www.svethardware.cz
>
>
>

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?
, , aktualita
Steam Hardware Survey, čili asi nejlepší přehled toho, jaký hardware využívají PC hráči, v poslední době začal ukazovat velice podivná data. Ukázal se výrazný pokles podílu karet AMD, propad zájmu o VR a jiné náhlé změny. Co je toho příčinou?
reklama
Je jasné, že Steam Hardware Survey má své mouchy, a to třeba špatnou detekci GPU, zvláště těch nových, ale stále jde o nejlepší způsob, jak zjistit, jaký hardware využívají hráči PC her. Nicméně v posledním cca měsíci se v podstatě všechny typy hardwarových přehledů velice výrazně změnily. 


Takové AMD najednou ztratilo velice výrazný podíl, a to především ve prospěch NVIDIE a pak tu je také velice výrazný propad obliby VR headsetů, jejichž už tak malý podíl na trhu, na nějž se zvláště HTC Vive horko těžko vypracovalo, klesl na minimum. 


Pro takové změny třeba v případě GPU AMD vs. NVIDIA není uspokojivé vysvětlení, neboť na trhu se v poslední době nestalo nic, co by je mohlo vysvětlit. Respektive nestalo se nic zásadního v nabídce a dostupnosti karet Radeon a GeForce. To samé platí i pro trh s VR headsety, v jejichž případě se navíc v poslední době objevily zajímavé cenové nabídky, takže by tomu mělo být spíše naopak. 

Je tak možné, že Steam Hardware Survey nepracuje správně, však v případě změn v oblibě jednotlivých karet se staré GeForce GTX 750 Ti najednou vyhouply na téměř 14 procent, čili na dvojnásobek svého podílu, který se dříve pochopitelně tak moc nezvyšoval. Tyto karty jsou ještě v prodeji, ale že by se zájem o ně najednou tak moc zvýšil, to je velice nepravděpodobné. 

Pak je tu ale ještě jedna věc, a sice PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) a oficiální odemknutí této hry v Číně, které by mohlo se statistikami takto zamávat. Pokud je tomu skutečně tak, pak by to byl zcela bezprecedentní případ, kdy jediná hra způsobila takové změny. Je však pravda, že PUBG láme rekordy a na Steamu nyní přitahuje 2 až 5x více nových hráčů než druhý nejúspěšnější titul. Jinými slovy, statistiky Steam Hardware Survey mohly být tak moc ovlivněny masou Číňanů, kteří se vrhli na hraní PUBG a dle jejich sestav se upravily i údaje Steamu. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli Prodeje PC dál klesají, ale velcí výrobci moc neutrpěli
V posledních letech se občas objeví zprávy o tom, jak se pokles prodejů počítačů zpomaluje či zastavuje, ovšem přes to všechno je realita taková, že trh s PC spíše chřadne. Nicméně rozhodně ne každý tím trpí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft couvá z plánů podporovat VR na Xbox One Microsoft couvá z plánů podporovat VR na Xbox One
S nástupem výkonné konzole Xbox One X přišla pro Microsoft i možnost využít její sílu k podpoře virtuální reality. Tím by ostatně celý trh s ní získal další velice potřebnou vzpruhu, ovšem to celé nyní padá.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung ukázal malá 8TB NVMe SSD Samsung ukázal malá 8TB NVMe SSD
Samsung si připravil vysokokapacitní 8TB SSD, která směřují do datových center. Jde přitom o formát NGSFF, který se podobá M.2 kartám a využívá rovněž NVMe. Samsung je prezentuje jako své první NF1 NVMe SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Serverové EPYC slaví rok, co mají za sebou? Serverové EPYC slaví rok, co mají za sebou?
Společnost AMD má už rok na trhu své serverové procesory EPYC, kterými zaútočila na konkurenční Xeony. Nyní doufá, že s touto i příští generací brzy získá výrazný podíl na trhu, který v podstatě celý ztratila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PUBG slevou oslavuje 50 milionů prodaných kopií a chystá novou mapu Sanhok PUBG slevou oslavuje 50 milionů prodaných kopií a chystá novou mapu Sanhok
PlayerUnknown's Battlegrounds si stále na Steamu drží prvenství mezi nejprodávanějšími hrami, a tak není ani divu, že se této hry prodalo již 50 milionů kopií. To nyní autoři oslavují snížením ceny a rovněž připravují novou mapu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek