www.svethardware.cz
>
>
>
>

Prohlížeč Brave zakladatele Mozilly blokuje sledování a reklamy, nahradí je vlastními a zaplatí vám

Prohlížeč Brave zakladatele Mozilly blokuje sledování a reklamy, nahradí je vlastními a zaplatí vám
, , aktualita
Na poli internetových prohlížečů se objevil nový pokus Brave od Brave Software. Má jej na svědomí spoluzakladatel Mozilly a bude blokovat nejen reklamy, ale i sledování uživatelů. V budoucnu ale zobrazí vlastní reklamy a uživatel za to dostane i zaplaceno
K oblíbeným
reklama
Brendan Eich je ve světě IT dost významným člověkem. Podílel se na tvorbě JavaScriptu a byl také jedním ze zakladatelů Mozilly. Z té ale v roce 2014 odešel poté, co se provalilo, že v roce 2008 podpořil hnutí Proposition 8, které chtělo zabránit sňatkům homosexuálních párů v Kalifornii. Poté spustil svůj nový projekt Brave Software a prohlížeč Brave. Tento prohlížeč je zajímavý zejména tím, že má zabudován nejen systém blokování reklam, ale také blokování sledovacích cookies a jiných prostředků, díky kterým si o vás ostatní mohou udělat dost přesný obrázek.Jeho nový prohlížeč Brave, který vyšel minulou středu, má uživatelům přinést mnohem větší soukromí. Místo blokovaných reklam by nyní měly být jen šedé plochy. Brave Software tak slibuje výrazně rychlejší načítání stránek (1,4× na PC, 2-4× na mobilu) i vyšší bezpečnost. Na první pohled se může zdát, že vydavatelé stránek budou ze začátku opět chudší o příjmy, což se obvykle negativně podepisuje na jejich existenci, případně na uživatelské přívětivosti stránek (média to často řeší zpoplatněním obsahu nebo např. dnes tak módním kouskováním krátkých článků do obrovského množství kapitol). Nicméně i toto chce Brave vyřešit a médiím dát podíl za shlédnutí.

Pokud Brave překoná kritické množství 7 milionu uživatelů, chce místo blokovaných reklam nabízet reklamy vlastní, čímž by se měl projekt zaplatit. Cíle Eicha je nicméně povolit jen několik málo standardizovaných forem reklam a nesmí uživatele obtěžovat. Tyto reklamy ale nebudou cíleny podle vašich sledovacích cookies, ale jen dle historie prohlížeče (tedy prohlížeč si sám řekne o adekvátní reklamy dle historie navštívených stránek a ani autoři Brave by neměli mít přístup k datům o jednotlivých uživatelích).

Ve výsledku by se pak příjmy z reklamy vkládaných prohlížečem měly dělit až na čtyři díly. Nejvíce, tj. 55 %, by měla dostat média. Dalších 15 % dostane poskytovatel reklamy a 15 % si vezme Brave Software. Pokud správně počítáte, zbývá ještě 15 %. Další zajímavostí je totiž to, že těchto 15 % ze zisku z nově vložených reklam by mělo jít na účet uživatelů. Tyto peníze by pak mohli používat k různým mikroplatbám na stránkách. Ve výsledku by tak mohli být všichni šťastni. Zadavatel reklamy bude mít zobrazenu svou reklamu, poskytovatel reklamy sice ostrouhá, ale 15 % stále není tak hrozné (dnes mívá sice dvoj až trojnásobek, ale vzhledem k tomu, že množství lidí blokující reklamy jde do desítek procent, rozdíl nebude až tak velký), vydělá i Brave Software a dokonce si něco málo vydělají i uživatelé.

Prohlížeč je k dispozici pro počítače s operačním systémem Windows, Linux nebo Apple OS X, podporovány jsou i mobilní operační systémy Google Android a Apple iOS. Zajímavé je to, že navzdory mnohaleté práci v Mozille je Brave založený na jádře Chromium. Brave Software zatím získalo investice ve výši 2,5 milionu dolarů.

Zdroj: cnet.com, arstechnica.com, brave.com, forbes.com

reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek