Přehled dění v oblasti hardware za červen 2007
6.7.2007, Milan Šurkala, článek

Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se za právě uplynulý měsíc červen stalo.
Kapitoly článku:
- Přehled dění v oblasti hardware za červen 2007
- Grafické karty
- Paměti DRAM
- Základní desky, chipsety
- Ukládání dat, disky, mechaniky, paměťové karty
- Další postřehy
Procesory
Červen u AMD

Dále se mluvilo o konceptu Fusion, procesoru s integrovaným grafickým jádrem. Toto jádro by mělo být snadno nahraditelné podobně jak tomu je u paměťových řadičů, které jsou upravovány, příp. nahrazovány bez toho aniž by byl nutný drastický zásah do návrhu procesoru. Grafický čip poběží na nižších frekvencích než samotné CPU.
Nově se objevily Athlony s inovovaným označením, na trhu (v Japonsku) jsou tak k dostání Athlony X2 BE-2300 a BE-2350 s taktem 1,9 GHz, resp. 2,0 GHz, 2×512 kB L2 cache a velmi příznivou spotřebou 45 W TDP. Ceny jsou €69, resp. €89. Brzy se objeví i BE-2400, jehož takt má být 2,3 GHz.
Kvůli mnoha problémům společnosti se začínaly objevovat zprávy o tom, že AMD možná přestane sama vyrábět procesory a přejde k outsourcingu, tedy že se procesory budou vyrábět u jiných společností a továrny AMD by byly zastaveny zčásti nebo úplně, případně by se zde vyráběly jiné čipy. Jako příklad může sloužit Chartered, který již čipy AMD vyrábí. FAB 30 je totiž v dnešní době přestavována a výrobu zajišťuje pouze FAB 36. Stavba FAB 4X ve státě New York je zatím nejistá. Později se tyto informace ukázaly jako liché, produkce procesorů bude ve stávajících továrnách pokračovat i nadále. Společnost si v nedávné minulosti vzala úvěr ve výši 2,2 miliardy dolarů, otázkou je, zda to pomůže. Nutně potřebuje kvalitní a rychlé procesory, útok Core 2 Duo byl prostě drtivý.
Na trhu se měly začít objevovat nové 65nm Athlony 64 X2 5200+. Ty mají oproti stávajícím 90nm Athlonům 64 X2 5200+ zvýšenou frekvenci z 2,6 GHz na 2,7 GHz, ale sníženou velikost L2 cache z 2×1 MB na 2×512 kB. K dispozici jsou dvě verze, jedna vyžaduje napětí 1,325-1,375 V, proudový odběr může činit až 55,1 A a TDP spotřeba tak činí 76 W, druhá si pak vystačí s nižším napětím 1,3-1,35 V a maximálním proudovým odběrem 47,7 A, což stačí na TDP 65 W.
45nm proces se zjevně objeví v příštím roce. Přinesou Socket AM3, budou využívat sběrnice HyperTransport 3.0 a integrovaný řadič pamětí si poradí s DDR2-DDR3 pamětmi. Čtyřjádrovými procesory budou Deneb a Deneb FX, dvoujádrovými Propus a Regor, jednojádrovými pak Sargas.
Červen u Intelu

Na tento rok se ale chystají především procesory Intel Penryn vyráběné 45nm technologií. Budou k dispozici až čtyřjádrové verze a takty mají vyšplhat ke 3,0GHz, což je téměř dvojnásobná frekvence, které jsou dnes schopny dosáhnout procesory AMD Barcelona. Půjde nejen o desktopové procesory Core 2 Quad a Core 2 Duo, ale také o čtyřjádrové serverové Xeony, známé pod označením Harpertown. Ten bude mít 1333MHz FSB a 12MB L2 cache.
Časy architektury Netburst jsou už téměř ukončeny, Intel oznámil vyškrtnutí téměř všech Celeronů z nabídky. Zůstává pouze verze D352 s frekvencí 3,2GHz, sběrnicí 533MHz a 512kB L2 cache.
V blízké době by se měly objevit nové procesory Intel Pentium E2180, Core 2 Duo E4500 a E4600. Všechny budou mít 800MHz FSB, Core 2 Duo E4500 poběží na frekvenci 2,2GHz a E4600 na 2,4GHz. Prvně jmenovaný bude stát $133, ve čtvrtém čtvrtletí však klesne na $113, neboť $133 bude stát E4600, který se v té době objeví. Pentium E2180 bude mít frekvenci 2,0GHz a cenu $84. Nově se také objeví procesory s 1333MHz FSB, konkrétně E6540 a E6550 s cenou $163 a taktem 2,33GHz, dále rychlejší E6750 s taktem 2,66GHz a E6850 s taktem 3,0GHz.
Itanium se v roce 2009 dočká 32nm technologie. Tato architektura s námi přetrvává už od roku 2001, kdy se objevil procesor s taktem 733MHz, 4MB L3 cache a vyráběný 180nm technologií. Předpokládá se tedy, že Itanium nikdy 45nm technologií vyráběno nebude, přeskočí ji a přejde rovnou na 32nm proces.