www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přehled dění v oblasti hardware za únor 2009

Přehled dění v oblasti hardware za únor 2009
, , článek
Nemáte-li čas neustále sledovat dění v oblasti IT, ale přesto chcete být v obraze, pak vám pomůže přehled toho nejdůležitějšího, co se v oblasti hardware za právě uplynulý měsíc únor stalo.
K oblíbeným
reklama

ProcesoryÚnor u AMD


Neoficiálně se hovoří o nových čtyřjádrových procesorech Phenom II X4, které budou dosahovat frekvencí až 3,5 GHz. Mají být určeny do patice Socket AM3, mít TDP spotřebu s hodnotou 125 W a podporovat DDR2 i DDR3 paměti. Postupně by se tak mohly objevit modely Phenom II X4 950 (3,1 GHz), X4 960 (3,2 GHz), X4 970 (3,3 GHz), X4 980 (3,4 GHz) a X4 990 (3,5 GHz).

Nicméně už dnes jsou k dispozici slabší modely s 95W TDP spotřebou. Jedná se o Phenom II X4 910 (2,6 GHz, 6 MB L3), X4 810 (2,6 GHz, 4 MB L3), X4 805 (2,5 GHz, 4 MB L3) a trojjádrové X3 720 Black Edition (2,8 GHz, 6 MB L3) a X3 710 (2,6 GHz, 6 MB L3). X4 810 stojí $175, X3 720 Black Edition $145 a X3 710 pak $125. Některé tříjádrové procesory jde dokonce odemknout a aktivovat tak čtvrté jádro. Jde jen o jednu malou položku v BIOSu některých základních desek. AMD tedy zasáhlo a žádá výrobce zmíněných desek, aby upravily jejich BIOSy. Výsledkem by tedy mělo být, že čtvrté jádro nepůjde odemknout. Tato informace okamžitě způsobila dramatický nárůst prodejů nových trojjádrových Phenomů II X3.

Procesory Phenom II bohužel v nynější verzi trpí problémem s nestabilitou při použití více modulů DDR3-1333 na jednom kanálu. Jednoduše řečeno problém nastává při třech a více modulech, pokud je využit dual-channel. V tomto případě má pomoci snížení frekvence na 1066 MHz nebo zvýšení napětí.

The Foundry Company (TFC) již byla schválena akcionáři společnosti, a tak už v nejbližší době začne pracovat. AMD má vlastnit 34,2% podíl, Advanced Technology Investment Company (ATIC) pak 65,8 %. Obě společnosti ale budou mít totožné hlasovací právo. TFC bude mít kolem 3000 zaměstnanců ze Silicon Valley, New Yorku, Drážďan a Austinu. Základna bude v Silicon Valley, ve zbytku bude vývoj, výzkum a výroba. Některé továrny by měly být i v Abú Dhabí, dnešním sídle společnosti ATIC.

AMD dále předvedlo své nové šestijádrové procesory Istanbul, které mají nahradit nynější Shanghai. Budou vyráběny 45nm procesem a stále využijí patici Socket F. Bude tedy stačit pouhý update BIOSu a nové procesory by měly běžet i ve starších deskách.


Únor u Intelu


Společnost Intel vypustila připravované 45nm dual-core procesory na architektuře Nehalem. Jedná se tedy o čipy Havendale a Auburndale, které měly být známy jako Core i 4 a Core i3. Důvodem jsou plné sklady nynějších procesorů a horší stav hospodářství. O to více chce společnost pracovat na jejich nástupcích, tedy 32nm procesorech architektury Nehalem označené jako Arandale. Těch se nedočkáme ve druhé polovině roku 2010, ale patrně již v březnu téhož roku.

Intel slíbil, že na trhu se objeví i procesory architektury Nehalem se spotřebou pod 10 W. Nová generace procesorů vyráběná 45nm High-K CMOS procesem pokryje téměř celé výkonové spektrum, a tak se dočkáme i osmijádrových verzí se spotřebou 130 W. Nebude chybět podpora multithreadingu, L3 cache a další. Doposud je energeticky nejefektivnějším procesorem s architekturou Nehalem čtyřjádrový Xeon L5520 s taktem 2,26 GHz, 8MB L2 cache a spotřebou 60 W.

Na trhu by se měly již v blízké době objevovat další nové procesory Intel Atom. Jako první se už představil Atom N280, který běží na taktu 1,66 GHz s 667MHz sběrnicí, který využívá netbook Asus Eee PC 1000HE. Spolu s tím se představí i čipová sada Intel GN40 s integrovaným DX10 grafickým čipem. Cena nového procesoru včetně čipové sady má být $60 až $65.

Jak již bylo řečeno, chystají se osmijádrové Xeony, které díky multithreadingu zvládnou zpracovat až 16 vláken najednou. Při 45nm technologii a architektuře Nehalem zde nalezneme 2,3 miliardy tranzistorů a čtyři QPI linky. Nechybí tedy ani čtyřkanálový paměťový řadič. Využije nový socket LGA1567, který bude mít potřebný počet pinů pro paměťový řadič. Jednotlivá jádra mohou nezávisle měnit své napětí v rozmezí 0,85 V až 1,1 V a případně se také úplně vypnout. Architektura Cache and Core Recovery dovolí vypnout defektní jádra a prodávat i tyto procesory se sníženým počtem jader podobně, jak to dělá i AMD s Phenomy X3.

Vzhledem k přítomnosti nových procesorů Intel Core i7 ruší Intel své procesory Core 2 Extreme, konkrétně modely QX9650 (3,0 GHz) a QX9770 (3,2 GHz). Objednávky jsou přijímány do 5. června, procesory budou dodávány do 2. února 2010. Boxované verze ale budou k dispozici až do září 2010.
reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář