reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005

, , článek
Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v průběhu minulého měsíce července stalo.
Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005

Microsoft, kapitola sama pro sebeMicrosoft SQL Server 2005 v listopadu

Nová verze databázového softwaru SQL Server 2005 vyjde 7. listopadu. Tento program bude na trh uveden spolu s MS Visual Studio 2005 (s nímž má mnoho kódu společného) a Biztalk 2006.
Přinese snížení doby nečinnosti softwaru z důvodu chyb hardwaru a jejich odstraňování a významně zvýšenou bezpečnost.

Nové Windows ponesou jméno Vista

Kódové označení Longhorn je minulostí. Jednalo se o poměrně pěkný název. O to více zamrzí finální název systému, který se bude jmenovat Windows Vista a příliš ovací rozhodně nesklidil, u mě také ne. Betaverze měla být ke stažení od 3. srpna 2005, ale objevila se už 27. července. Finální verze by se pak měla objevit do konce roku 2006. Spolu s betaverzí Visty byla uvedena i betaverze internetového prohlížeče Internet Explorer 7.0 s udávanou vyšší bezpečností, podporou RSS a také velmi užitečnými panely.
Ohledně jména Vista ještě stále kolují spekulace. Microsoft má sice na stránkách obrovský poutač na systém Vista, nicméně si kromě domén www.windowsvista.com zaregistroval také www.windowsruby.com, www.windowsseven.com a www.windows07.com. Tyto domény zaregistroval i jako .us a .nl. Možná se dočkáme Windows Ruby nebo Windows 07, ale zaregistrovány byly i stránky podle nichž by se měl nový operační systém jmenovat Windows Sapphire, Windows Emerald. Uvidíme.

Vista (dříve znám jako Longhorn) prý bude zatraceně rychlý systém

I přes značné hardwarové nároky, kdy i samotný systém bude grafickou kartu zatěžovat více než je zdrávo, Microsoft prohlašuje, že Longhorn bude rychlejší než dosavadní systémy Windows. Beta 1 už spatřila světlo světa, takže si to můžete vyzkoušet na vlastní procesor:-) Pokud ji teda seženete.
Podle Microsoftu přinese nejen větší rychlost, ale také spolehlivost a bezpečnost. Pokud se mu podaří stejný kousek, jako u Service Packu 2 pro Windows XP, který je ještě stabilnější a bezpečnější, než se všeobecně očekávalo, pak to bude jen dobře.
Podle Microsoftu mají aplikace běžet o 15% rychleji, bootování bude rychlejší rovnou o polovinu, aktualizace systému budou vyžadovat méně restartů (opět polovinu obvyklého množství) a přechod na Longhorn má být pro uživatele společností o 75% rychlejší a jednodušší.
Beta 1 už je k dispozici, Beta 2 má pak přijít na veřejnost začátkem roku 2006 a finální systém se snad objeví do konce roku 2006. Instalace systému prý zabere kolem 15 minut.

Betaverze MSN Messenger 7.5 vypuštěna

Nová verze 7.5 přináší několik malých vylepšení, z významnějších pak třeba vizuální klipy, které lze posílat dalším uživatelům. Délka klipu je omezena na 15 vteřin, oba uživatelé pochopitelně musí mít verzi 7.5, aby jej šlo přehrát. Další novinkou jsou animace. Zatím jsou pouze dvě, plavající rybičky a tikající hodinky. Časem zřejmě přibudou další, ale za poplatek. Nová betaverze byla vypuštěna pro malou skupinu betatesterů přes Connect beta portál. Uvedení konečné verze však Microsoft zatím neoznámil.

Windows Genuine Advantage program spuštěn naplno, záhy cracknut

Microsoftu se zase povedl husarský kousek. Ochrana WGA má za úkol zkontrolovat legálnost vašich Windows a pokud váš systém projde, dostanete přístup ke všem aktualizacím. Pokud ne, máte přístup pouze k opravám kritických chyb. Udáte-li navíc prodejce, který vám nelegální verzi prodal, dostanete Windows XP zdarma.
Microsoft má ovšem problém v tom, že netrvalo ani 24 hodin od spuštění a ochrana byla prolomena. I uživatelé s nelegálními Windows tak mohou stahovat veškeré updaty. Jeden trik spočívá v napsání jediného řádku Javascriptu před kontrolou, která spočívá ve stažení ActiveX komponenty, jež příslušný test spustí. Druhý trik vězí v pouhém vypnutí add-onu oné ActiveX komponenty.
reklama
reklama
reklama