Přetaktování pamětí na RTX 3080: na 20Gb/s se máme dostat snadno

Přetaktování pamětí na RTX 3080: na 20Gb/s se máme dostat snadno
, , aktualita
Možnosti přetaktování nových GeForce Ampere se probírají i kvůli tomu, že tu opět máme nový typ paměti. Ten přitom poprvé využívá signálování PAM4, díky němuž může běžet na podstatně nižším fyzickém taktu. 
K oblíbeným
reklama
V jednom taktu se tu tak přenáší dva bity najednou díky čtyřem sledovaným stavům, což znamená, že paměti samotné mohou běžet na polovičním taktu než GDDR6, aby měly stejnou propustnost. Oproti možnostem nových 8nm čipů Ampere a pamětí GDDR6X je tu ale i jiné téma, a sice o nejvhodnější kartě pro přetaktování z nových RTX 3080. Vypadá to totiž, že tou by mohla být referenční karta od NVIDIE, a to díky volnějšímu limitu TBP. Nicméně zatím tomu je tak spíše jen proto, že AIB výrobci dosud nemají k dispozici své lepší modely a takový Asus recenzenty zásobil jen verzí TUF Gaming a ne ROG STRIX. Pak může i referenční model s TBP limitem na 370 W vynikat. 
 
 
Server VideoCardz od jednoho z recenzentů vymámil krátký test přetaktování pamětí, který se týkal nejmenované nereferenční verze. To proto, že se od ostatních vybavených referenčními kartami dozvěděl, že mají problém se dostat na 20,5 Gb/s. Onen recenzent se ale dostal na 20,7 GB/s (+ 850 MHz), zatímco v případě GPU se povedlo kartu dostat jen o 70 MHz výš. Šlo ovšem o kartu s TBP limitem pouze 320 W, čili o referenční hodnotu. 
 
Jde zde ale především o takt pamětí, který ukazuje, že bychom se měli snadno dostat na 20 Gb/s a potenciálně i na 21 Gb/s v případě těch nejlepších verzí. Nicméně to celé (+70 MHz GPU a +850MHz MEM) mělo v testech 3DMark stejně za následek zvýšení výkonu spíše jen o 2 procenta a pouze v jednom případě o 3.
 
Čili to vypadá, že už výchozí propustnost pamětí je pro RTX 3000 postačující, ostatně o kartách RTX 3070 a RTX 3060 Ti se dozvídáme, že jejich paměťová konfigurace včetně propustnosti se oproti předchůdcům z generace Turing vůbec nezměnila, čili RTX 3080 a 3090 jsou na tom z hlediska pokroku ve výkonu pamětí zatím nejlépe a nás bude zajímat i to, zda "starší" GDDR6 budou slabším Ampere stačit.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek