reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro červenec

29.7.2008, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro červenec
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Počítač do 12500Kč - Shrnutí


Netvrdím, že toto jsou ty nejlepší možnosti a jediné, ale že by nebylo špatné z nich vycházet a případně dle vlastních priorit někde přidat, někde ubrat,... Někdo třeba převádí videa (potřebuje lepší procesor), někdo zase hraje hry (tu se mu zase více vyplatí investice do grafiky než do procesoru), někdo je notorický "internet downloading maniak" a tak se mu hodí větší disk.


Cenové shrnutí


Upozornění k sestavám za 7500 Kč s DPH. Tyto sestavy obsahují základní desky s integrovanou grafikou. Kdo touží po vyšším výkonu, nechť si přičte cenu externí PCIe grafiky. Volba komponent je trochu přiblížena pod zveřejněnou tabulkou.Tento měsíc se odehrálo trochu více změn. Ceny padají tak rychle, že i limit 7500 Kč začíná být vskutku velkorysý. Dovolil jsem si však trochu posílit sestavy. Nejlevnější sestavy dostaly dvoujádrový procesor. možná si řeknete, že není třeba, ale jen za poslední týden jsem navrhoval tři sestavy do ceny zhruba 6000 Kč a vždy byl dvoujádrový procesor vyžadován. Navíc cenový rozdíl je minimální a procesory jsou stále velmi úsporné. U sestavy AMD je tak místo Athlonu 64 LE-1620 použit Athlon 64 X2 4050+ EE, u Intelu pak místo Celeronu D430 procesor Pentium E2180. I dražší sestava AMD má výkonnější procesor, úspěšný Athlon 64 X2 5000+ EE Black Edition nahradil Athlon 64 X2 5400+ EE Black Edition s taktem vyšším o 200 MHz.
Levná sestava AMD dostala základní desku s chipsetem AMD 780G oproti původnímu AMD 740G. Důvodem je velmi dobrý výkon integrované grafiky a full-ATX velikost základní desky. Dražší sestava Intelu má nyní chipset Intel P45. 320GB disk byl nahrazen mnohem větším 640GB modelem. Cena se přitom skoro nezměnila.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama