www.svethardware.cz
>
>
>

Poškozená observatoř Arecibo se nebude opravovat, přijde její demolice

Poškozená observatoř Arecibo se nebude opravovat, přijde její demolice
, , aktualita
Rádiová observatoř Arecibo s průměrem přes 300 metrů postavená v 60. letech už má svůj osud bohužel pevně daný a ten je takový, že přijde její demolice. Arecibo by se totiž muselo opravit a to bylo vyhodnoceno jako nebezpečné. 
K oblíbeným
reklama
Ikonická observatoř Arecibo v Portoriku začala být budována už v roce 1960 a až po třech letech se povedlo ji zprovoznit, čemuž se ostatně nelze divit vzhledem k průměru reflektoru 305 metrů a okolnímu terénu. Toto zařízení bylo určeno ke sledování vesmíru v rádiovém spektru a bylo díky obrovskému průměru schopno detekovat i velice slabé signály. Pevně umístěný reflektor je obklopen třemi betonovými sloupy, na nichž je zavěšena anténa a díky možnosti jejího posunu po závěsných lanech lze částečně ovlivnit zaměření celého radioteleskopu, které však pochopitelně jinak závisí především na rotaci Země. 
 
 
Úspěchy Areciba jsou mnohé, ať jde o pozorování vzdálených končin vesmíru, nebo naopak sousedních planet či prolétávajících asteroidů. Díky tomuto zařízení byly objeveny například milisekundové pulsary, dále na začátku devadesátých let i exoplanety u pulsarů a my máme Arecibo spojeno také s projekty SETI a METI a s několika filmy, a to především s bondovkou Zlaté oko a také se sci-fi Kontakt. K teleskopu si v jednom díle Akt X zajel také agent Mulder.
 
Zapomenout bychom neměli také na Arecibo Message, čili zprávu vyslanou v roce 1974 do vzdálené hvězdokupy M13. A pokud by se snad někdo obával, že ji v ní opravdu někdo zachytí a přiletí si na nás smlsnout, pak může být zatím v klidu, pokud ovšem neplánuje žít pár desítek tisíc let. 
 
poškození ze srpna 
 
Nyní však už můžeme pomalu o Arecibu mluvit jako o minulosti. Letos v srpnu se totiž uvolnilo jedno z pomocných lan držících anténu nad reflektorem, jejž tak protrhlo a National Science Foundation (NSF) poté začala zkoumat možnosti pro opravu. Jenomže 6. listopadu prasklo jedno z hlavních lan a udělalo do reflektoru další a ještě větší díru. 
 
vertikálně visící prasklé hlavní lano 
 
NSF tak pozastavila přípravy na opravu a nakonec se na základě inženýrského posudku rozhodla, že už žádnou plánovat nebude, neboť vzhledem ke dvěma již prasklým lanům by představovala neakceptovatelné riziko pro pracovníky. Další lana již také mají svá nejlepší léta za sebou a vzhledem k tomu, že drží asi 140 metrů nad zemí platformu s anténou o váze 900 tun, je zřejmé, že riziko je příliš vysoké. Navíc nejde jen o onu platformu, ale také o betonové věže, které by šly pravděpodobně také k zemi, čili v takovém případě by nikdo nechtěl být ani poblíž Areciba. A právě poblíž jsou i další zařízení, jako je budova s LIDARem a jiné. 
 
Arecibo tak nakonec opravdu půjde k zemi, ale kontrolovaným způsobem a na své si přijdou nejspíše pyrotechnici. 
 
Zdroj: Gizmodo


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře