Podrobnosti o Madisonu – další generace Itania 2

Následovníkem procesoru McKinley se má stát Intel Madison, který přijde s 50% nárůstem frekvence na hodnoty kolem 1,5GHz. Podle některých analytiků by bylo možné frekvenci ještě navýšit, ale za cenu možného přehřívání jádra. Plocha čipu Madisonu bude 374 mm2, a Intelu se na ni podaří vtěsnat díky 0,13mikronovému výrobnímu procesu neuvěřitelných 410 milionů tranzistorů. Do dneška jsme se museli spokojit s vyjádřením „kolem půl miliardy“, ale Intel vnesl nyní do věci jasno.
Velkou část tranzistorů zabere dvojnásobná cache v porovnání s Itaniem 2 „McKinley“, která bude velká 3MB, nebo 6MB. Ovšem tento „drobeček“ spotřebuje také velké množství energie, podle Intelu až 130W. Podobných hodnot by chtěla společnost dosáhnout i u nástupců 64-bitových procesorů, aby se již příkon více nezvyšoval. Na trhu se Intel Madison, jehož oficiální jméno bude odvozeno od Itania 2, objeví někdy v létě roku 2003.
Další stránkou architektury IA-64 je také softwarová podpora. První operační systém pro Itanium by měl být společností Microsoft (bude se jednat o Windows) vypuštěn někdy v dubnu příštího roku. Instrukce jsou totiž značně odlišné od procesorů IA-32. 64-bitové procesory Intel běží nominálně na přibližně polovičních frekvencích než jejich protějšky jako jsou Pentium 4 či Xeon, ale samozřejmě mají jiné výhody. Jednou z nich je komplexní architektura dovolující provést šest instrukcí za cykl (oproti jedné či dvěma u Pentia 4).
Tím že Intel vydává každý rok novinku v oblasti 64-bitových hi-end procesorů pro servery se snaží držet krok, případně překonat jeho velké soupeře v tomto segmentu. Patří mezi ně např. HP, či Sun Microsystems s procesorem UltraSPARC III. Nemůžeme zapomenout ani na AMD, které vkládá velké naděje do Opteronu, procesoru osmé generace s architekturou x86-64. Tato instrukční sada nebude ale asi příliš konkurenceschopná proti dokonalejším, čistě 64-bitovým designům.
Zajímavou otázkou je cena, která bude pravděpodobně velmi vysoká. Přestože se velikost jádra oproti Itaniu 2 sníží o cca 50 mm2, stále nebude možné vyrobit z křemíkových waferů velké množství procesorů. Jak je pravidlem u procesorů Xeon a Itanium, bývá cena novinky většinou stejná. V případě Itania je tato cena rovna $4,226 americkým dolarům.
A budoucnost? Po Madisonu se v roce 2004 objeví 0,09mikronový procesor další generace s kódovým označením Montecito. Oba tyto procesory by měly být také kompatibilní s paticí použité již u jádra McKinley, čímž Intel zajišťuje jednoduchý upgrade (jak nezvyklé). Intel tedy urputně bojuje i v oblasti 64-bitových řešení.
Zdroj: ZDNet UK