Průvodce koupí cenově výhodného PC pro říjen

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro říjen
, , článek
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.
K oblíbeným
reklama
Tradiční úvod jen ve zkratce. V tabulce jsou komponenty, barevné políčko označuje vhodnost koupě, zelená znamená "super", žlutá "nic moc" a červená "ruce pryč". Barva se rovněž vztahuje k cenové kategorii. Ceny jsou průměrem získaným ze čtyř internetových obchodů. K vybraným sestavám jsem vybral 2.0, 2.1 a 5.1 reprosoustavu základního typu, uživatelé náročnější na zvuk si budou muset něco doplatit. A nyní k novinkám.


Co nám přinesl říjen 2008?


Novinky tohoto měsíce uvádím hned na této úvodní stránce, neboť zbytek textu zůstává zpravidla shodný s výjimkou případných oprav gramatických či významových chyb a doplnění upřesňujících původní význam.

Věřím, že velmi vítané bude primární skládání počítače jen jako case+vnitřku bez periférií. Cenové limity jsou 12500 Kč (sníženo vzhledem ke klesajícím cenám), 17500 Kč (mainstreamový počítač se dnes také dá sehnat za mnohem méně peněz než kdysi, a proto jsem snížil hranici) a 30000 Kč s DPH. Možnosti s perifériemi jsou pak v tabulkách odděleny. Výkon grafických karet je počítán z reálného výkonu ve hrách. K tomu jsem použil výsledky z několika testů grafických karet (nedávno byly přidány další čtyři, které doplnily výkony integrovaných grafických čipů, GeForce 9500 GT, Radeonu HD 4650, HD 4670 a high-endového Radeonu HD 4870 X2). Výsledky jsou díky většímu množství testů o něco přesnější a více vyjadřují průměrné nastavení (jednotlivé testy různých serverů se mohou lišit použitými ovladači, které mohou zkreslovat výsledky v prospěch jedné ze stran volbou odladěnějších ovladačů; průměrování většího počtu testů tak toto do velké míry odstraní).

V říjnu nás ceny skutečně nepotěšily. Pouze LCD monitory a RAM paměti zůstaly s cenami na stejné úrovni (DDR2 zlevnily, DDR3 trochu zdražily). Všechny ostatní komponenty zdražily až o 4 - 7 %, což je poměrně dost. Inu, kurz koruny už není tak příznivý a Vánoce se blíží.


Změny cen:
 • Procesory (+5,9 %), AMD (+5,0 %), Intel (+6,7 %)
 • Paměti RAM (+0,9 %), DDR2 (-4,0 %), DDR3 (+3,1 %)
 • Základní desky (+6,9 %)
 • Grafické karty (+4,4 %), AMD (+4,4 %), NVIDIA (+4,4 %)
 • Pevné disky (+4,1 %)
 • Monitory LCD (-0,2 %)


Nové komponenty:

A konečně se dostáváme k novým komponentám (resp. novým čipům, chipsetům, grafikám,...). Nejsou zde všechny, ale hlavně ty nejzajímavější.
 • nový levný Intel Core 2 Duo E7400
 • procesory Intel do patice Socket 1366
 • chipset Intel X58 a základní desky s paticí Socket 1366
 • mini-ITX desky i s dvoujádrovým Atomem
 • nový grafický low-end AMD Radeon HD 4350 a HD 4550
 • NVIDIA levně: GeForce 9400 GT
 • GeForce GTX 260 dostává 216 shaderů
reklama
Nejnovější články
Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací Microsoft představil Windows 11: rychlejší a s podporou Android aplikací
Microsoft dnes představil Windows 11. Kromě uhlazenějšího designu přináší také návrat widgetů, podporu androidových aplikací z Amazon Appstore nebo vylepšené funkce pro tablety. K dispozici bude jako bezplatný upgrade z Windows 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře
NVIDIA volně nabízí Canvas: AI malování NVIDIA volně nabízí Canvas: AI malování
NVIDIA se rozhodla, že dá volně k dispozici betaverzi svého softwaru Canvas. Jedná se prostě a jednoduše o AI malování, čili grafický software, kterému stačí jen říci, kde chceme mít les, vodu, písek či horu a o výsledek se už nemusíme starat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI uvedlo těžební kartu CMP 50HX se 45 MH/s MSI uvedlo těžební kartu CMP 50HX se 45 MH/s
Společnost MSI uvádí na trh svou těžební kartu CMP 50HX Miner. Ta je vybavena 3584 CUDA jádry a slibuje těžební výkon 45 MH/s pro Ethereum. Na to, že jde o pracanta, má překvapivě stylový design.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
3DMark dostal procesorové testy 3DMark dostal procesorové testy
UL Benchmarks konečně připravili pro sadu herních benchmarků 3DMark profilové testy samotných procesorů. Nejde tak už jen o dílčí testy v rámci grafických benchmarků, ale zbrusu nový CPU Profile test. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Záhadný objekt z okraje systému může být kometa s rekordní dráhou Záhadný objekt z okraje systému může být kometa s rekordní dráhou
Můžeme se těšit na to, že za delší řadu let se možná budeme kochat velice vzácnou podívanou, kterou by mohl zařídit objekt 2014 UN271. Astronomové mluví o obrovské kometě na dráze s oběhem trvajícím až kolem milionu let. 
Včera, aktualita, Jan Vítek