Podmořský dron chrání rezervaci před nelegálním rybolovem

Podmořský dron chrání rezervaci před nelegálním rybolovem
, , aktualita
Drony dokážou být mnohdy i velice užitečné. Právě tohle potvrzují britské monitorovací drony, které mají za úkol v podmořské rezervaci zabránit ilegálnímu rybolovu, což je v současné době velké téma.
K oblíbeným
reklama
Kolem Pitcairnových ostrovů, které jsou zámořským územím Velké Británie v Tichém oceánu, zavedlo Spojené království mořskou rezervaci. V minulém roce byla kolem ostrovů vytyčena zóna o velikosti 834 000 čtverečních kilometrů. V chráněném území žije víc než 1200 mořských živočichů, za ochranu stojí i tamní korálový útes.

Dron nemusí jenom lítat, může fungovat i jako ponorka. Například drony od společnosti Liquid Robotics mají za úkol kontrolovat a monitorovat území, kde je zákaz rybolovu. Data pak budou přes satelit posílána do kontrolní stanice v Harwellu, kde se jimi budou pracovníci probírat a hlídat, zda se někde nenachází nepovolené roztažené sítě. S pomocí satelitu se pak určí i poloha nelegálních rybářů.

Podmořský dron nazvaný Wave Glider začal snímat mořské hlubiny minulý měsíc. Celé zařízení se skládá z podmořského drona, jenž je poháněn sluneční energií a energií z pohybu vln. Shromažďování těchto energií pak zajišťuje plovoucí část, která je se samotným zařízením spojena. Plavidlo tak díky vlastnímu zdroji může na moři zůstat klidně i měsíce.

Zdroj: BBC
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře