www.svethardware.cz
>
>
>
>

Přivítejte Linux Mint 20, vychází pouze v 64bitové variantě. Co nového umí?

Přivítejte Linux Mint 20, vychází pouze v 64bitové variantě. Co nového umí?
, , aktualita
Jedna z nejpopulárnějších linuxových distribucí vyšla v nové verzi. Linux Mint 20 „Ulyana“ obsahuje nástroj pro snadný přenos souborů mezi počítači ve stejné síti, bezproblémové přepínání mezi grafikami díky Nvidia Optimus nebo vizuální vylepšení.
K oblíbeným
reklama
Před dvěma měsíci spatřil světlo světa systém Ubuntu 20.04, proto zasvěcené fanoušky nepřekvapí, že v nové verzi vychází také distribuce Linux Mint stavějící právě na Ubuntu. Nese kódové označení Ulyana, čímž vývojáři pokračují v tradici pojmenování podle ženských jmen. Zatímco verze 19.x začínaly na písmeno T, verze 20.x zase budou mít kódové označení začínající písmenem U. Linux Mint 20 je dostupný pouze v 64bitové variantě, takže majitelé 32bitových strojů nemají možnost upgradu a musí zůstat na verzi 19.x, která ovšem ztratí podporu až v roce 2023. I nejnovější verze se vyznačuje pětiletou podporou, takže pro ni budou dostupné aktualizace až do roku 2025.
 
 
Linux Mint 20 využívá linuxový kernel ve verzi 5.4 a opět vychází ve třech edicích – Cinnamon, MATE a Xfce. Odlišují se počtem funkcí, prostředím a také nároky na výkon počítače. Edice Cinnamon je nejbohatší na počet funkcí, proto nepřekvapí, že ve verzi 20 přináší nejvíce novinek. Jedná se třeba o frakční škálování, které se objevilo již v Ubuntu 20.04. Uživatelé monitorů s vysokým rozlišením díky tomu mohou zvětšovat GUI v krocích 125, 150 a 175 %, zatímco dříve mezi hodnotami 100 a 200 % žádné mezikroky nebyly. Navíc je nyní možné škálování upravit pro každý z připojených monitorů zvlášť. Obnovovací frekvenci monitoru lze rychle změnit díky snadno přístupnému nastavení.
 
 
Součástí operačního systému se stal nástroj s trochu děsivým názvem Warpinator, který samostatně vyšel již před pár měsíci. Umožňuje snadno a rychle přenášet soubory mezi linuxovými počítači připojenými ve stejné síti, aniž by byl potřeba konfigurovat protokoly FTB nebo SMB. Vylepšená podpora technologie Nvidia Optimus přináší snadnější přepínání mezi integrovaným a dedikovaným grafickým čipem bez nutnosti restartovat počítač. K přepínání lze využít nabídku, která se zobrazí po kliknutí na ikonu ve stavové liště, případně nechybí možnost nastavit výchozí GPU pro každou aplikaci prostřednictvím kontextové nabídky po kliknutí pravým tlačítkem myši. Tuto novinku pochopitelně ocení majitelé kompatibilních notebooků s grafikou od Nvidie.
 
MInt Linux přináší rovněž aktualizované uživatelské rozhraní, které zahrnuje nové možnosti přizpůsobení. Přímo v aplikaci Welcome Mint se objevila možnost výběru barevného akcentu pro výchozí motiv Linux Mint Y, stejně tak lze nastavit světlou nebo tmavou variantu. Pokud vám nevyhovuje defaultní zelená barva složek, můžete ji nyní vyměnit na žlutou. Správce souborů Nemo se dočkal výrazného zvýšení výkonu, a to díky změně způsobu generování náhledů. Díky tomu by již nemělo docházet ke zpomalování při procházení složek a souborů. Změn si můžete všimnout také u nástroje Gdebi používaného pro instalaci archivů .deb.
 
reklama
Nejnovější články
MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz
MSI přidává do své nabídky další monitor pro hráče. Model Optix G32CQ4 používá rozlišení WQHD či panel se zakřivením. Obnovovací frekvence dosahuje až 165 Hz a podporována je také technologie FreeSync.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů