www.svethardware.cz
>
>
>
>

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze

Potvrzeno: Google Lunar X Prize končí bez vítěze
, , aktualita
Google se soutěží Lunar X Prize přecenil schopnosti malých týmů a po letech posunování konečného termínu pro dosažení Měsíce je třeba konstatovat, že tato soutěž končí, aniž by se někdo vůbec pokusil splnit její cíle. 
K oblíbeným
reklama
Danou soutěž sice měla na starosti především XPRIZE Foundation, ale Google se s ní už před několika roky spojil ve snaze povzbudit malé a dosud spíše nezkušené týmy z různých zemí, aby vyslali na Měsíc přistávací moduly s malými rovery schopnými pohybu i přenášení obrazových dat ve vysokém rozlišení. Za to mohly získat část z celkové sumy 30 milionů dolarů, přičemž pro žádného z finalistů to nebyl konečný cíl. Proto se dá říci, že Google Lunar X Prize možná končí, ale práce týmů nikoliv. 
Nikdo pochopitelně nepředpokládal, že si k tomu jednotlivé týmy vyvinou i příslušné nosiče, jež by dokázaly dosáhnout měsíce. O to také žádný z nich neusiloval, ale právě to se stalo pro řadu z nich velkým problémem, a sice zajistit si místo na raketě nebo dokonce celou raketu pro své účely. Jak k tomu chtěly týmy HAKUTO, Moon Express, SpaceIL a další přistoupit, o tom si můžete přečíst v odkazovaném článku. 
 
 
Nyní již je jasné, že Lunar X Prize skončí bez vítěze a to bohužel tím způsobem, že se ani nikdo nepokusí její cíle ve stanovené lhůtě do konce letošního března splnit. Potvrdila to samotná XPRIZE Foundation. Tato soutěž přitom byla spuštěna již v roce 2007 s původním termínem do 13. září 2012, který byl několikrát posunut a z původních několika desítek týmů zůstalo ve hře nakonec pět. 
 
Jejich úkolem bylo přistát na Měsíci a s vlastním vozítkem ujet alespoň 500 metrů a odeslat zpět HD video a fotografie. Za to mohl první tým získat 20 milionů dolarů jako hlavní cenu a zbylých 10 bylo rozděleno mezi další ceny a odměny za speciální úkoly. Team Indus byl ke splnění tohoto cíle nejblíže, ale nakonec si nedokázal sehnat dost prostředků na zajištění místa na raketě organizace ISRO (Indian Space Research Organization).
 
Nicméně nadace pořádající soutěž tímto nechce skončit. Jednou z možností je nalezení dalšího sponzora, který by poskytl výherní jackpot a vedle toho je tu možnost pokračovat v soutěži bez příslibu výhry. Tak či tak, nešlo by již o Google Lunar X Prize, ale žádný ze soutěžících týmů do toho stejně nešel s hlavním cílem získat peníze z onoho balíku 30 milionů dolarů a některé z nich ostatně při své snaze už utratily větší částky. Lunar X Prize tak byla jen jedna prestižní zastávka na dlouhé cestě ke komerčnímu využití Měsíce či dalších těles naší soustavy. 
 
A je tu ještě něco. Google Lunar X Prize sice nemá takový konec, jaký bychom jí přáli, ale jak XPRIZE Foundation podotkla, v průběhu let umožnila vytvořit stovky pracovních příležitostí a také první soukromé vesmírné společnosti v Indii, Malajsii, Izraeli a Maďarsku. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer Spoluzakladatel Alienware odchází do AMD na pozici Chief Gaming Officer
V průběhu dnešního dne se objevila informace, že spoluzakladatel firmy Alienware Frank Azor odchází z pozice viceprezidenta a generálního manažera. Později jsme se dozvěděli, že jeho cílem je společnost AMD. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM Everspin začíná vyrábět 1Gb paměti STT-MRAM
Společnost Everspin splňuje svůj slib a začíná s výrobou pamětí typu STT-MRAM, což jsou nové nadějné Spin-transfer Torque Magnetoresistive RAM. Využije přitom k tomu služeb společnosti GlobalFoundries.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu Intel přidá do grafické výbavy nevyhlazované škálování obrazu
Lisa Pearce z Intelu dnes oznámila, že požadavky uživatelů byly vyslyšeny, a to alespoň v případě využití funkce Integer Scaling týkající se obrazu. To by mělo potěšit především fanoušky emulátorů starých konzolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470 AMD Ryzen 5 3600 v recenzi na platformě X470
Dnes se opět můžeme zaměřit na procesor AMD Ryzen 5 3600 a jeho testy, které tentokrát přichází ze serveru Elchapuzasinformatico. Můžeme a nemusíme jim věřit, ale aspoň se na ně můžeme podívat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek