www.svethardware.cz
>
>
>
>

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze
, , aktualita
Google se soutěží Lunar X Prize přecenil schopnosti malých týmů a po letech posunování konečného termínu pro dosažení Měsíce je třeba konstatovat, že tato soutěž končí, aniž by se někdo vůbec pokusil splnit její cíle. 
reklama
Danou soutěž sice měla na starosti především XPRIZE Foundation, ale Google se s ní už před několika roky spojil ve snaze povzbudit malé a dosud spíše nezkušené týmy z různých zemí, aby vyslali na Měsíc přistávací moduly s malými rovery schopnými pohybu i přenášení obrazových dat ve vysokém rozlišení. Za to mohly získat část z celkové sumy 30 milionů dolarů, přičemž pro žádného z finalistů to nebyl konečný cíl. Proto se dá říci, že Google Lunar X Prize možná končí, ale práce týmů nikoliv. 
Nikdo pochopitelně nepředpokládal, že si k tomu jednotlivé týmy vyvinou i příslušné nosiče, jež by dokázaly dosáhnout měsíce. O to také žádný z nich neusiloval, ale právě to se stalo pro řadu z nich velkým problémem, a sice zajistit si místo na raketě nebo dokonce celou raketu pro své účely. Jak k tomu chtěly týmy HAKUTO, Moon Express, SpaceIL a další přistoupit, o tom si můžete přečíst v odkazovaném článku. 
 
 
Nyní již je jasné, že Lunar X Prize skončí bez vítěze a to bohužel tím způsobem, že se ani nikdo nepokusí její cíle ve stanovené lhůtě do konce letošního března splnit. Potvrdila to samotná XPRIZE Foundation. Tato soutěž přitom byla spuštěna již v roce 2007 s původním termínem do 13. září 2012, který byl několikrát posunut a z původních několika desítek týmů zůstalo ve hře nakonec pět. 
 
Jejich úkolem bylo přistát na Měsíci a s vlastním vozítkem ujet alespoň 500 metrů a odeslat zpět HD video a fotografie. Za to mohl první tým získat 20 milionů dolarů jako hlavní cenu a zbylých 10 bylo rozděleno mezi další ceny a odměny za speciální úkoly. Team Indus byl ke splnění tohoto cíle nejblíže, ale nakonec si nedokázal sehnat dost prostředků na zajištění místa na raketě organizace ISRO (Indian Space Research Organization).
 
Nicméně nadace pořádající soutěž tímto nechce skončit. Jednou z možností je nalezení dalšího sponzora, který by poskytl výherní jackpot a vedle toho je tu možnost pokračovat v soutěži bez příslibu výhry. Tak či tak, nešlo by již o Google Lunar X Prize, ale žádný ze soutěžících týmů do toho stejně nešel s hlavním cílem získat peníze z onoho balíku 30 milionů dolarů a některé z nich ostatně při své snaze už utratily větší částky. Lunar X Prize tak byla jen jedna prestižní zastávka na dlouhé cestě ke komerčnímu využití Měsíce či dalších těles naší soustavy. 
 
A je tu ještě něco. Google Lunar X Prize sice nemá takový konec, jaký bychom jí přáli, ale jak XPRIZE Foundation podotkla, v průběhu let umožnila vytvořit stovky pracovních příležitostí a také první soukromé vesmírné společnosti v Indii, Malajsii, Izraeli a Maďarsku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek