www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přehled dění v oblasti hardware za květen 2009

Přehled dění v oblasti hardware za květen 2009
, , článek
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v oblasti hardware za právě uplynulý měsíc květen stalo.
K oblíbeným
reklama

ProcesoryKvěten u AMD


V květnu oslavila společnost AMD 40. výročí svého vzniku. Její počátek se datuje na 1. května roku 1969, kdy ji založili pánové Jerry Sanders, Ed Turney, John Carey, Sven Simonsen, Jack Gifford, Frank Botte, Jim Giles a Larry Stenger. Nejprve se zabývali výrobou RAM pamětí, posléze i klonů procesorů Intel. Nyní vyrábí zejména procesory, ale po převzetí společnosti ATi také grafické čipy a chipsety.

Na červen byly ohlášeny dvoujádrové Phenomy II X2 545 a X2 550 s 45nm jádrem Callisto. Jejich frekvence činí 3,0 GHz, resp. 3,1 GHz.Procesory mají 2× 512 kB L2 cache a celých 6 MB L3 cache. Nevýhodou je docela vysoká TDP s hodnotou 80 W.


Květen u Intelu


Intel již pomalu plánuje stáhnout některé procesory Core i7 z trhu. Konkrétně půjde o model i7-940 s frekvencí 2,93 GHz, 8MB L3 cache a 4,8GHz sběrnicí QPI. Nynější cena je $562. Poptávka se podle Intelu přesunula k jiným modelům, proto poslední objednávky proběhnou 10. července, poslední modely budou dodány 4. prosince, neboxované verze mají být k dispozici až do 5. listopadu 2010.

Model Core i7-940 byl právě nahrazen výkonnější variantou Core i7-950, která má takt 3,06 GHz, 8 MB L3 cache a 4,8GHz sběrnici QPI. Jeho cena by se měla pohybovat kolem $600. Představila se také nová vlajková loď v podobě procesoru Core i7-975 Extreme Edition s frekvencí 3,33 GHz. Sběrnice QPI zde běží s frekvencí 6,4 GHz.

Nynější procesor Intel Core 2 Quad Q8200s bude nahrazen výkonnějším modelem Q8400s. Ten má rovněž nízkou TDP spotřebu 65 W, jádra však tepou na vyšší frekvenci 2,66 GHz. Využívá 45nm technologii výroby, disponuje 1333MHz sběrnici a 4 MB L2 cache. Prodávat se začne až ve třetím čtvrtletí (v nabídkách některých obchodů je však už teď).

Na trhu se objevila nová Pentia E6300. Ta mají rychlejší 1066MHz sběrnici. Výroba probíhá 45nm procesem, frekvence procesoru činí velmi slušných 2,8 GHz. Nechybí ani 2 MB L2 cache. TDP spotřeba byla stanovena na 65 W.

32nm procesory Gulftown jsou ohlášeny na polovinu příštího roku. Mají mít 6 jader, podporu až 12 vláken najednou a TDP 130 W. Nejspíš využijí socket LGA 1366 a jejich paměťový řadič si podle prvních informací má bez problémů poradit i s DDR3-1333 pamětmi.

Intelu byla nedávno udělena obrovská pokuta 1,06 miliardy eur za porušení protikartelových zákonů. Společnost se odvolala a hájí se tím, že zákazníkům žádná újma nevznikla. Na vývoj kauzy si musíme počkat.

Ačkoli se procesory Intel Core i5 měly objevit již v červenci, bude jejich uvedení oddáleno na začátek září. Tehdy by již společnost Intel měla mít dostatečný počet vyrobených čipů. Procesory využívají jádro Lynnfield a spolu s nimi se představí i chipset Intel P55. Objeví se tři varianty s takty 2,66 GHz, 2,8 GHz a 2,93 GHz za ceny $194, $284 a $562.


Fujitsu představilo koncept úsporného osmijádrového procesoru


Procesor SPARC64 VIIIfx (Venus) má být konkurencí Intelu Itanium. Jeho výkon je 128 GFLOPS, což je zhruba 2,5× více než u dnešních Itanií. Přitom spotřeba bude pouze třetinová, a to konkrétně 35 W. Itania jsou dnes ale vyráběna 90nm technologií, zatímco nový procesor od Fujitsu bude vyráběn 45nm procesem. Nicméně SPARC64 VIIIfx se hned neobjeví a do té doby možná Intel uvede novou generaci Itanií s 45nm procesem výroby.
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
Dnes, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková