www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Potřebuje Microsoft Windows? A sází na Linux?

Potřebuje Microsoft Windows? A sází na Linux?
, , aktualita
Seběhlo se toho teď kolem Microsoftu, Windows a Linuxu víc. Ed Bott ze ZDNetu udělal analýzu příjmů Microsoftu a Windows medaili rozhodně neberou. Navíc Redmond ohlásil portování SQL Serveru na Linux. Potřebuje tedy vůbec ještě Windows?
K oblíbeným
reklama
Nejprve nedávno Ed Bott ze ZDNetu udělal analýzu příjmů Microsoftu za čtvrtý kvartál roku 2015. Pořadí podle segmentů je v grafu na prvním obrázku. Windows berou až čtvrté místo po serverových produktech a cloudu, hrách (Xbox a spol.) a Office. Na Eda Botta navázal Steven J. Vaughan-Nichols z Computerworldu a klade sugestivní otázku, jestli Redmond ještě potřebuje Windows. Abych od něj jenom neopisoval, přináším vlastní pohled.

Windows tvoří podle údajů Eda Botta lehce přes 10 % příjmů společnosti. S ohledem na nízký podíl Windows na příjmech vás ani mě už najednou nepřekvapí, že Microsoft si mohl dovolit rozdávat upgrade na Windows 10 zadarmo. Kýžená miliarda zařízení tvořících ucelený ekosystém pro něj má strategicky evidentně větší cenu, než obětované příjmy z potenciálního upgradu.


Příjmy Microsoftu v Q4/2015


Kdyby desítky nebyly zadarmo, rozhodně by jich teď nebylo už přes 200 miliónů instalací. Windows už evidentně nejsou dojnou krávou – což je prosím odborný marketingový termín, nikoli ošklivá nadávka. Takže teď k té otázce jestli společnost ještě potřebuje Windows. Ano potřebuje, ale nikoli jako dojnou krávu, ale jako základ a pojivo bohatého ekosystému.

A tady se dostávám k onomu portování SQL Serveru na Linux, které bylo oznámeno tuším včera. Zjevně jde o podobné rozhodnutí, jako bylo třeba portování mobilních aplikací na Android a iOS. Z něčeho, přes co by za vedení Steva Ballmera takříkajíc nejel vlak, se za Satyy Nadelly stává strategicky zcela logický krok. Administrátoři Linux milují a pro Redmond je lepší dodat SQL Server na Linuxu a tudíž bez licence serverových Windows než nedodat nic.


One Windows Platform


Microsoft v současnosti zkrátka dodává software pro různé platformy a nechce prvoplánově nutit zákazníky do Windows. Na druhou stranu pořád má v rukávu svou vizi One Windows Platform jako univerzálního ekosystému a úplně to nevzdává ani tady. Chcete příklad? Tak jde o víceméně okopírování funkce Continuity známé z mobilů a počítačů Applu, která má být podle všeho dostupná v letošní aktualizaci Redstone 1.

Pokud chtějí uživatelé jen aplikace bez Windows na jiných platformách, Microsoft je dodá. Pokud chtějí ucelený ekosystém od mobilu po desktop, tak ten umí dodat též. Máme tu najednou vedle sebe Plán A i Plán B v praxi. Vůbec se nebudu divit, když tahle strategie bude fungovat. Nejvtipnější mi na tom připadá, že redmondskou společnost k téhle filozofii dotlačila situace na trhu a že na ní nepřišla sama už dávno.


Microsoft Surface Pro


Pro Windows 10 mluví ještě jedna položka z grafu Eda Botta. Když se podíváte na zařízení Surface, tak už má celých 5 %. Což samozřejmě není mnoho, ale může to ukazovat na vycházející hvězdu (opět marketingový termín). Navíc podle aktuální analýzy IDC budou tabletům v nadcházejících letech výrazně dominovat 2-in-1 zařízení a v jejich rámci řada Surface od Microsoftu.

Je to samozřejmě jenom prognóza, takže Redmond nemá nic jistého. Ale pokud to vyjde, tak ekosystém Windows 10 i příjmy společnosti dostanou zajímavou a vítanou vzpruhu. Teď by to ještě chtělo něco udělat s mobily a kruh by se začal uzavírat a ekosystém by byl kompletní. Tady může hodně udělat již zmiňovaná aktualizace Redstone 1 plánovaná někdy na počátek letošního léta.

Ať už to dopadne, jak chce, je dobře, že Microsoft má rozumnou strategii a v jejím rámci Plán A i Plán B. A že přitom myslí na uživatele, kterým nevnucuje Windows 10, pokud je nechtějí. Pokud je chce k Windows 10 přitáhnout, tak pomocí bohatství funkcí a služeb v rámci dobře integrovaného ekosystému.

Zdroj: Computerworld, Thurrott, ZDNet
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek