Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přehled dění v oblasti hardware za listopad 2005

2.12.2005, Milan Šurkala, článek
Přehled dění v oblasti hardware za listopad 2005
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v průběhu minulého měsíce listopadu stalo.

Ukládání dat, disky, mechaniky, paměťové karty5GB CompactFlash Type II od Sony

Nová karta Compact Vault společnosti Sony nabídne kapacitu až 5GB. To podle výrobce umožní na kartu umístit až 1600 fotografií či 4 hodiny MPEG4 videa. Kapacita odpovídá jednomu disku DVD.

Přenosová rychlost má činit až 96,7Mbps, ale není to prý konečná a v budoucnu se má ještě zvýšit. Karta se připojuje jako CompactFlash Type II nebo pomocí PCMCIA adaptéru notebooků. Vysoká kapacita si jistě najde své uplatnění.

Menším problémem bude možná cena, která se očekává kolem hranice 6000Kč.


Micro pevné disky od Iomegy

Společnost Iomega je známá především svými ZIP disketovými mechanikami. Ale nevyrábí jenom je. Nyní přišla na trh s micro pevnými disky. Bude tvořit alternativu k Flash pamětem. Protože, Flash paměti na nárazy příliš háklivé nejsou, kdežto harddisky až přespříliš, musela Iomega tento problém řešit protišokovou technologií. Jak se toto osvědčí v praxi, ukáže až čas.

Jedná se o 4200rpm disk pro rozhraní USB 2.0. Váží méně než 50 gramů. Podporuje OS Windows XP, Windows 2000, Windows ME, Mac OS 10.1 a Linux 2.6.7. 4GB varianta stojí $130, 8GB pak $170.


Může být paměť Flash ještě menší?

Kingmax uvedl na trh flashku o velikosti 39×12×2mm a váze pouhých 5 gramů. Což je velmi hezké, ale takovou věc opravdu nebude problém ztratit během dvou minut pokud ji někam pořádně nepřiděláte :( Nabízí se v kapacitách 256MB2GB, ale nemusí být jen ve formě klíčenky, ale dá se použít i jako náušnice. No, nechci Kingmaxu kazit radost, ale představa žen a dívek s flashkami na uších zní velmi podivně, na druhou stranu i zábavně:)


90nm NOR paměti Intelu

Přestože NOR paměti nemají v dnešních dnech zrovna na růžích ustláno (např. nemají tak dobrou výdrž), přišel Intel s novými pamětmi M18, které mají být výkonnější a úspornější. Mají být schopny se přizpůsobit novým mobilním čipovým sadám. Nabízeny budou v kapacitách 256Mbit až 1Gbit, společnosti NEC a Sony Ericsson se už vyjádřily, že se jim tyto paměti, běžící až na 133MHz zamlouvají.


Intel a Micron se spojí ve výrobě NAND pamětí

Tyto dvě společnosti spolu vytvořily podnik pod názvem IM Flash. Ten má za úkol vyrábět Flash NAND paměti, přičemž hlavním odběratelem bude firma Apple, která se již zavázala odebrat paměti za půl miliardy dolarů. Jak Intel, tak i Micron do podniku vloží 1,2 miliardy dolarů, přičemž výsledný podíl Micronu bude 51%. Výroba započne na počátku příštího roku.


Maxell připravuje holografické paměti

300GB média s přenosovou rychlostí 20MB/s chystá pro nás společnost Maxell. Ta rovněž prohlašuje, že technologie navrhovaná v InPhase Technologies je schopna dosáhnout neuvěřitelné kapacity 1,6TB a přenosové rychlosti 120MB/s.

Holografický záznam spočívá v ukládání v 3D prostoru. Data jsou čtena a zapisována pomocí laseru, životnost záznamu je odhadována na 50 let.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.