www.svethardware.cz
>
>
>
>

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze
, , aktualita
Google se soutěží Lunar X Prize přecenil schopnosti malých týmů a po letech posunování konečného termínu pro dosažení Měsíce je třeba konstatovat, že tato soutěž končí, aniž by se někdo vůbec pokusil splnit její cíle. 
reklama
Danou soutěž sice měla na starosti především XPRIZE Foundation, ale Google se s ní už před několika roky spojil ve snaze povzbudit malé a dosud spíše nezkušené týmy z různých zemí, aby vyslali na Měsíc přistávací moduly s malými rovery schopnými pohybu i přenášení obrazových dat ve vysokém rozlišení. Za to mohly získat část z celkové sumy 30 milionů dolarů, přičemž pro žádného z finalistů to nebyl konečný cíl. Proto se dá říci, že Google Lunar X Prize možná končí, ale práce týmů nikoliv. 
Nikdo pochopitelně nepředpokládal, že si k tomu jednotlivé týmy vyvinou i příslušné nosiče, jež by dokázaly dosáhnout měsíce. O to také žádný z nich neusiloval, ale právě to se stalo pro řadu z nich velkým problémem, a sice zajistit si místo na raketě nebo dokonce celou raketu pro své účely. Jak k tomu chtěly týmy HAKUTO, Moon Express, SpaceIL a další přistoupit, o tom si můžete přečíst v odkazovaném článku. 
 
 
Nyní již je jasné, že Lunar X Prize skončí bez vítěze a to bohužel tím způsobem, že se ani nikdo nepokusí její cíle ve stanovené lhůtě do konce letošního března splnit. Potvrdila to samotná XPRIZE Foundation. Tato soutěž přitom byla spuštěna již v roce 2007 s původním termínem do 13. září 2012, který byl několikrát posunut a z původních několika desítek týmů zůstalo ve hře nakonec pět. 
 
Jejich úkolem bylo přistát na Měsíci a s vlastním vozítkem ujet alespoň 500 metrů a odeslat zpět HD video a fotografie. Za to mohl první tým získat 20 milionů dolarů jako hlavní cenu a zbylých 10 bylo rozděleno mezi další ceny a odměny za speciální úkoly. Team Indus byl ke splnění tohoto cíle nejblíže, ale nakonec si nedokázal sehnat dost prostředků na zajištění místa na raketě organizace ISRO (Indian Space Research Organization).
 
Nicméně nadace pořádající soutěž tímto nechce skončit. Jednou z možností je nalezení dalšího sponzora, který by poskytl výherní jackpot a vedle toho je tu možnost pokračovat v soutěži bez příslibu výhry. Tak či tak, nešlo by již o Google Lunar X Prize, ale žádný ze soutěžících týmů do toho stejně nešel s hlavním cílem získat peníze z onoho balíku 30 milionů dolarů a některé z nich ostatně při své snaze už utratily větší částky. Lunar X Prize tak byla jen jedna prestižní zastávka na dlouhé cestě ke komerčnímu využití Měsíce či dalších těles naší soustavy. 
 
A je tu ještě něco. Google Lunar X Prize sice nemá takový konec, jaký bychom jí přáli, ale jak XPRIZE Foundation podotkla, v průběhu let umožnila vytvořit stovky pracovních příležitostí a také první soukromé vesmírné společnosti v Indii, Malajsii, Izraeli a Maďarsku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control Epic Store se spojí s Humble a exkluzivně nabídne The Outer Worlds a Remedy's Control
Společnost Epic Games vyhlásila válku Steamu, neboť jinak se to ani už nedá napsat. Dozvídáme se o dalších dvou exkluzivitách, které budou Steamu alespoň na rok upřeny a pak i o propojení s Humble Store. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře