000.cz
Počítače HAL3000 vyrábí společnost 100MEGA Distribution, původně brněnská firma zabývající se distribucí počítačových komponent, komunikační techniky a produktů s tím spojených. Společně s počítači HAL3000 vyrábí společnost i vlastní řadu notebooků HALBOOK. Své počítače tak rozděluje na mutimediální PC, kancelářská PC, herní PC a servery a samozřejmě notebooky.
Notebooky HALBOOK se prodávají v konfiguracích Bronze, Silver, Gold II a Platinum či Platinum II. Odstupnění je samozřejmě podle ceny a v závislosti na ní i výkonu.
Kancelářská PC jsou nejslabší, ale také nejlevnější s cenou do 11 000 Kč a označeními Bronze či NET. A cena je také jejich největší výhoda - jsou zaměřeny na uživatele hledající finančně nenáročná řešení, kterým stačí PC na kancelářské aplikace a internet.

Multimediální PC s cenou do 20 000 Kč mají označení podobné jako notebooky - eSuba, Gold, Platinum, atp. Zaměřeny jsou na střih videa, multimediální aplikace, přehrávání HD filmů, ale také hraní počítačových her, pokud má dotyčná konfigurace příslušnou grafickou kartu.

Herní PC pak nabízí největší výkon, ale v základních konfiguracích i tak cenu do 23 000 Kč. Rozlišují se na počítače Phantom Devil a Phantom Alien (vše pod značkou HAL3000). Herní počítače jsou zaměřeny samozřejmě na hraní her, ale také na zpracování videa a jiné náročné operace, které jim daný výkon umožní.

Počítače HAL3000 jsou ale konfigurovatelné, takže se nejedná o konečné sestavy. Dle přání zákazníka si tedy od 100MEGA můžete nechat sestavit počítač k obrazu svému.


Výrobce:ABACUS COMPUTER
Odkaz na výrobce: www.abacus.cz
Odkaz na značku:www.abacus.cz/...
Společnost ABACUS nabízí počítače pod značkou Zajímavá sestava. Tato firma je v naší republice silným partnerem společnosti AMD, takže mezi jejími sestavami nouze o AMD platformy nebude. Zakoupíme zde ale samozřejmě také počítače s procesory Intel.
Na stránkách ABACUSu nalezneme konfigurátor PC, kde si můžeme snadno sestavit počítač z nabízených komponent. Firma pak své počítače rozděluje na sestavy do kanceláří, pro náročné uživatele a také pro hraní her. Výchozí sestavy až na několik málo vyžadují další zásah ze stany kupujícího, protože například konfigurátorem nabízené herní sestavy založené na platformě AMD stojí nanejvýš 14 000 Kč a i ta nejdražší nemá samostatnou grafickou kartu, kterou si pro tento účel musíme sami vybrat z nabídky firmy. Z toho důvodu se nemůžeme o sestavách více rozepisovat.

Výrobce:ATComputers
Odkaz na výrobce: www.atcomp.cz
Odkaz na značku:www.comfor.cz
Společnost AT Computers, jeden ze 3 největších distributorů IT v České republice, se stará o výrobu počítačů značky Comfor, které najdeme po celé republice. Tato firma má svou nabídku pečlivě rozškatulkovanou do celkem pěti oblast.
Počítač 50+ myslí na seniory, kterým nabídne komunikaci v češtině, jednoduchý přístup k informacím, přehrávání a úpravu multimédií, připravenost pro komunikaci, velký monitor a jednoduchý návod na použití. Počítače jsou založeny na platformě Intel.

Počítač pro děti je zase zaměřen na to, aby příliš nezatížil rodinný rozpočet a postačil pro školní účely. Vestavěné jsou TV tunery, DVD mechaniky, přiložena je multifunkční tiskárna a webkamera.

Počítač na práci by měl zaujmout svou spolehlivostí a vhodností pro kancelářské aplikace a Internet. Záruka je prodloužena na 3 roky, klade se důraz na rozšiřitelnost a konfigurovatelnost původní sestavy. Tyto počítače patří k nejlevnějším z nabídky firmy.

Počítači na cesty se zde zabývat nebudeme, protože jde samozřejmě o notebooky a jejich využití je zcela jasné.

Počítače na hry tvoří poslední skupinu nabídky firmy. Mají samozřejmě poskytnout vysoký výpočetní výkon, možnosti přetaktování, rozšiřitelnost a konfigurovatelnost dle přání zákazníka. Comfor zde využívá kombinace hardwaru značek Intel a NVIDIA.


Výrobce:ATComputers
Odkaz na výrobce: www.atcomp.cz
Odkaz na značku:www.autocont.cz
Počítače značky Autocont má pod svými křídly rovněž firma ATComputers.
PC pro kanceláře zahrnují modely Office Pro, které jsou buď skladové, nebo stavěné na zakázku. Ty jsou nabízeny v několika řadách, které jsou výhradně založené na platformě Intel a využívají zpravidla integrovaná grafická jádra.

PC pro průmysl se jmenují Autocont Industrial a jsou reprezentovány dvěma modely Eco a Profi. Jimi se tady zabývat nebudeme.

PC pro domácnosti a hry se jmenují Alivio a rozdělují se na modely v cenové škále 9000 až 25000 Kč, takže jsou zastoupeny velmi rozdílné sestavy, jak výkonem, tak výbavou. Ty nejdražší jsou samozřejmě určeny pro hry, ale slušně si zahrajeme i se střední třídou této kategorie.

Pracovní stanice dostaly název Integra a jejich specialitkou je využití grafických karet NVIDIA Quadro, které jsou určeny pro práci, nikoli zábavu.

Výrobce:ATComputers
Odkaz na výrobce: www.atcomp.cz
Odkaz na značku:www.triline.cz
Počítače značky Triline má pod svými křídly rovněž firma ATComputers a rozdělují se na pracovní stanice, kancelářská PC a pak jsou zde také akční PC Triline, kde máme celou škálu strojů od naprosto základních sestav po výkonná PC, která se hodí i pro hraní her.
Pracovní stanice se prodávají pod názvem Triline Integra jsou založeny na platformě Intel a stejně jako u Autocontu všechny využívají grafické karty NVIDIA Quadro.

Kancelářská PC Triline se jmenují HIT a Profi. Tyto jsou zaměřeny na nízkou cenu, takže využívají integrovaná grafická jádra a levné procesory Intel Celeron nebo Core 2 Duo.

Akční PC Triline zahrnují sestavy Boxer a Profi. Využívají integrovaná grafická jádra, ale i výkonnější grafické karty, se kterými si i slušně zahrajeme. Procesorová platforma je v každém případě Intel.

Výrobce:eD' system Czech
Odkaz na výrobce: www.edsystem.cz
Odkaz na značku:www.lynx.cz
Společnost eD' System Czech se začátkem roku spojila se společností BGS LEVI a.s. a stala se tak, co se velikosti týče, jedničkou na českém trhu. Od této firmy můžeme pořídit počítače se značkou LYNX a E link. E Link se již tradičně dělí na počítače do domácnosti a počítače pro kancelář. Počítače LYNX se na rozdíl od konkurence nerozdělují dle použití - to je ponecháno na vlastním rozhodnutí uživateli.
Základní dělení tvoří 3 skupiny: Akční sestavy (určené k okamžitému odběru), konfigurovatelné sestavy (dle vlastních požadavků uživatele) a LYNX servery.

Akční sestavy: Virtuální pokojíček 6 Student jsou postaveny na platformě Intel a AMD a využívají integrovanou grafickou kartu. Důležitý u nich není výkon, ale spíše nízká cena a velká, multimediální výbava v podobě webové kamery, TV tuneru a ostatního příslušenství, zahrnující i multifunkční zařízení. Kdo chce podobnou , ale silnější sestavu, která dovolí uživateli si i leccos pohodlně zahrát, obrátí se na Virtuální pokojíček řady PREMIUM, disponující mimo jiné silnějším procesorem a diskrétní grafickou kartou.

Na spodní řadě je LYNX Easy 6, dodávaná s tiskárnou Canon MP140 a oficiálním Windows OS. Nejlevnější počítače z nabídky jsou pak Express a PowerMedia, které nemají ani nainstalovaný operační systém, takže s cenou spadly hluboko pod deset tisíc.

Konfigurovatelné sestavy: není co dodat. Uživatel si může nakonfigurovat vlastní sestavu z prověřených a otestovaných komponentů

Servery: vlastní řada serverových modelů


Další významné české značky/výrobci sestavVýrobce:T.S. Bohemia
Odkaz na výrobce: www.tsbohemia.cz
Odkaz na značku:www.barbone.cz
Počítače BARBONE vyrábí společnost T.S. Bohemia specializující se na prodej výpočetní techniky a nabízející informační i mobilní technologie. Své počítače rozděluje celkem do čtyřech řad - OFFICE, PROFI, EXCELENT a GAME.
PC OFFICE jsou zaměřené na běžné použití - internet, vzdělávání, vedení účetnictví, sledování filmů (DVD) a další méně náročné úlohy. S cenou se dostáváme na maximálně cca 9000 Kč s DPH, kde všechny jsou založeny na nižších řadách procesorů a integrovaných grafických kartách.

PC PROFI nabízí to samé co řada OFFICE, ale přeci jen jsou výkonnější a některé mají samostatné grafické karty, takže jsou vhodné i pro hraní některých nenáročných 3D her. Cena se zde zastavuje na cca 13 000 Kč.

PC EXCELLENT s cenou do 16 000 Kč již nabízí moderní grafické karty, a tak se hodí i pro náročnější hry. Slibují také multimediální využití a samozřejmě i vše ostatní, co podporují předchozí řady.

PC GAME jsou poslední řadou, která je v nabídce patřičně zdůrazněna. Zaměřením BARBONE GAME jsou jednoznačně hry a těm jsou také uzpůsobeny. Najdeme zde moderní čtyřjádrové procesory AMD a Intel a výkonné grafické karty ATI i NVIDIA. Maximální pořizovací cena je 25 000 Kč.


Výrobce:ALFA Computer CZ
Odkaz na výrobce: www.alfacomp.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Další výrobce v našem výčtu vznikl v roce 1993 a od té doby se rozrostl, stejně jako se rozrostl i jeho nabízený sortiment. V nabídce se objevily sestavy, otevřelo se nové technické a reklamační oddělení, internetový obchod a nakonec i nová brněnská pobočka. Nyní si můžeme vybrat mezi několika sestavami, nebo si samozřejmě nakonfigurovat vlastní.
PC řady CML jsou počítače do ceny cca 11 500 Kč s běžnými procesory a středně až nízko výkonnými grafickými kartami. Jsou určeny pro nenáročné zákazníky a jsou brány především jako základ pro možná budoucí rozšíření o další výbavu.

PC Serene a Silent prezentuje firma jako středně výkonné počítače. Počítače Silent jsou dle svého názvu zaměřeny na minimální hlučnost a dostatečný výkon pro hry. Verze Serene jsou v podstatě stejné, až na to, že jsou postaveny na platformě AMD a ne Intel.

Herní PC Caterpillar, Armor a Titan jsou již vyloženě herní PC s výkonnými grafickými kartami a samozřejmě i vším ostatním. Caterpillar jsou osazeny komponentami AMD, sestavy Armor mohou sloužit jako pracovní stanice a Titan disponují největším herním výkonem ze všech PC Alfa Computer CZ.


Výrobce:Mironet
Odkaz na výrobce: www.mironet.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
Společnost Mironet je dalším známým prodejcem hardwaru a také výrobcem počítačových sestav. Své modely rozděluje do tří skupin, z nichž každá má ještě další tři podskupiny. Rozdělení je to ale celkem tradiční.
Firemní PC se rozdělují na všeříkající kategorie Kancelář, Manažer a Grafik. Kancelářská PC jsou naprosto základní a podobná jsou i manažerská, pouze je k nim obvykle přiřazeno trochu jiné související zboží (periferie, atp). PC pro grafiky se pak vyznačuje již podstatně vyšším výkonem i lepší grafickou kartou.

Domácí PC firma Mironet dělí na Internet, Student a Multimédia. První dvě kategorie jsou si také velmi podobné, protože se samozřejmě svým určením překrývají a ani zde není zapotřebí vysoký výkon. Zajémavější jsou již multimediální PC, která jsou opět obdobou PC pro grafiky. Maji tedy silnější procesory a grafické karty.

Herní PC se již rozdělují výhradně podle výkonu na Začátečníka, Pokočilého a Profi Gamer. Zde si již jen stačí vybrat podle finančních možností a požadavků na výkon.Kapitola sama pro sebe - AppleVýrobce:Apple
Odkaz na výrobce: www.apple.cz
Odkaz na značku:Ikona Odkaz na databázi
A nakonec tu máme jen tak do počtu společnost Apple, jejíž nabídka je přeci jen trochu odlišná, jako i cílová skupina zákazníků. Co se týče stolních řešení, pak nabídka je také speciální - máme zde dejme tomu klasické počítače Mac Pro, které jsou koncipovány jako pracovní stanice pro profesionály.

Pak jsou zde štíhlé stolní počítače iMac integrované do displejů pro zákazníky, kterým není cizí styl, nebo pro ty, kteří mají rádi uhlazený pracovní prostor. Ten nejvýkonnější model s 24" displejem se díky své konfiguraci hodí i pro hraní her, i když jeho grafická karta není výkonově dimenzovaná na tak vysoké rozlišení, které zmíněný displej nabízí.

A nakonec jsou zde miniaturní počítače Mac Mini, jejichž výhoda není ve výkonu, ale právě v kompaktnosti. Proto se hodí například do kanceláří nebo pro sledování filmů a práci s Internetem v domácnosti.
reklama
reklama
reklama
reklama