www.svethardware.cz
>
>
>
>

Podruhé použitý stupeň Falconu 9 se vrátil na Mys Canaveral

Podruhé použitý stupeň Falconu 9 se vrátil na Mys Canaveral
, , aktualita
Společnost SpaceX v čele s cílevědomým podnikatelem Elonem Muskem má na svém kontě již několik prvenství a mnoho úspěchů. Nyní se v souvislosti se SpaceX mluví jen o prvním stupni rakety, který již podruhé letěl.
K oblíbeným
reklama
Společnosti SpaceX se minulý týden podařilo překonat velký milník. V pátek 31. března ráno rakety určené k opětovnému používání obhájily své jméno, protože první stupeň Falconu 9 se podruhé vznesl do vzduchu. Zaměstnanci SpaceX ve středisku v McGregor v Texasu měli celý rok na to, aby raketu připravili na její druhý start, a to se jim také podařilo. Falcon 9 nejenom úspěšně odstartoval, ale také dosedl na autonomní plovoucí plošinu Of Course I Still Love You.

I když přímý přenos při přistávání prvního stupně na plošině na klíčový okamžik vypadl, nyní už se na Facebooku a Twitteru společnosti objevují fotografie, které ukazují záběry přímo z přistání. SpaceX zveřejnila už i video, na kterém Falcon 9 přistává, konspirační teorie o falešném přistání se tedy nemusí tolik šířit, na plošině bylo několik kamer. Kromě prvního úspěšného opětovného použití téhož prvního stupně Falconu 9 se SpaceX mělo podařit zachránit také aerodynamický kryt.


Po dosednutí na plovoucí plošinu, jak je možné vidět ve videu výše, příběh prvního stupně Falconu 9 ale nekončí. Nyní již historická část rakety se musí ještě dopravit zpátky na Mys Canaveral. Autonomní plošina Of Course I Still Love You včera v ranních hodinách úspěšně raketu do přístavu dopravila. Z návratu do přístavu Canaveral je také zveřejněné video. Plošina OCISLY se s Falconem 9 stále ve vertikální poloze navrací po boku podpůrných lodí Elsbeth III, Go Quest a Go Searcher.


V přístavu se už o první stupeň Falconu 9 po dobře odvedené práci postarají pracovníci, jejichž úkolem je přesunout raketu s pomocí jeřábu na souš a odmontovat nohy. Po provedení všech potřebných prací a úprav může být první stupeň odvezen do hangáru.

Historický první stupeň Falconu 9 poprvé letěl 8. dubna 2016, kdy se také navracel na plovoucí plošinu OCISLY. V dubnu loňského roku nesla raketa Falcon 9 náklad, který v kosmické lodi Dragon mířil na Mezinárodní vesmírnou stanici. Byl to roztahovatelný modul BEAM, který byl určený k testování. Při své druhé misi minulý týden vynášel Falcon 9 do vesmíru komunikační satelit pro lucemburskou firmu SES, který je nyní v pořádku na oběžné dráze Země.

Zdroj: space.brevardtimes.com

reklama
Nejnovější články
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala