www.svethardware.cz
>
>
>
>

Procesorům AMD Zen 3 hrozí nový exploit ve stylu Spectre

Procesorům AMD Zen 3 hrozí nový exploit ve stylu Spectre
, , aktualita
Nové exploity procesorů x86 jsou jako virus. Těžko se jich kdy zbavíme, neboť neustále se objevují jejich nové podoby a nyní se můžeme přesvědčit, že také Zen 3 má své slabé místo, jak uvádí samo AMD. 
K oblíbeným
reklama
Dle informací od firmy AMD existuje slabé místo v procesorech Zen 3, které se ve stylu původního Spectre týká bezpečnosti. Jedná se rovněž o možnost útoku postranním kanálem, čili prostě o to, že jeden proces může "odposlouchávat" a získávat data jiných procesů. 
 
 
Dle dostupných informací se problém týká nové funkce Predictive Store Forwarding (PSF), kterou využívají právě procesory Zen 3. Jejím úkolem je zvyšovat výkon pomocí předvídání výsledků instrukce Load, čili stejně jako v případě předvídání větvení tu procesor s využitím PSF hádá, co bude výsledkem instrukce Load a spekulativně vykonává už dopředu následující instrukce, které může v případě, že se netrefil, prostě zahodit. Většinou se ovšem trefí. 
 
V AMD nyní zjistili, že nová chyba je na úrovni Spectre v4 a ohroženy jsou aplikace, které se spoléhají na bezpečný provoz v sandboxu. Jde o případy, kdy se PSF netrefí a to může nastat například tehdy, kdy se v průběhu vykonávání programu změní adresy pro Load či Store. 
 
Predictive Store Forwarding je tak dle AMD (zatím) teoretické riziko, ačkoliv přispívá k rychlejšímu běhu aplikací. Firma ale zatím nikde nezaznamenala žádný kód, který by byl schopen využít chybně spekulativně vykonaných instrukcí v rámci PSF, a sama tak udává, že bezpečnostní riziko je zatím nízké. Dle toho tak AMD nyní doporučuje PSF dále využívat, neboť uživatelé by se bez této funkce zatím v podstatě zbytečně připravili o část výkonu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny Čínská konkurence pro robopsa od Boston Dynamics. AlphaDog stojí zlomek ceny
Čínská firma Welian prodává robotického psa vybaveného senzory a umělou inteligencí. Ačkoliv se zatím jedná hlavně o hračku, v budoucnu by mohl pomoci při navigování nevidomých. Novinka, která příjemně překvapí svou cenu, zamířila k prvním zákazníkům.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek