www.svethardware.cz
>
>
>

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?

Propad AMD a VR na Steamu: může za to PUBG odemčené v Číně?
, , aktualita
Steam Hardware Survey, čili asi nejlepší přehled toho, jaký hardware využívají PC hráči, v poslední době začal ukazovat velice podivná data. Ukázal se výrazný pokles podílu karet AMD, propad zájmu o VR a jiné náhlé změny. Co je toho příčinou?
reklama
Je jasné, že Steam Hardware Survey má své mouchy, a to třeba špatnou detekci GPU, zvláště těch nových, ale stále jde o nejlepší způsob, jak zjistit, jaký hardware využívají hráči PC her. Nicméně v posledním cca měsíci se v podstatě všechny typy hardwarových přehledů velice výrazně změnily. 


Takové AMD najednou ztratilo velice výrazný podíl, a to především ve prospěch NVIDIE a pak tu je také velice výrazný propad obliby VR headsetů, jejichž už tak malý podíl na trhu, na nějž se zvláště HTC Vive horko těžko vypracovalo, klesl na minimum. 


Pro takové změny třeba v případě GPU AMD vs. NVIDIA není uspokojivé vysvětlení, neboť na trhu se v poslední době nestalo nic, co by je mohlo vysvětlit. Respektive nestalo se nic zásadního v nabídce a dostupnosti karet Radeon a GeForce. To samé platí i pro trh s VR headsety, v jejichž případě se navíc v poslední době objevily zajímavé cenové nabídky, takže by tomu mělo být spíše naopak. 

Je tak možné, že Steam Hardware Survey nepracuje správně, však v případě změn v oblibě jednotlivých karet se staré GeForce GTX 750 Ti najednou vyhouply na téměř 14 procent, čili na dvojnásobek svého podílu, který se dříve pochopitelně tak moc nezvyšoval. Tyto karty jsou ještě v prodeji, ale že by se zájem o ně najednou tak moc zvýšil, to je velice nepravděpodobné. 

Pak je tu ale ještě jedna věc, a sice PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) a oficiální odemknutí této hry v Číně, které by mohlo se statistikami takto zamávat. Pokud je tomu skutečně tak, pak by to byl zcela bezprecedentní případ, kdy jediná hra způsobila takové změny. Je však pravda, že PUBG láme rekordy a na Steamu nyní přitahuje 2 až 5x více nových hráčů než druhý nejúspěšnější titul. Jinými slovy, statistiky Steam Hardware Survey mohly být tak moc ovlivněny masou Číňanů, kteří se vrhli na hraní PUBG a dle jejich sestav se upravily i údaje Steamu. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu Cenzurovaný Google Dragonfly pro Čínu byl poslán k ledu
Cenzurovaný vyhledávač Google Dragonfly je velkým tématem, proti kterému se bouří i samotní pracovníci v Googlu. Negativní odezva i další problémy ale stojí za tím, že se Google rozhodl projekt ukončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout Astronomové našli nejvzdálenější známý objekt naší soustavy: Farout
Astronomové potvrdili, že stále ještě nemusíme znát všechny velké objekty naší soustavy. Tím narážíme na tzv. devátou planetu, která tedy nyní objevena nebyla, ale máme tu něco jiného: asi 500km planetku Farout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s JEDEC aktualizovala specifikace HBM pro propustnost až 307 GB/s
JEDEC Solid State Technology Association přišla s vylepšeným standardem pro paměti typu High Bandwidth Memory (HBM). Jedná se o verzi slibující paměťovou propustnost 307 GB/s. Co to znamená? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí GeForce RTX 2060 očekáváme v polovině ledna, akcie NVIDIE stále ztrácí
NVIDIA se rozhodla, že v tomto roce ještě nevyšle na trh nový mainstream a rozhodnutí to mělo být založené čistě na tom, že se to poněkud přepísklo s výrobou starých Pascalů. Co se týče akcií, NVIDIA na tom není lépe, spíš naopak. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka Microsoft 365 Consumer: celý balík i s OS za předplatné pro běžného zákazníka
Dle inzerátů firmy Microsoft, která shání potřebné pracovníky, se chystá spotřebitelská verze balíku Microsoft 365. Mluví se přímo o Microsoft 365 Consumer, která by tak měla obsahovat OS, Office či různé služby za předplatné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář