www.svethardware.cz
>
>

Před 50 lety byla zaslána první zpráva přes ARPANET, pouze dva znaky

Před 50 lety byla zaslána první zpráva přes ARPANET, pouze dva znaky
, , aktualita
Na konci října roku 1969 byla úspěšně zaslána první zpráva přes síť ARPANET, kterou dnes považujeme za předchůdce pozdějšího Internetu. Zpráva to byla přitom velice krátká a sestávala z pouze dvou písmen. 
K oblíbeným
reklama
Student Charley Kline z UCLA tak dne 29. října 1969 zaslal zprávu z počítače SDS Sigma 7 na počítač SDS 940 do Standford Research Institute. Šlo pouze o dvě písmena, a sice "lo", která ARPANET stihl přenést, než se systém zhroutil. Zpětně tak na to můžeme nahlížet ne jako na neúspěch, ale na věc, která má své kouzlo a symboliku. 
 
ručně psaný záznam z prvního využití ARPANETu
 
Charley Kline chtěl původně poslat příkaz "login", z nějž dorazila nakonec jen dvě první písmena. A jak profesor Leonard Kleinrock z UCLA podotkl, kouzlo nechtěného ze slova login udělalo lo, což můžeme do češtiny přeložit jako hle (pohleďme). Nicméně asi hodinu poté se přece jen povedlo příkaz "login" zaslat. 
 
stav ARPANETu v březnu 1972
 
O zřízení ARPANETu se ve své době postarala Advanced Research Projects Agency, čili díky zkratce této organizace dostala síť i svůj název. ARPA je přitom předchůdce dnešní DARPA, čili šlo veskrze o armádní projekt, v jehož rámci se mimochodem poprvé použil protokol, který používáme dnes a denně: TCP/IP. Pracovalo se tak s packety, které umožňovaly překonat nespolehlivou komunikaci a linky, na nichž se mohla data cestou ztratit, nebo v lepším případě dorazit se značným zpožděním. 
 
A k čemu měl ARPANET původně sloužit? Především k efektivnějšímu sdílení tehdejších počítačů a jejich výkonu, takže se dá s nadsázkou říci, že šlo v podstatě o cloud. Výkonné počítače byly tehdy vzácné, a tak měl ARPANET zajistit vzdálený přístup k jejich zdrojům. Vzhledem k tomu, že šlo o dítko agenutry ARPA, se také vedou vášnivé debaty o roli ARPANETu ve studené válce a o tom, jak měl či neměl být užitečný v rámci jaderného arzenálu USA. 
 
Potenciál ARPANETu, stejně jako mnoha jiných velkých vynálezů, však nebyl ihned rozpoznán. Tehdejší technologické společnosti viděly tento počin jako veskrze bizarní hříčku a do stavby sítě se chtěl zapojit jen tucet firem, z nichž si ARPA mohla cenit jen čtyř, které za něco stály. Velký zájem také nebyl mezi potenciálními uživateli a v prvních měsících provozu využívala síť jen hrstka lidí. Jejímu rozvoji ale nečekaně přispělo to, že lidé se stěhovali za prací a přecházeli mezi univerzitami, díky čemuž rostl zájem o komunikaci.
 
Tehdy ale šlo pouze o čtyři místa, zmíněné UCLA a Stanford a dále to byla UC Santa Barbara a University of Utah School of Computing. Do roku 1981 se ale síť rozrostla na 213 propojených strojů, ovšem o devět let později byl ARPANET nahrazen Internetem. Ten byl do Československa poprvé zaveden 13. února 1992, kdy pražská ČVUT zprovoznila linku do rakouského města Linec.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře