Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Protokoly V.34, V.90 a V.92: podívejme se jim na zoubek !

28.12.2000, Zdeněk Michálek, zpráva
Protokoly V.34, V.90 a V.92: podívejme se jim na zoubek !
Proč tradiční modemy pracují na 33,3 kb/s a říká se jim analogové, proč "nové" umožňují až 56kb/s a v podtitulku mají analogově-digitální a proč se úplným novinkám založeným na V.92 protokolu říká digitální ? Dovíte se zde.
Kapitoly článku:
  1. Protokoly V.34, V.90 a V.92: podívejme se jim na zoubek !
  2. Digitálně - analogové modemy (protokoly V.90 a V.92)
Digitálně - analogové modemy (protokoly V.90 a V.92)


Protokol V.90

(známý také jako V.PCM - pulsně kódová modulace) se neomezuje - tak jako všechny předchozí - parametry telefonní linky. Právě naopak: jeho filosofií je: "zajistěte mi linku kvalitnější než je průměr a s definovanými vlastnostmi a uvidíme co se s tím dá dělat".

V.90 předpokládá na trase pouze jediný A/D převod a maximální délku analogového vedení 5 km (viz předchozí článek). Ve směru downloadu (tj. např. trasa internetový poskytovatel - účastník, poskytovatel je připojen většinou přímo 2Mb PCM30, což je samozřejmě digitální přípojka) je využívána PCM modulace (přesnější termín by v tomto případě byl kódování, ne modulace).

Maximální přenosová rychlost je však i tady omezena - tentokrát parametry kodeku a principem digitálních telefonních ústředen samotných. Každému účastníku je v těchto ústřednách vyhražen datový tok 64kb/s (8 kb/s vzorkovací kmitočet, 8 bitů délka slova), takže výš (bez uvažování komprese samozřejmě) již není možné jít, to je fyzická mez. Na druhou stranu není možné plně využít ani oněch 64kb/s (díky výše zmíněným rušivým vlivům jako kvantizační šum, ruchy, ozvěny atd.), takže výsledná maximální rychlost, na níž se výrobci dohodli, byla 56kb/s.

Ve směru uploadu pak využívá protokolu V.34 stejně jako dosavadní "analogové" modemy, proot tedy digitálně - analogové modemy.

V.90 nebyl přijat ihned a jednomyslně - znalejší si jistě pamatují souboj k56flex a x2 technologie, podrobnosti ale asi už nemá cenu rozebírat, výsledek je jasný: zvítězila V.90 technologie (a nyní už i její nástupce V.92).

Protokol V.92

odstraňuje "analogovou" část protokolu V.90 a nahrazuje ji i v "uploadovém" směru PCM modulací. Z toho vyplývají výhody:

  • přenosová rychlost v "uploadovém" směru zvýšena na 44kb/s (samozřejmě i tady platí požadavek na jediný A/D převod na trase, takže pokud vám nefunguje V.90, zapomeňte na V.92)
  • rychlejší handshake (to je ta úvodní sekvence, kdy při konektování na sebe oba modemy popiskují, aby zjistili co je ten naproti zač a jakou kvalitu má telefonní linka mezi nimi)
  • zavedení Call Waiting (radši ani nepíšu český termín, stejně jej nikdo nepoužívá) - neboli možnost "vzít" jiný hovor bez položení stávajícího, který zatím čeká na pozadí. To vám v praxi umožní přijmout telefon od vaší manželky (nebo přítelkyně) bez toho, že byste zavěsili modem a po jeho ukončení přejít opět na přenos dat (no, nevím jak vy, ale já v tomto případě radši položím, proč sponzorovat Telecom :-)

Co se týče možností upgrade: naprostou většinu V.90 modemů technicky lze jen nahráním nového firmware upgradovat na V.92. problém je jiný - někteří výrobci se totiž již dali slyšet, že takto učinit nemíní (a raději dají přednost novým modelů, z jejichž prodeje budou mít penízky). No, uvidíme, myslím že trh a konkurence je přinutí upgrady firmware poskytnout stejně jako při náběhu V.90 a upgradů z x.2 a k56flex...