www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Používá Vladimír Putin zastaralá Windows XP?

Používá Vladimír Putin zastaralá Windows XP?
, , aktualita
Na webu se objevily snímky Vladimíra Putina u jeho pracovního stolu, na němž běží monitor se zcela jasně rozpoznatelným desktopovým prostředím systému Windows XP. Spoléhá tedy ruský prezident skutečně na tento rizikový OS?
K oblíbeným
reklama
Server PCMag i Forbes informuje, že následující fotografie byla zveřejněna jako oficiální snímek tiskové kanceláře Kremlu. Ukazuje ruského prezidenta Vladimíra Putina u svého stolu, na němž stojí monitor s nezaměnitelnou spodní lištou systému Windows XP. Monitor je přitom důležitou součástí kompozice, takže se nedostal do záběru jen tak náhodou. I mnozí laikové tak mohou identifikovat, o jaký systém jde, ostatně modrá lišta systému XP je nezapomenutelná. 
 
 
Pokud by tedy sám Putin využíval prosté Windows XP na počítači, který je napojen k Internetu, nedalo by se to označit za rozumné počínání vzhledem k tomu, že jde již o dávno nepodporovaný systém, který se nedá označit za bezpečný. Nejde ovšem o otázku, zda by byly lepší desítky nebo jiné modernější Windows. Spíše jde o to, proč ruská tisková kancelář tento snímek vůbec zveřejnila. 
 
K tomu se již vyjádřil i Philip Ingram, bývalý důstojník britské vojenské rozvědky a nyní novinář specializující se na otázky bezpečnosti a tajných služeb. Dle něj si Rusové obvykle dávají velice dobrý pozor na to, jaké snímky vypustí do světa a zvláště to platí o snímcích vrcholných politických představitelů. 
 
Jinými slovy si lze těžko představit, že by mohla na svět jen tak náhodou proniknout fotografie ruského prezidenta, která ukazuje, že používá zastaralý a děravý komerční systém. Sám Ingram tak mluví spíše o triku v rámci ruské doktríny zvané "maskírovka" a zde konkrétně s účelem následně sledovat reakci západu. 
 
Ian Thornton-Trump, pro změnu bývalý člen kanadské vojenské rozvědky, by zase usuzoval, že ruský prezident bude využívat nějakou speciálně upravenou distribuci Linuxu s extra bezpečnostní nástavbou. Rozhodně ale ne "xpéčka", což označuje za naivní představu i vzhledem k tomu, že "Rusové zásadně nedůvěřují Microsoftu, který vidí jako firmu poplatnou americké zpravodajské mašinérii".
 
Nicméně ani Ingram a ani Thornton-Trump nakonec nevylučují, že to skutečně mohou být Windows XP, které Putin využívá, ovšem v poněkud jiné konfiguraci a nastavení, než jaké má zprovozněné běžný člověk. Jde také právě i o to, jakým způsobem je počítač napojen do sítě a potažmo k Internetu. Jisté je jen to, že nelze s určitostí říci, jaký systém Putin opravdu využívá. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář