www.svethardware.cz
>
>
>

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?
, , aktualita
Steam Hardware Survey, čili asi nejlepší přehled toho, jaký hardware využívají PC hráči, v poslední době začal ukazovat velice podivná data. Ukázal se výrazný pokles podílu karet AMD, propad zájmu o VR a jiné náhlé změny. Co je toho příčinou?
reklama
Je jasné, že Steam Hardware Survey má své mouchy, a to třeba špatnou detekci GPU, zvláště těch nových, ale stále jde o nejlepší způsob, jak zjistit, jaký hardware využívají hráči PC her. Nicméně v posledním cca měsíci se v podstatě všechny typy hardwarových přehledů velice výrazně změnily. 


Takové AMD najednou ztratilo velice výrazný podíl, a to především ve prospěch NVIDIE a pak tu je také velice výrazný propad obliby VR headsetů, jejichž už tak malý podíl na trhu, na nějž se zvláště HTC Vive horko těžko vypracovalo, klesl na minimum. 


Pro takové změny třeba v případě GPU AMD vs. NVIDIA není uspokojivé vysvětlení, neboť na trhu se v poslední době nestalo nic, co by je mohlo vysvětlit. Respektive nestalo se nic zásadního v nabídce a dostupnosti karet Radeon a GeForce. To samé platí i pro trh s VR headsety, v jejichž případě se navíc v poslední době objevily zajímavé cenové nabídky, takže by tomu mělo být spíše naopak. 

Je tak možné, že Steam Hardware Survey nepracuje správně, však v případě změn v oblibě jednotlivých karet se staré GeForce GTX 750 Ti najednou vyhouply na téměř 14 procent, čili na dvojnásobek svého podílu, který se dříve pochopitelně tak moc nezvyšoval. Tyto karty jsou ještě v prodeji, ale že by se zájem o ně najednou tak moc zvýšil, to je velice nepravděpodobné. 

Pak je tu ale ještě jedna věc, a sice PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) a oficiální odemknutí této hry v Číně, které by mohlo se statistikami takto zamávat. Pokud je tomu skutečně tak, pak by to byl zcela bezprecedentní případ, kdy jediná hra způsobila takové změny. Je však pravda, že PUBG láme rekordy a na Steamu nyní přitahuje 2 až 5x více nových hráčů než druhý nejúspěšnější titul. Jinými slovy, statistiky Steam Hardware Survey mohly být tak moc ovlivněny masou Číňanů, kteří se vrhli na hraní PUBG a dle jejich sestav se upravily i údaje Steamu. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX zkusilo chytit kryt nákladu rakety Falcon 9 SpaceX zkusilo chytit kryt nákladu rakety Falcon 9
SpaceX odstartovalo praktickou část projektu Starlink na pokrytí Země vysokorychlostním připojením k Internetu z nízko obíhajících satelitů. To ale zahrnovalo i něco jiného, a sice pokus chytit proudnicový kryt nákladu pomocí lodě se sítí.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD bude také čelit žalobám zákazníků kvůli Spectre AMD bude také čelit žalobám zákazníků kvůli Spectre
Byla jen otázka času, kdy se na společnost Intel snesou první žaloby kvůli exploitům Spectre a Meltdown a ty také přišly a ne zrovna málo. AMD však v tomto případě zůstávalo ve stínu Intelu, ale to se nyní změnilo. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Steven Seagal tváří nové kryptoměny Bitcoiin2Gen Steven Seagal tváří nové kryptoměny Bitcoiin2Gen
Akční herec Steven Seagal zdaleka netočí jen filmy. Nyní se stal tváří nové kryptoměny Bitociin2Gen. Její uvedení vzbuzuje hodně otázek, ať už tím, že parazituje na názvu nejznámější kryptoměny, ačkoli s ní nemá nic společného, nebo pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD vysvětluje, proč budou mít jeho serverové procesory navrch nad Intelem AMD vysvětluje, proč budou mít jeho serverové procesory navrch nad Intelem
Na akci ISSCC hovořili zástupci AMD o tom, co je vedlo k vytvoření procesorů EPYC v takové podobě, v jaké se dostavily na trh. Uvedli také, proč věří ve svůj přístup, který má být ve srovnání s Intelem mnohem výhodnější. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel: proč přestala růst pracovní frekvence procesorů? Intel: proč přestala růst pracovní frekvence procesorů?
V době procesorů Intel Pentium 4 založených na NetBurst měl Intel vizi, že požene pracovní takt až k 10 GHz, což se nakonec ukázalo jako nezvládnutelný výkon. Byla to i doba, kdy AMD představilo své nejúspěšnější procesory před generací Zen. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře