www.svethardware.cz
>
>

Populární vyhledávač Torrentz2.eu v problémech, záložní doména zatím funguje

Populární vyhledávač Torrentz2.eu v problémech, záložní doména zatím funguje
, , aktualita
Minulý týden byla pozastavena doména Torrentz2.eu, která obsahovala oblíbený vyhledávač torrentů. Záložní doména ovšem stále funguje. Původní vyhledávač Torrentz.eu musel být zastaven již před čtyřmi lety.
K oblíbeným
reklama
Finský vyhledávač Torrentz.eu (původně Torrentz.com) byl založen v roce 2003 a zanedlouho se stal jednou z nejnavštěvovanějších stránek zaměřených na torrenty. Tento vyhledávač indexoval torrenty z jiných webů a kombinoval více trackerů. Nebylo proto žádným překvapením, že stránky byly dlouhodobě trnem v oku vlastníků autorských práv, neboť naprostou většinu souborů tvořily torrenty s pirátským obsahem. Po několika pokusech o eliminaci se nakonec portál se svými uživateli bez podrobnějšího vysvětlení rozloučil v roce 2016, tedy po třinácti letech provozu.
 
 
Téměř okamžitě ovšem vzniklo několik neoficiálních klonů, z nich nejznámější fungoval na doméně Torrentz2.eu. Nový portál brzy dohnal svého předchůdce počtem indexovaných torrentů a nabízel stejné funkce i jednoduché uživatelské rozhraní. Po čtyřech letech je ovšem v ohrožení také doména Torrentz2.eu. Již dříve se organizacím sdružujícím držitele autorských práv podařilo vynutit zákaz tohoto webu v některých zemích, ale samotná doména byla ještě před pár dny funkční. To se změnilo koncem minulého týdne, kdy se návštěvníkům začala v jejich internetovém prohlížeči zobrazovat hláška o nedostupnosti webu.
 
Jak ovšem zjistil portál Torrentfreak.com, nejedná se o žádný technický výpadek. Doménový registr EURid uvádí u domény status „serverhold“, což de facto znamená pozastavení provozu a probíhající vyšetřování. S největší pravděpodobností se tedy jedná o krok v důsledku údajného porušování autorských práv. Podle samotného provozovatele vyhledávače došlo k pozastavení Torrentz2.eu na příkaz státního zástupce. Není ovšem jasné, z jaké země žádost přišla. Uživatelé torrentů mohou nadále využívat záložní doménu Torrentz2.is, která je zaregistrována v islandském registru ISNIC a nadále zůstává v provozu. Otázkou zůstává, na jak dlouho.
 
Můžeme ovšem předpokládat, že tato hra na kočku a myš asi v blízké době neskončí. Dříve nebo později by po odstranění vyhledávače vznikl klon, který by nabízel shodný design i funkce, stejně jako se to stalo v minulosti. Stejný osud potkal také další populární torrentové weby jako KickassTorrents nebo The Pirate Bay. Torrentz2.is v tuto chvíli indexuje přes 60 milionů z 208 milionů stránek na 76 doménách. Autoři návštěvníky varují, že stahování obsahu chráněného autorskými právy není legální a pokud tak budou činit, mohou se vystavit postihu. Zároveň uvádějí, že jednají podle zákonů EUCD a DMCA, takže vlastníci autorských práv se na ně mohou obrátit s žádostí o odstranění.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud Microsoft příští měsíc bez dalších nákladů propojí Xbox Game Pass s xCloud
Microsoft potvrdil to, co se šuškalo už před řadou dní. Odhodlá se propojit svou službu Xbox Game Pass Ultimate se streamováním pomocí technologie Project xCloud. Znamená to, že si nebudeme muset kupovat ani výkonný hardware a ani samotné kopie her.
Dnes, aktualita, Jan Vítek