www.svethardware.cz
>
>
>

Prospector-X: Lucembursko bude testovat svou kosmickou těžební loď

Prospector-X: Lucembursko bude testovat svou kosmickou těžební loď
, , aktualita
Lucembursko projevilo svůj zájem o těžbu vzácných kovů z asteroidů a k tomuto účelu vyvíjí kosmickou loď. Tato loď spolu s veškerou technikou, která bude pro těžbu potřeba, musí nejdřív úspěšně projít testováním.
K oblíbeným
reklama
Lucembursko je malá země, ale má velké plány - především co se vesmírných technologií týče. Tento stát totiž zveřejnil své zájmy o vesmírnou těžbu surovin, dokonce chce v této oblasti získat vedoucí postavení. A že to Lucembursko myslí s těžbou ve vesmíru opravdu vážně, dokazuje odhalení plánů malé kosmické lodi, která má za úkol otestovat všechny technologie potřebné pro těžbu.

Těžba nerostných surovin ve vesmíru je bezpochyby řešením pro budoucnost, protože Země nemá tak velké zásoby vzácných kovů, jako je například platina, iridium či palladium. Není tedy divu, že Lucembursko se jako země s minimem zdrojů surovin touží stát jedničkou ve vesmírné těžbě, toto odvětví totiž ukrývá nemalé zisky.

Drobná a asi 30 centimetrů dlouhá kosmická loď ponese název Prospector-X a pro začátek se nedostane dál než na nízkou oběžnou dráhu Země. Je totiž třeba udělat mnoho testů všech technologií, teprve potom se může vesmírná loď pustit dál, provádět průzkum a také těžit vzácné suroviny z blízkých asteroidů.

Lucemburská vláda se do tohoto projektu pouští společně s kalifornskou společností, která se na vesmírnou těžbu specializuje - Deep Space Industries (DSI). Deep Space Industries plánuje představení modelu Prospector-X už příští rok, Lucembursko si na vzácné suroviny z vesmíru však ještě počká, a to právě kvůli nutnosti vše otestovat, poté nastane fáze průzkumu a teprve následně až samotná těžba.

Drobný Prospector-X se bude pohybovat díky pohonnému systému založenému na vodní bázi, který si společnost DSI nechala patentovat. Na asteroidech je vody dostatek, z ní se pak vytvoří pohonná směs na zpáteční cestu.

Hlavním cílem společnosti Deep Space Industries ale není zajistit těžbu surovin z asteroidů. To je jen prostředek k tomu, aby lidé byli v budoucnosti schopní žít ve vesmíru. Podle generálního ředitele společnosti Daniela Fabera chtějí vybudovat obrovské obyvatelné struktury ve vesmíru, kde by mohly žít tisíce lidí. A právě tito lidé budou využívat asteroidy jako své zdroje.

Nejedná se o první zájem Lucemburska o vesmír a jeho průzkum. Lucemburská vláda se už dřív pouštěla do výzkumů, které by přinesly zajímavé vesmírné technologie, jako jsou například solární plachty na pohon kosmických lodí.

Lucembursko může očekávat, že nebude jedinou zemí, která se do vesmírné těžby pustí, USA už se po této možnosti totiž poohlíží také. I společnost Planetary Resources se o vesmírná tělesa jakožto zdroje surovin zajímá. Je tak možné, že se o asteroidy, které podle práva nikomu nepatří, strhne bitva, do které se zapojí jak státy, tak i soukromé společnosti.

Zdroje: engadget.com, gizmodo.com
reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek25 komentářů