Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podívejte se na 16 nejhezčích fotek z ISS

29.12.2016, Jan Vítek, aktualita
Podívejte se na 16 nejhezčích fotek z ISS
Obyvatelé Mezinárodní vesmírné stanice mají celý svět jako na dlani, a tak si mnohdy krátí čas jeho fotografováním. Nyní nám NASA představuje 16 snímků z tohoto roku, jež jsou dle pracovníků z Johnson Space Center nejhezčí.
Snímky vybrali členové skupiny Earth Science and Remote Sensing Unit z Johnsonova vesmírného centra a předložili symbolický počet 16 fotografií z roku 2016. Zabrány byly astronauty z paluby stanice ISS (International Space Station), která je umístěna na nízké oběžné dráze, a to cca 400 kilometrů nad zemí. Díky tomu mají astronauti s pomocí vhodných skel možnost pořizovat i relativně detailní záběry, k čemuž mají denně řadu možností, neboť stanice oběhne Zemi asi 15,5krát za den rychlostí 27.600 kilometrů za hodinu.


Jaké záběry se tedy dostaly do úzkého výběru? V prvé řadě je to noční Dubaj, prudce se rozvíjející pouštní město, kde je vidět také umělý rezidenční ostrov ve tvaru palmy. Pak tu máme lesknoucí se plochu Násirova jezera (Lake Nasser), přehradní nádrže na Nilu v jižním Egyptě (převážně). Podívat se můžeme také na pole nízko položených vrstevnatých oblaků nad Atlantikem, pro něž máme označení sloha. Následuje další jezero, a to Urmijské v Íránu, na jehož fotografii je znát, že má průměrnou hloubku jen 6 metrů a maximální 15. Každý pak asi pozná zasněženou ikonu Japonska, sopku Fudži, po níž následují rozeklané duny v poušti Namib.

Zajímavý je pak záběr na dávno roztrhaný ostrov Thēra, v jehož středu se vytvořila zatopená kaldera. My tak dnes mluvíme o souostroví Santorini. Ani letos se nezapomnělo na záběr polární záře, a to nad Austrálií (Aurora Australis), globální oteplování nám připomene ledovec Perito Moreno v Argentině, ovšem v tomto případě je to trošku naruby. Právě tento ledovec totiž jako jeden z mála roste. Skoro jako počítačové čipy pak vypadají solná pole v chilské Atacamě a sílu přírody zde demonstruje záběr na soustavu bouří v Jihočínském moři i fotografie aktivního indonéského vulkánu Sangeang.

Pokud chcete nášup, můžete pokračovat na stránky se stovkou nejlepších letošních fotografií vesmíru.

Zdroj: Space.com