www.svethardware.cz
>
>
>

Potvrzeno, AMD kupuje společnost Xilinx

Potvrzeno, AMD kupuje společnost Xilinx
, , aktualita
Společnost NVIDIA se rozhodla, že bude usilovat o akvizici firmy Arm, což jí mohou překazit především regulační úřady různých zemí. Nyní se ale potvrzuje, že velkou akvizici chystá také AMD a přijde ho to na 35 miliard dolarů. 
K oblíbeným
reklama
AMD tak s ohledem na hodnotu celé akvizice nebude moc pozadu za NVIDIÍ. Pochopitelně nejde v tomto ohledu o soutěž, ale je pozoruhodné, že obě firmy se rozhodly tak krátce po sobě k tak velkému kroku, který představuje pro NVIDII 40 miliard dolarů a pro AMD pak 35 miliard. To pak samozřejmě nemusí být konečné sumy a zvláště pak akvizice firmy Arm ze strany NVIDIE nemusí projít přes regulační úřady. Mluví se o tom, že zvláště Čína by mohla dělat drahoty. 
 
 
Nyní je ale (opět) řeč o AMD a Xilinx, přičemž nyní už informace přicházejí od oficiálních zdrojů, čili přímo od AMD. Záměrem firmy není nic jiného než se stát světovým lídrem v oblasti HPC (High Performance Computing), což skutečně není nízký cíl. K tomu tak chce získat firmu Xilinx, která světu přinesla čipy typu FPGA a ty připravuje pro řadu různých trhů, jako je automotive, obrana, 5G, zdravotnictví, letectví či kosmonautiku. Podílí se také na stavbě datových center pro AI a strojové učení, video, analýzu dat, atd. 
 
Kde chce ale AMD vzít 35 miliard dolarů? Pochopitelně nemá hotovost a sama firma píše o tom, že půjde o transakci týkající se pouze akcií. Právě akcie AMD v posledním roce vzrostly na 2,4násobek a už řadu měsíců se jejich hodnota pohybuje kolem 80 dolarů za kus. Zajímavé je, že příznivé finanční výsledky AMD za poslední kvartál a ani potvrzení akvizice Xilinxu s hodnotou zatím nijak výrazně nehýbá. Dle dohody pak má každý akcionář firmy Xilinx dostat výměnou akcie firmy AMD, a to v poměru 1,7234:1 (AMD:Xilinx). To aktuálně představuje hodnotu kolem 143 USD, přičemž akcie Xilinx se pohybují na cca 114 USD. Ve výsledku pak všem akcionářům AMD zůstane cca 74 % výsledné společnosti a zbytek budou vlastnit akcionáři Xilinx. 
 
AMD dále uvádí, že akvizice firmy Xilinx mu pomůže expandovat na různých trzích, což je ale očividný dopad spojení obou firem, do čehož AMD přinese především své CPU, GPU a SoC technologie a Xilinx pak FPGA a Adaptive SoC. Obě firmy mají navíc za sebou dlouholetou spolupráci na složitých projektech, takže se vzájemně dobře znají. I CEO firmy Xilinx Victor Peng tak povrdil, že tu existuje společná kultura inovací a spolupráce. Peng mimochodem bude nově zastávat pozici prezidenta v Xilinx. 
 
Dozvídáme se také, že spojení obou firem bylo jednohlasně podpořeno jejich představenstvy, nicméně stále zbývá, aby s rozhodnutím souhlasili také akcionáři a právě i regulační orgány. Pokud vše půjde dle plánu, celá akvizice bude dokončena do závěru příštího roku.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář