reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005

, , článek
Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v průběhu minulého měsíce července stalo.
Přehled dění v oblasti hardware za červenec 2005

Další postřehyBylo prodáno 200 milionů WiFi čipů

Od roku 2002 vyrobil Broadcom 50 milionů WiFi čipů. Na celosvětové produkci se podílí jednou čtvrtinou, celkem tedy již bylo vyrobeno přes 200 milionů WiFi čipů. V roce 2004 prodej čipů Broadcom překonal počet čipů Intel i přes velmi dobré prodeje Centrina, jež WiFi obsahuje (Broadcom má stále náskok 65%).
Nejpopulárnější je řada 54g (i802.11g, tedy 54Mbps). Standard i802.11g znamenal obrovský rozvoj bezdrátových technologií, v neposlední řadě díky své vysoké přenosové rychlosti. Další rozmach WiFi se očekává v implementaci do hracích konzolí, VoIP a mobilních telefonech.

Google Toolbar i pro Firefox

Zatímco pro Internet Explorer existuje užitečná lišta Google Toolbar už čtyři roky, majitelé alternativních prohlížečů o ni byli ochuzeni. Nyní je i pro oblíbený Firefox. Doteď se museli uživatelé tohoto prohlížeče spokojit třeba s Googlebarem, alternativní náhradou fanoušků Google.
Nový Google Toolbar však neobsahuje popup filtr a funkci search-by-name. Obě totiž Firefox standardně obsahuje. Lišta je k mání pro OS Microsoft Windows 200/XP, MacOS X 10.2+ a Linux 8.0+.

Toshiba chce vyrobit 60% svých notebooků na Taiwanu

Firma Toshiba chce navýšit produkci svých notebooků vyráběných na Taiwanu ze stávajících 40% na 60%. Žene ji k tomu fakt, že na Taiwanu se vyrábí drtivá většina součástek, mají tam nejlepší vybavení,... Tedy ekonomické důvody. Zatímco minulý rok Toshiba prodala 5,827 milionů notebooků, letos očekává asi 6,5-7 milionu.

Výměna baterie u přehrávače iPod výrazně zlevnila

Jestliže maximální kapacita baterie tohoto přehrávače časem klesne pod polovinu, můžete si ji vyměnit za zvýhodněnou cenu. Dodnes činila $99, nyní je za $59 plus $6,95 za poštovné. Kapacita těchto baterií totiž klesá docela rychle, firma Apple se tak k tomuto problému postavila vstřícně a je tak možné vyměnit i baterie, které jsou po záruce.

Creative X-Fi přináší až 17% nárůst frame rate ve hrách

Nový zvukový čip Creative X-Fi podle testů může přinést až 17% nárůst výkonu. To se projevilo při testu s integrovaným čipem High Definity Audio. Tehdy bylo zapnuto maximálně 30 zvuků přehrávaných najednou, maximem co je HD Audio schopno poskytnou. 17% nárůst X-Fi zaznamenal i pře použití EAX 4.0 Advanced HD, CMSS-3D a 24 bitové efekty Crystalizer, kdežto HD Audio běželo jen s EAX 2.0. I při zapnutí 120 zvuků najednou měl čip X-Fi náskok 3%.
Čip má více než 51 milionů tranzistorů a má výkon přes 10000MIPS. Prý je 24krát výkonnější než jeho předchůdce.

MP3 oslavilo desáté narozeniny

Již v roce 1992 byl znám standard IS 11172-3 "MPEG Audio Layer 3", nepředpokládalo se však jeho širší využití. V roce 1995, přesně tedy 14. července 1995 začali vývojáři Fraunhofer Institutu pro Integrované Obvody používat pro svůj nový formát velmi známou příponu .MP3.
Standardizace a uvolněný zdrojový kód se postaraly o obrovské rozšíření tohoto formátu a ani dnes, po deseti letech, se nezdá, že by měl být někým vytlačen. Ale pokusů bylo mnoho.

Lidé chtějí BluRay

Podle výzkumů BluRay Disc Asociation (BDA) chtějí lidé raději BluRay disky než konkurenční HD-DVD. Podpora Hollywoodských filmových studií, podpora ze strany ostatních společností, herních konzolí, kapacity disků, dostupnost filmových titulů a dny uvedení na trh podle dotázaných lidí mluví pro BluRay disky. Takto se vyslovilo 58%, 26% se nevědělo rozhodnout a jen 15% preferuje HD-DVD.
Sony, Apple, Dell, HP, Hitachi, Panasonic, Philips a TDK jsou zastánci BluRay disků, HD-DVD zastává Toshiba a nyní i velmi silný spojenec Microsoft. Navíc pro ně mluví nižší cena HD-DVD disků (výroba de facto totožná s DVD disky).

Nová tisková hlava tiskáren HP InkJet: snížení nákladů všeho druhu

1,4 miliardy dolarů a pět let vývoje. To je úsilí, které HP vynaložilo k vyvinutí nových tiskových hlav. Ty se nyní nevyrábí tak, že se všechny části hlavy vyrobí a až následně smontují, ale celá hlava se vyrobí najednou. Vyrobí se tak jediná jednotka, to vše s pomocí fotolitografického procesu. Tím se také snižují náklady. Nejen náklady na výrobu, ale také náklady na tisk. Tisk je pak nejen levnější, ale také rychlejší a přesnější.
Z nových tiskáren mohu zmínit HP Photosmart 8250 ($199) a Photosmart 3000 ($299-$399). Obě umí tisknout fotografie 10×15cm za 14 vteřin při nákladech $0,24. Dále byla představena i laserová barevná tiskárna HP OfficeJet Pro K550 s o 30% nižšími náklady na tisk a několik nových digitálních fotoaparátů.

Apple iTunes: již 500 milionů prodaných skladeb, chystá se i nabídka videoklipů

Za dva roky se podařilo přes iTunes prodat přes 500 milionů skladeb. To je oproti původním záměrům o mnoho více. Jubilejní písničkou byla Mississippi Girl zakoupená indickou dívkou. Jako odměnu dostala 10 přístrojů iPod, poukázku na 10000 skladeb a lístek na koncert Coldplay, který bych si také nechal líbit.
Dále se jedná o nabídce hudebních klipů. To je také v souvislosti s novými přehrávači iPod, které dovolují přehrávat nejen skladby, ale i videoklipy. Cena by prý měla činit $1,99 za klip.

Obrovské propouštění u HP, zruší se 14500 pracovních míst

HP doufá, že ušetří 1,9 bilionu dolarů, nejen díky propuštění 14500 lidí. To je přibližně 10% všech zaměstnanců společnosti. 1,6 miliardy dolarů se má ušetřit na propouštění, dalších 300 milionů by se mělo získat z omezení důchodových benefit programů. Společnost se tak chce stát podstatně jednodušší a svižnější.
HP hodlá utratit 1,1 miliardy dolarů na celkovou restrukturalizaci. Divize Customer Solution Group (zodpovědná za prodeje společnostem, menším firmám i obyčejným zákazníkům) bude zrušena, přičemž se její jednotlivé části rozdělí mezi Technology Solutions Group, Imaging and Printing Group a Personal Systems Group. Dnešní hlava CSG, Michael Winkler bude také mezi propuštěnými.
Společnost chce více získat na asijském trhu. Pro tuto oblast chce vyvinout specifické notebooky. Cílem je výrazně zvýšit podíl na trhu, který nyní činí 12% a tím pádem HP zaujímá druhou příčku za firmou Lenovo s 19%.

Na jednom monitoru dva obrazy?

Firma Sharp vyvinula nový LCD panel, který dokáže zobrazovat dva obrazy v závislosti na pozorovacím úhlu. I pro počítač se monitor tváří jako dva monitory.
Využití najde například v automobilech, kdy řidič může sledovat navigační systém, zatímco ostatní třeba film. Stejně tak můžete pracovat na počítači a ostatní se třeba mohou dívat na televizi.
Kvalita obrazu prý má být srovnatelná s klasickými LCD monitory. Sharp zatím neuvedl, jaké produkty budou jako první obsahovat tuto technologii, byla ale představena na 26" LCD televizích. Otázkou je, jak se vyřeší problém zvuku.

Mozilla Firefox, nová verze v září

V červenci se objevila nová verze Firefox 1.0.5, která sice opravovala spoustu bezpečnostních chyb, nicméně její kompatibilita API s ostatními aplikacemi nebyla vůbec dobrá. Tu vyřešila nová verze 1.0.6, která vyšla záhy poté.
Už při uvedení verze 1.0.6 ale bylo řečeno, že se vyvíjí nová verze 1.1. Ta ale byla po chvíli zrušena s tím, že bude pod názvem Firefox 1.5. Má to být takový menší přelom ve Firefoxu. Dalšími verzemi by měly být Firefox 2.0 a Firefox 3.0. Verze by měly zaznamenat podstatně více různých vychytávek a samozřejmě dále zvýšenou stabilitou.
Firefox zaznamenal již 75 milionů stažení ze stránek výrobce. Do tohoto počtu jsou však započítány i downloady starších verzí s nerozlišením upgradu na novou. Dochází tak k tomu, že jeden uživatel si stáhl třeba všech sedm vyšlých verzí a ty všechny jsou započítány. Naopak v tomto číslu nejsou zahrnuty downloady z jiných stránek. Poštovní klient Thunderbird také atakuje kulaté číslo a to 10 milionů.

Gigabyte bude vyrábět i mobily a notebooky

Firma Gigabyte byla dodnes známá produkcí základních desek. Hospodaření však neroste tak, jak by si firma přála a proto přišla s tím, že začne vyrábět notebooky a mobilní telefony.
První vlaštovkou je mobil Gigabyte G-X5. Ten má 1,3 megapixelovou kameru při ceně $407-$438. Firma hodlá představit ještě 4-5 modelů do konce tohoto roku. Notebooky pak budou vyráběny na základě strategické aliance s firmou Quanta Computer.

Legální stahování hudby na vzestupu

V první polovině minulého roku bylo legálně staženo 57 milionů nahrávek. V druhé polovině pak 100 milionů a tento půlrok až 180 milionů. To znamená třínásobný nárůst oproti první polovině roku minulého.
Nelegální stahování zaznamenalo už pouze minimální nárůst o 3%. Ztrojnásobil se počet stránek legálně nabízejících hudbu, a to na 300 (190 v Evropě). Navíc postihy začínají být tvrdší a více publikovány, takže lidé dostávají strach. V brzké době tak zřejmě dojde k poklesu nelegálního stahování.

Nové LCD TV od Aceru

Acer představil dvě nové LCD televize. První AL2671W má úhlopříčku 26" od Quanta Display, maximální rozlišení 1280×768 pixelů s kontrastem 600:1 a odezvou 16ms za $600.
Druhá AT3201W disponuje 32" panelem od AU Optronics s maximálním rozlišením 1366×768 pixelů s kontrastem 800:1 a odezvou 12ms za $1400. Ještě tento rok by měly být na trhu 37" verze.

SB Live! je u výrobců motherboardů stále populárnější

Časy zvukových karet Sound Blaster se pomalu stávaly minulostí, když se na základní desky začaly integrovat zvukové čipy. Ty sice nebyly tak dobré, ale většině lidí to stačilo. Firma Creative Labs se ale zpátky vrací na výsluní. Její zvukové čipy SB Live! a Audigy jsou stále špičkou a i výrobci motherboardů si to uvědomili. Takže se s čipy SB Live! nesetkáme pouze v PCI verzích, ale i přímo na deskách.
Tento čip se zvukem 24bit/96kHz 7.1 s technologií EAX se již nachází na některých deskách Gigabyte, MSI řady Diamond i na motherboardech Shuttle.

Sony získala licence na dva fyzikální modely pro PlayStation3

Sony získala licenční smlouvu se společností Havok a tím i modely Havok Physics a Havok Animation Engine a dále SDK rozhraní Ageia NovodeX na základě smlouvy s Ageia Technologies Inc. Dále spolupracuje s firmou Transmeta a také získala licenci na Unreal Engine 3 od Epic Games.

iBook i Mac mini od Apple byly vylepšeny

Přenosný počítač iBook dostal nově 1,33GHz procesor pro 12" verzi a 1,42Ghz pro verzi 14". Paměť nyní činí 512MB DDR333 pro oba modely, také dostaly lepší grafický čip ATi Radeon 9550 s 32MB paměti. Levnější verze má pouze combo mechaniku, výkonnější pak DVD-RW. Oba podporují bezdrátový přenos i802.11g, Bluetooth 2.0 a síťové rozhraní zůstalo na 10/100Mbit. Ceny jsou pak v rozmezí $1000-$1300.
U Mac mini se zdvojnásobila paměť z 256MB na 512MB. Cena pak zůstane zachována. 1,25GHz verze s Radeonem 9200 a 40GB diskem tedy bude stále za $500, 1,42GHz s 80GB diskem a připojeními Bluetooth 2.0 a i802.11g pak $600.
reklama
reklama
reklama