Průlom v bionice: pacienti používají umělé ruce jako své vlastní

Průlom v bionice: pacienti používají umělé ruce jako své vlastní
, , aktualita
Lidé, kteří ztratili svou končetinu, mají naději na daleko lepší život díky průlomu v bionice. Ten umožňuje pacientům, aby používali umělé ruce stejně jako vlastní, čili aby je ovládali nervy.
K oblíbeným
reklama
Tyto výsledky přinesl výzkum na Johns Hopkins University, která na něm spolupracuje s americkou agenturou DARPA. Ta hledá, vyvíjí a financuje nové nadějné technologie, které mají najít využití především v armádě. Ovšem řada takových technologií si stejně dříve či později najde cestu do civilního světa a tato by rozhodně měla být jednou z nich.

Pacienti, kteří v rámci experimentu dostali nové bionické ruce, s nimi tedy mohou pracovat jako s vlastními. To díky operačnímu zákroku, který spojil senzory a vůbec elektroniku ruky s nervy, jež ovládaly ztracenou končetinu a její svaly. V téměř všech případech byl pacient po zákroku schopen ovládat konkrétní prst, který chtěl a především nepotřeboval dlouhou dobu na to, aby si zvykl. Prakticky ihned tak mohl svou novou ruku používat.

Využití umělých rukou má také jeden velký problém, a sice zpětnou vazbu, která nám poskytne informaci o tom, jak velký tlak vyvíjíme. Jinými slovy, je potřeba, aby člověk s takovou rukou byl schopen zvednout třeba kelímek s vodou, aniž by mu vyklouzl, nebo se rozmáčknul a na to je potřeba velmi přesně korigovat sílu. Právě v tomto ohledu je nová technologie také úspěšná, neboť pacienti dokázali i cítit, za který prst je někdo chytil a především díky tomu mohli své umělé ruce ihned efektivně využívat. Senzorový systém ještě nyní není dokonalý, ale rozhodně můžeme říci, že potřebná technologie už existuje a nyní už se může jen zlepšovat.

Příští verze končetin by mohly zajistit i jiné vjemy a to především o teplotě. Tyto vjemy by přitom nemusely být spojeny s bolestí, takže pokud by to samotná ruka vydržela, mohl by člověk s její pomocí otestovat teplotu pánve, aniž by pocítil bolest, což je pro člověka se všemi končetinami na místě poněkud obtížné si představit. Napojení hardwaru na lidské nervy nabízí i jiné možnosti. Však proč by musely být vjemy tvořeny jen lokálně, když je možné, aby je ruka pouze simulovala a potřeba data přijímala třeba bezdrátovým rozhraním. Další cesty využití pak otevírá možnost spojit se s rukou pomocí elektrod připevněných na hlavě, čili v podstatě každý by si takové zařízení mohl vyzkoušet i bez chirurgického zákroku.

Motivace agentury DARPA je přitom zřejmá. Záměrem je zajistit kvalitnější život veteránům, kteří přišli o část těla. Ovšem je také jasné, že tato technologie má potenciál zasáhnout i průmysl nebo přinést nové možnosti zábavy, především ve spojení s virtuální realitou.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek