www.svethardware.cz
>
>

Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů

Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů
, , aktualita
Dle společnosti IDC se mohou výrobci čipů letos obecně těšit na vyšší tržby, a sice dle odhadu 522 miliard dolarů oproti 464 miliardám v předchozím roce. A je zřejmé, že kdyby byly dostupné kapacity, bylo by to ještě mnohem lepší. 
K oblíbeným
reklama
Společnost IDC tak předpovídá zhruba 12 až 13procentní nárůst tržeb společností vyrábějících počítačové čipy na zmíněných 522 miliard dolarů. Dá se říci, že to představuje maximum aktuálních výrobních kapacit, které ale jsou omezeny i dostupností substrátů či jiných materiálů anebo testovacími kapacitami. Čili nejde prostě jen a pouze o kapacitu továren zpracovávajících samotné křemíkové wafery. 
 
 
Poptávka po čipech je způsobena především prací a vzděláváním z domácností a tím, že každý počítač potřebuje celou řadu čipů tvořených různými výrobci a procesy. K tomu se navíc přidávají i silné prodeje automobilů, chytrých telefonů a spotřební elektroniky. 
 
Celkové tržby výrobců čipů přitom už loni rostly o 10,8 % na 464 miliard, čili letos bude růst ještě vyšší a nedostatek na trhu zasáhne celý tento rok. Neznamená to však, že by výrobci čipů dokázali vyrobit o 12,5 % více zboží, jde také o to, že roste jeho cena, která má dle IDC především ovlivnit výsledné tržby. 
 
Pokud jde o čipy pro PC a servery, pak ty již loni vykázaly nejvyšší růst tržeb, a sice o 17,3 % na 160 miliard dolarů. Nicméně letos už tento růst zbrzdí a dostane se na 173 miliard, a to s rozdílem jen 7,7 %.
 
Ceny SoC pro chytré telefony poznamená především přechod na 5G, díky čemuž už loni rostly tržby o více než 9 %, přičemž letos má být dokonce 23,3%, a to na cílových 147 miliard dolarů. Pak tu máme spotřební elektroniku, do níž patří třeba i herní konzole PlayStation a Xbox, která měla v roce 2020 podíl 60 miliard a rostla o 7,7 %. Letos má tento růst mírně zrychlit na 8,9 %. A konečně tu je automotive jako poslední velká samostatná skupina, která má letos vykázat růst tržeb čipů o 13,6 %. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na Floridě prodali penthouse v hodnotě 22,5 mil. USD za kryptoměnu Na Floridě prodali penthouse v hodnotě 22,5 mil. USD za kryptoměnu
Ještě před pár týdny bychom řekli, že kryptoměny nemají žádné využití v běžném platebním styku. Události posledních dní ale říkají, že by přeci jen mohly mít i funkci měny. Nyní tu máme nejdražší prodanou nemovitost za kryptoměnu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Avast varuje před podvodnými inzeráty na grafické karty Avast varuje před podvodnými inzeráty na grafické karty
Společnost Avast varuje před podvodnými inzeráty na českých inzertních serverech. Ty zneužívají situace kolem grafických karet a opět se objevuje zvýšené množství podezřelých nabídek nabízející GeForce a Radeony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
The Boring Company spustila provoz v tunelech pod Las Vegas The Boring Company spustila provoz v tunelech pod Las Vegas
V květnu minulého roku bylo dokončeno ražení druhého tunelu v Las Vegas, které měly zajistit dopravu návštěvníků zdejšího konferenčního centra. Tak se nyní stalo a tunely jsou konečně v provozu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft láká na Windows 11(?): 11minutové video, tiskovka v 11 hodin Microsoft láká na Windows 11(?): 11minutové video, tiskovka v 11 hodin
V posledních dnech se čím dál častěji zmiňuje příchod nového operačního systému Microsoft Windows 11. Indícií je stále více a vedle tiskovky v 11 hodin tu máme i nové video. To je dlouhé 11 minut.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie Čínský rover si na Marsu vyfotil selfie
Čínská mise k Marsu je zatím úspěšná, sonda na začátku roku k rudé planetě dorazila a nedávno se podařil i úspěšný sestup na povrch planety. Nyní čínská kosmická agentura zveřejnila další fotografie včetně selfie roveru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková