www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Přichází Windows 10 S – nejštíhlejší z rodiny Windows

Přichází Windows 10 S – nejštíhlejší z rodiny Windows
, , aktualita
Microsoft včera oficiálně představil Windows 10 S, nejštíhlejší a nejbezpečnější edici Windows. Především jde ale o včasnou odpověď na hrozbu, která Redmondu povstala v podobě Chromebooků. Oznámení verze 10 S bylo doprovázeno představením prémiového hardwaru.
K oblíbeným
reklama
Rostoucí popularita lehkých a poměrně levných Chromebooků poháněných operačním systémem Chrome OS zejména ve školském prostředí již nějakou dobu znervózňovala redmondského obra, který měl – těžko říct zda oprávněné – obavy, že tento vynález tradičního rivala z Mountain View ohrožuje pozici jeho operačního systému Windows. Již delší dobu prosakovaly na veřejnost informace o nové edici Windows 10 pojmenované „Cloud“.

Takže s názvem je to nakonec poněkud jinak, nové desítky se pyšní přízviskem „S“. To má odkazovat na „security“ a „superior performance“. Idea je jednoduchá a prověřená konkurencí. Windows 10 S budou odkázána pouze a výhradně na aplikace z Windows Storu, nic jiného nepůjde nainstalovat. Jelikož aplikace ze Storu se samy aktualizují a nezanechávají v systému stopu ani po odinstalaci, má být tato edice Windows stále v kondici – tj. „lehká“ a svižná. A má tak vyžadovat minimum údržby.

A jelikož do Windows Storu mohou jen „prověřené“ aplikace, nehrozí riziko, že si neznalý uživatel zaneřádí počítač nějakou havětí přibalenou k softwaru staženému odněkud z hlubin internetu. Nová edice S míří mimo jiné především na školy, ale Redmond očekává, že může zaujmout i další uživatele. Celý softwarový koncept totiž budou doprovázet speciální zařízení, která mají cenou i parametry konkurovat Chromebookům od Googlu a třetích stran.


Logo Windows Store


Microsoft v této souvislosti představil nové zařízení Surface Laptop, které má být opět do jisté míry technologickým demonstrátorem pro třetí strany. Na první pohled vypadá notebook (či spíše ultrabook) velice dobře. Procesory série KabyLake řady Core i5 nebo i7, RAM od 4 GB do 16 GB, úložiště od 128GB SSD po 1TB SSD, displej 13,5 palce s poměrem stran 3:2 a vysokým rozlišením. Provedení bude v několika barvách – bledá bordová, středně modrá a dva odstíny šedé (aspoň zhruba bych ty barvy takhle pojmenoval).

Cena ovšem nezapadá do konceptu levných počítačů, protože je nastavena od 999 USD výš, tedy rozhodně žádná láce. Tady bych viděl trochu slabinu v boji proti konkurenčním Chromebookům. Ale celý koncept Surface Laptopu je spíš koncipován a cílen na jiný typ uživatele. A sice na uživatele notebooků od Applu, které též mají v USA silnou pozici v segmentu vzdělávání (byť Chromebooky postupně do jisté míry mění situaci).


Čtyři verze barvy ultrabooku Surface Laptop
Čtyři verze barvy ultrabooku Surface Laptop


Celá filozofie Windows 10 má ovšem jednu tradiční slabinu, která Microsoft trápí dlouho a dosud nenašel žádný recept jak se s ní vypořádat. Jde o velmi malý rozsah Windows Store, který se nemůže měřit s rozsahem tržiště Applu ani Googlu. Otázka samozřejmě je, jestli ve vzdělávacím segmentu je tohle zásadní problém. Každopádně jde ale o nepříjemnou záležitost, kterou Microsoft musí do budoucna nějak vyřešit.

Prozatím by mohla pomoci „konverze“ stávajících desktopových aplikací do podoby těch ze Storu. Nicméně Redmond si tentokrát nechal ústupovou variantu a má plán B. Uživatelé budou mít možnost za 49 USD přejít na edici Windows 10 Pro. Takže ještě uvidíme, jak to celé nakonec dopadne.

AKTUALIZACE: Teď jsem nově zaregistroval, že výchozím prohlížečem ve Windows 10 S bude Edge (překvapí to někoho?) a výchozím vyhledávačem bude Bing. Otázka je, zda to označovat jako „výchozí“ nastavení, když to nepůjde změnit. Myslím, že ve vlastním zájmu si Microsoft tohle omezení mohl odpustit. Jinak mě napadlo jiné možné dekódování názvu edice – „S“ jako Store?

Zdroj: Microsoft, Neowin (1, 2)
reklama
Nejnovější články
TSMC se pochlubilo finančními výsledky, výdělky z 7nm procesu rostly TSMC se pochlubilo finančními výsledky, výdělky z 7nm procesu rostly
Společnost TSMC si na nedostatek práce nemůže stěžovat a spíše má starosti o to, jak co nejdříve rozšířit svou výrobní kapacitu a jak správně investovat do budoucna. Co říkají nejnovější finanční výsledky? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jak bude Roman Space Telescope pátrat po osamělých černých dírách? Jak bude Roman Space Telescope pátrat po osamělých černých dírách?
NASA stále připravuje nový vesmírný teleskop, který dostal název Roman Space Telescope (RST) po "matce Hubblea", Nancy Grace Roman. Nyní se můžeme podívat na to, k čemu bude sloužit a jaký princip využije. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály G.Skill uvádí zlaté RAM: až DDR4-5333 pro čtyři kanály
Společnost G.Skill se přihlásila s dalšími novými paměťmi DDR4, které jsou určeny pro ty nejnáročnější zákazníky. Jedná se o G.Skill Trident Z Royal Elite, která navazuje na nedávno představené novinky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti Imperva: za úspěchem scalperů stojí především Grinchboti
Internetoví scalpeři se stali široce známým fenoménem zvláště ve spojení s nástupem grafických karet NVIDIA Ampere a také nových konzolí firem Microsoft a Sony. Využívali přitom především velice příhodně nazvané Grinchboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench AMD vnadí na Threadripper se Zen 3, ukazuje výkon EPYC Milan v Cinebench
Společnost AMD by měla letos vyslat na trh další generaci procesorů Threadripper vybavenou jádry Zen 3. Ta by ostatně měla dovršit nabídku procesorů se Zen 3 jako vůbec poslední. Jaký výkon ale můžeme očekávat? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek