Podceňování firmy ARM Ltd. je zcela mimo realitu. Intel má velký zájem o podíl v této firmě. ARM brzy vstoupí na americkou burzu Nasdaq a získá kapitál ve výši 30 až 70 mld USD. Alphabet, Meta a Amazon vyrábějí vlastní čipy, což znamená větší odbyt pro ARM. Určitým problémem je, že vlastník ARMu SoftBank (Japonsko) nemá pod kontrolou čínskou divizi ARMu (čínský trh generuje Armu čtvrtinu tržeb).
Odpovědět0 0
Nejen Intel, ale i AMD chce nakoupit porci akcií ARMu. Čínské divize ARMu bych se nebál, 40% serverů v Číně je na ARMu takže ta divize funguje snad nejlíp ze všech.
Intel a AMD jsou dvě nejpitomější firmy na světě. Intel protože koupil od krachujícího DECu divizi StrongARM což byly nejvýkonnější mobilní ARMy v té době na trhu. Přejmenoval to na Xscale a používali to všechny hi-end mobilní zařízení na WinCE a nic nebránilo Intelu dominovat i příchodu smartphonů. Jenže v Intelu dostali "geniální" nápad nahradit Xscale ARMy úspornými x86 Atomy, protože ARM licenci si může koupit každý a tak se Intel pokusil nastolit x86 monopol i v mobilním světě. Takže Xscale prodali Marvelu a snažili se přesvědčit Apple a ostatní že x86 je super. Dopadlo to miliardovýma ztrátama pro Intel a navíc přišel o příjmy z obrovského trhu smartphonů díky prodeji Xscale. Jako bonus úpadek Xscale donutil Apple založit s ARMem joint-venture pro vývoj ultimátní high-performance 64-bit ISA ARMv8 jako konkurenci x86-64. Apple dominuje světu CPU od 2015 kdy A9 Twister poprvé dosáhl většího IPC než Intel Skylake a od té doby nikdo Apple z trůnu nesesadil.
Ještě větší pitomci jsou v AMD, které zachránil Keller se Zen 1,2,3 a dokonce předpověděl nástup ARMu a připravoval AMD na plynulý přechod od x86 na ARM díky paralelnímu vývoji K12 na ARMv8 (zároveň se Zen 1). 300 mil USD zahučelo jen do vývoje K12, další miliony do Seamicro a vývoj ARM Opteronu A1100, který se dokonce krátce i prodával. Dobré půl miliardy investic do ARMu výhodily do kanálu a teď když vidí že to byla pitomost a ARM v serverech nekompromisně válcuje x86, tak hážou zpátečku a chtějí nakupovat akcie ARMu. Demence nejhrubšího zrna. To se jako z vývoje čipů chtějí transformovat na investiční firmu??? IMHO to spíš indikuje to, že AMD už opět pracuje na vývoji ARM CPU, jinak mi to nedává smysl.
Zrovna Amazon, který vyrábí nejvíc serverových ARMů na světě mezi zájemci o akcie ARMu chybí. Jedna z možností je, že za těch pár miliard radši nakoupí od TSMC waffery s ARM CPU což jim vydělá násobně víc peněz než pasivní investice do akcií, které navíc můžou během přicházející recese dost klesnout.
Odpovědět0 0
Jméno Mediateku sice neznáme, ale daleko důležitější je informace že bude postaven na jádrech Cortex X4:
- v současnosti nejbrutálnější CPU jádro na světě co se týče hrubého výkonu
- světový rekord v ALU jednotkách: 8 x ALU ........................ AMD Zen 4 má pouhé 4x ALU
- světový rekord v Branch jednotkách: 3x Branch Unit ...... AMD Zen 4 má pouhou 1x Branch
- celkově tedy 11x INT (8+3) skalárních instrukcí na takt ..... AMD Zen 4 umí pouhých 5x INT (4+1) ani ne polovina
- 4x 128-bit SIMD jednotky podporující revoluční na šířce vektoru nezávislé SVE2 instrukce (max 2048-bit)
- skalární FP64 podporuje microOP fůzování do 128-bit vektoru, takže umí ve skaláru brutálních 8x FP64 za takt
- samozřejmě již 3. generace která je čistě 64-bit, aneb každý tranzistor pro max výkon v 64-bit (x86 co podporuje ještě 16-bit je vyloženě fosilní dinosaurus všem pro smích)
- 2 MB L2 cache, Intel umí, ale AMD si o tom může nechat zdát sny
- L4 cache sdílená mezi CPU, GPU a NPU ..... tak o tom si x86 dinousauři taky můžou nechat zdát sny, včetně té NPU jednotky
Zajímavé že Nvidia zažívá obrovký ekonomický boom ..... zrovna náhodou kdy se poprvé pustila do serverových CPU s Nvidia Grace založených na ARM Cortex X3. Náhoda to není protože Nvidia zveřejnila zmínku že musela navýšit výrobu wafferů ARM CPU Grace kvůli příliš velkému zájmu zákazníků.
Tak to vypadá že x86 se odebéře do křemíkového nebe ještě dřív než jsem předpokládal.
Odpovědět1 7
Nie je umenie dat aj 20 ALU. Umenie je tieto ALU nakrmit, aby sa neflakali. A kedze je vykon ZEN4 vyssi, evidentne vedia, co robia.
K zvysku sa nema zmysel vyjadrovat.
ARM ma buducnost, ale tvrdit, ze x86 je na odpis je hodne mimo.
Odpovědět3 0
ARM Cortex X4 má o 31% vyšší IPC jak AMD Zen 4 ....... takže těch 8x ALU jednotek asi umí nakrmit.
Mimochodem o 31% větší IPC znamená, že ani budoucí super duper Zen 5 se nechytne na letošní Cortex X4. Dohnat 31% vyšší IPC se podaří až Zen 6 někdy v roce 2026, tedy pokud AMD do té doby nezkrachuje.
Přičemž příští rok samo přijde X5 a to má být úplně nová architektura, která bude jako základ budoucího serverového jádra Neoverse V3. Letošní Nvidia Grace používá Cortex X3 (Neoverse V2) a to je celkem slabota: 6xALU + 2x Branch Unit. Ikdyž co by za takovou vyspělou architekturu ve světě x86 dali, že jo. Nemluvě o revolučních 2048-bit SVE vektorech, které používají poslední 3 generace ARMů jako standard.
Mě se líbí ta rychlá evoluce:
2017 ... Cortex A75 .... 2x ALU + 1x Branch ..... sračka s polovičním IPC než Zen 1, dobrý leda pro mobily
2018 ... Cortex A76 ... 3x ALU + 1x Branch ..... skok na IPC Zen 1, prakticky deskop class CPU
2019 ... Cortex A77 .... 4xALU + 2x Branch ..... dalších 20% IPC skok a IPC vyšší jak Zen 2
.... dva roky ždímaly 4+2 přičemž X2 měla o 13% vyšší IPC jak Zen 3
2022 .... Cortex X3 .... 6x ALU + 2x Branch ..... další brutální skok, o 46% vyšší IPC jak Zen 3 nebo o 19% vyšší IPC jak Zen 4
2023 .... Cortex X4 .... 8x ALU + 3x Branch .... světový rekord, 31% vyšší IPC jak Zen 4, drtička i Zenu 5
Ty čísla vývoje IPC vypadají pro x86 naprosto strašidelně, a zaostalost x86 se brutálně prohlubuje každý další rok. A hlavně ARM i Apple vydávají dvě CPU architektury každý rok - velká i malá jádra. Jinými slovy jedou vývoj 4x rychleji jak Intel a AMD. Člověk nemusí být génius aby viděl že x86 na šikmé ploše už delší dobu.
Odpovědět1 3
Lenze IPC absolutny vykon nerobi. Preco tie ARM jadra nikdy nebezia na vysokych frekvenciach? A preco Apple aj napriek vyhode nasadenia najmodernejsich vyrovnych technologii nema ziadny naskok? Ale na vas sme si uz zvykli a budete si dookola omielat svoje...
Odpovědět1 0
Protože .................... 2x frekvence CPU = 4x vyšší napětí (cca kvadratická závislost)
a z toho plyne ........ 2x frekvence CPU = 8x vyšší spotřeba (kubická závislost)
... aneb proč asi x86 serverové CPU se šmrdlají kolem 3 GHz úplně stejně jako ty ARMy v mobilech?
Protože 96-jádrový AMD EPYC nemůže běžet na 6 GHz, když jedno jádro si vezme kolem 20W @ 6GHz. Logicky 96-jader by mělo spotřebu 1920 W. Tedy serverový EPYC při 400W TDP má cca 4W na jedno jádro, což odpovídá frekvenci kolem 3 GHz (20W / 8 = 2.5W pro jádro plus do 4W zbývá 1.5W pro mem/PCIe řadič v IO čipletu).
To je důvod pro Nvidia i Ampere uvádí, že servery na ARM CPU mají cca 2x vyšší výkon při stejném odběru. Když má tvoje datacentrum 5 MW přípojku a víc z rozvodné sítě v daném místě nedostaneš, tak přechodem na ARM dokážeš naistalovat 2x větší množství serverů a máš z nich 2x větší zisk. Prostě x86 letí do šrotu a všechno to nahrazují ARMy. Proč myslíš že na Aukru jsou tuny starých x86 serverových CPU? Protože je to zadarmo drahé na provoz. I nový x86 je zadarmo drahý na provoz (Amazon, Microsoft i Google už na to dávno přišli a proto migrují masivně na mnohem výkonnější serverové ARM CPU).
Jinak samozřejmě ARM před pár lety ukázal demonstraci Cortex A72 vyrobeného na low-density 7nm TSMC který běhal místo na 2 GHz až na 4,2 GHz (to znamená zhruba jako frekvence tehdejšího Zen 2). Byly tam tweaklé cache, ale jinak to byl standardní A72 jehož pipeline neměla vůbec žádný problém běhat na dvojnásobné frekvenci když jej nakrmili pořádnýma voltama (protože logicky low-power a high-frekvenci design je totožný z podstaty věci: krátké délky stage FO4). Jenže nikdo o to neměl zájem, protože honiči nad frekvencema v mobilním světě neexistují.
https://www.anandtech.com/show/14914/arm-tsmc-demo-7nm-chiplet-system-w-8-cortexa724ghz-on-cowos-interposer
Odpovědět1 0