www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesor Intel Sapphire Rapids pro LGA4677-X se ukázal

Procesor Intel Sapphire Rapids pro LGA4677-X se ukázal
, , aktualita
Letos na trh přijdou 14nm desktopové Rocket Lake-S a 10nm serverové Ice Lake-SP, ale ani jedna z těchto řad nás nepřinutí říci, že Intel je zpět. To si možná řekneme až při pohledu na možnosti dalších generací, jako je Sapphire Rapids.
K oblíbeným
reklama
Intel Sapphire Rapids představuje další generaci 10nm procesorů Xeon, takže bychom měli správně mluvit o Sapphire Rapids-SP, nástupci Ice Lake-SP. Půjde o zbrusu novou platformu zvanou Eagle Stream, která využije sběrnici PCIe 5.0 paměti DDR5 a výrobní technologii 10nm Enhanced SuperFin. Ta by měla být už poslední iterací 10nm procesu před nástupem 7nm procesu, ale jisté to pochopitelně není. 
 
 
My se ale nyní díky 9550pro můžeme poprvé podívat na zástupce vývojové řady procesorů Sapphire Rapids-SP, který využívá velké pouzdro pro patici LGA4677-X s viditelně vykrojeným heatspreaderem, přičemž toto místo Intel využil pro umístění SMD kondenzátorů. Procesor s kódovým označením QVV5 má základní takt pouze 1,3 GHz, nicméně to ještě není třeba řešit, neboť rané vzorky prostě bývají taktovány nízko. 
 
 
Jde tak o pořádný kus procesoru a je škoda, že se zatím nemůžeme podívat pod "kapotu", neboť tam bychom měli najít také paměti typu HBM, vedle nichž stojí za zmínku také rychlé rozhraní Compute Express Link 1.1. Jde o otevřené rozhraní založené na PCI Express a určené k připojení různých zařízení přímo k CPU.
 
Paměti HBM by zde tak měly sloužit jako další úroveň paměti mezi L3 cache a novými DDR5, pro něž by si Sapphire Rapids-SP měly připravit osm kanálů (dosud neověřeno), stejně jako mají dnešní výkonná serverová CPU. Čili využití HBM zde dává smysl, neboť paměti DDR5 sice budou výkonnější, ale v případě prvních generací z jejich propustnosti rozhodně nebudeme padat úžasem naznak. 
 
schéma patice LGA4677-X - klikněte pro zvětšení -
 
Leaker YuuKi-AnS také uvádí, že Sapphire Rapids-SP se budou skládat z až čtyř výpočetních jader, která budou napojena až na čtyři HBM, a to asi ne v nucené konfiguraci 1:1, ale uvidíme. To by tak představovalo až osm propojených čipů, čemuž ale můžeme po nedávném spatření grafických Xe-HPC snadno věřit. A právě Xe-HPC, čili Ponte Vecchio, jsou pro tyto procesory vyvíjeny přímo na míru. 
 
 
Je tak jasně vidět, že Sapphire Rapids-SP budou představovat pokrok na všech frontách a že k Ice Lake-SP jsou jimi zastíněny už nyní. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala