www.svethardware.cz
>
>

Prodeje PC her v roce 2015 překonaly mobilní trh

Prodeje PC her v roce 2015 překonaly mobilní trh
, , aktualita
Superdata sledující trh s digitálním zbožím zveřejnil údaje týkající se prodejů her v posledním roce. Ukázalo se, že oproti předpokladům byl živější trh s PC hrami než s mobilními hrami a navíc jeho celková hodnota byla rekordní.
K oblíbeným
reklama
Zveřejněná data o tom, jak si v roce 2015 stál trh s počítačovými hrami, tak říkají, že napříč všemi platformami se dosáhlo tržeb 61 miliard dolarů, což je zatím rekord, ale očekávaný. Nepředpokládalo se ale to, že desítka nejúspěšnějších her pro PC vydělá více peněž než deset top mobilních her. Stejně tak bylo pro Superdata překvapením, že PC hry vytvořily více než polovinu celkové hodnoty herního trhu. Přirozeně přitom nemluvíme pouze o penězích, které byly získány z prodejů samotných her, ale o celkové sumě vydělané z prodeje dalšího obsahu nebo placeného přístupu k hraní onlinovek.

Je to tedy dobrá zpráva nejen pro vývojáře PC her, ale také pro celý PC průmysl. V posledních letech totiž právě mobilní hry užíraly stále větší podíl z celkového herního trhu a studia jako King, Tencent a Rovio figurovaly mezi nejvíce vydělávajícími firmami. PC ale stále dominuje.

Co se týče deseti nejúspěšnějších PC her, ty vydělaly celkově 6,3 miliardy dolarů, zatímco v případě těch mobilních to je 6,18 miliardy. To není moc velký rozdíl, ale v celkovém srovnání je to už zcela jiné. Pokud vezmeme v úvahu veškeré PC hry včetně MMO, "sociálních her" a klasických titulů, ty vydělaly celkem 32 miliard dolarů oproti 25,1 miliardám z mobilního trhu. Zbytek si ukously konzolové hry, jež sice poskočily o 34 %, ale stále jde jen o cca 4 miliardy.

Superdata uvádí, že PC hráči se dobře adaptovali na digitální trh a mezi nejvýdělečnější tituly patří Grand Theft Auto V, Fallout 4 a The Witcher 3, jež se všechny objevily právě v minulém roce. Nicméně žebříček deseti nejúspěšnějších titulů ukazuje, že nejvíce se vydělává ne na prodeji her, ale na online titulech, jež jsou často k dispozici zdarma jako World of Tanks a hráči si pak dobrovolně dokupují další obsah.

Finančně nejúspěšnější hry a studia za rok 2015 (částky v miliónech)
  • League of Legends, Tencent/Riot Games ($1 628)
  • CrossFire, SmileGate ($1 110)
  • Dungeon Fighter Online, Neople ($1 052)
  • World of Warcraft, Activision ($814)
  • World of Tanks, Wargaming.net ($446)
  • Lineage I, NCSOFT ($339)
  • Maplestory, Nexon ($253)
  • DOTA 2, Valve Corporation ($238)
  • Counter-Strike: Global Offensive, Valve Corporation ($221)
  • Grand Theft Auto V, Take-Two Interactive ($205)

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek