www.svethardware.cz
>
>
>

Průvodce: Odemykání pipelines grafických karet

Průvodce: Odemykání pipelines grafických karet
, , návod
Protože se na trhu nachází poměrně hodně grafických karet, u kterých je možné odemknout vypnuté pipelines, rozhodl jsem se popsat postup pro jejich odemknutí komplexně v jednom článku. V následujících odstavcích naleznete detailní popis odemknutí pipelines na všech grafikách, kde je to možné.
K oblíbeným
reklama

Odemykání pipelines u nVidienVidia má výhodu v tom, že všechny její odemknutelné karty lze odemknout softwarově! Za to můžeme poděkovat tvůrcům programu RivaTuneru, ve kterém lze pro sérii GeForce 6 aktivovat tzv. NVStrap. Tato utilita umí manipulovat s BIOSem, konkrétně s bity zodpovědnými za vertex i pixel pipelines, a umí je libovolně zapínat a vypínat. To se týká karet GeForce 6200, GeForce 6800LE a GeForce 6800LE.

Pozn.: Z fór a od obchodníků k nám přicházejí informace, že ne všechny nové GeForce 6800 lze odemknout, a tak je třeba pečlivě zjišťovat, jakou sérii má zrovna výrobce na skladě a jak je na tom s odemykáním. To je možné např. prostřednictvím fór a diskusí. Vzhledem k delší trvanlivosti tohoto článku nechci psát žádné závěry, je totiž docela možné, že nový RivaTuner zvládne zase více věcí.

GeForce 6800 a 6800LE (AGP)

Příklad odemykání uvedu pro GeForce 6800LE pro AGP (viz recenze), protože se od doby, kdy jsem recenzi psal postup nezměnil a není nad to si ulehčit práci použitými screenshoty a textem. K odemknutí se používá RivaTuner, jehož aktuální verze je v2.0 RC15.4, ačkoliv následující postup platí pro 15.2. Odemknutí krok za krokem:

1. Otevřete RivaTuner a v základním okně byste měli vidět podobné údaje jako níže. Vedle popisu karty (v našem případě GeForce 6800LE s "256-bit NV40 (A1, 8x1, 4vp) with 128MB DDR") klikněte na trojúhelníček a první ikonku v řadě, čímž otevřete okno Low-level system tweaks.2. V tomto okně otevřete záložku NVStrap driver a ve spodní části klikněte na "Install", čímž ovladač aktivujete.

3. Zaškrtněte políčko "Allow enabling hardware masked units", načež se vás RivaTuner s výhružkou v okně zeptá, zda-li chceme opravdu pokračovat. Překvapivě zvolíme, že ano.4. V rolovacím menu Active pixel/vertex units configuration zvolte položku "custom", čímž se stane aktivním tlačítko Customize. Klikněte na něj.5. Tím se vám otevře okno, které vypadá poměrně složitě, ale ve skutečnosti tolik složité není. Mezi položkami, které vyjadřují jednotlivé bity v určité části BIOSu grafické karty, vidíte označeny 4 pixel quad-pipeline a 6 vertex pipeline. Položka HW Masked označuje jednotky od výroby vypnuté. Pro jejich aktivaci je nutné zatrhnout políčko vlevo od dané pipeline, takže je možné aktivovat až 16 pixel a 6 vertex jednotek.6. Po zavření okna s BIOSem a Low-level system tweak vás program požádá o restart. Následujte jeho instrukcí.
7. Po restartu a pohledu do RivaTuneru by se na vás již mělo usmívat následující okno. Zde vidíte aktivovaných 12 pixel pipeline a 5 vertex pipeline, tedy stejně jako u GeForce 6800.Výhodou tohoto postupu je jeho naprostá bezpečnost, protože všechny úkony probíhají na softwarové úrovni. Pokud je karta po odemknutí v 3D módu neprovozuschopná, stačí jen odinstalovat NVStrap driver, což je otázka několika kliknutí myší.

GeForce 6200 (NV43)

Analogický postup jako u GeForce 6800 platí i pro GeForce 6200 s jádrem NV43. Ovšem pozor, ne všechny GF6200 na trhu obsahují tento čip, protože nVidia v současnosti tlačí na trh svou levnou variantu TurboCache na sběrnici PCI Express. Toto jádro nese označení NV44 (PCIe) a NV44a (AGP) a obsahuje jen 4 pixel pipelines, takže možnost odemčení neexistuje!

Odemčení GeForce 6200 jsem se podrobně věnoval v sólové recenzi (MSI GeForce 6200: nejlepší PCI Express pod 3000 Kč) a zde postup nemusím ani příliš rozebírat, protože je naprosto stejný jako u GeForce 6800. Proto uvádím jen screenshoty se stručným komentářem:


Zde vidíte rozdíl v popisku karty (128-bit NV43)


V okně s jednotlivými pipelines jsou k dispozici jen 2 pixel quady a 4 vertex pipelines


Po odemčení jsou k dispozici 8x1 pipelines

Postup je tedy prakticky totožný. U novějších grafických karet se ovšem vyskytl problém - Některé GeForce 6200 a 6800 nelze zároveň odemknout a přetaktovat. Tento zádrhel se řešil již v mnoha diskusích a těžko odhadnout poměr mezi úspěšnými a neúspěšnými uživateli. V každém případě by se nemělo s možností odemčení automaticky počítat.
reklama
Nejnovější články
Objevují se další informace o mobilních CPU Tiger Lake Objevují se další informace o mobilních CPU Tiger Lake
Už brzy bychom se měli dočkat nových procesorů Tiger Lake, které by však měly být dostupné jen v mobilní sféře. Tyto procesory 11. generace se mají objevit od velmi úsporných Tiger Lake-Y až po výkonné čipy Tiger Lake-H.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kingmax představuje PCIe 4.0 SSD PX4480 s přenosovými rychlostmi 5000 MB/s Kingmax představuje PCIe 4.0 SSD PX4480 s přenosovými rychlostmi 5000 MB/s
Kingmax přichází na trh s novými extrémně rychlými SSD disky PX4480. Ty slibují přenosové rychlosti až ve výši 5000 MB/s. Ani náhodné přístupy nejsou vůbec špatné a mohou dosahovat až 600K IOPS.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19 Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19
V posledním týdnu vzrostl počet napadených routerů, které útočníci přesměrují na jiný server DNS. Uživatelé jsou potom při prohlížení internetu vyzváni, aby si nainstalovali program s informacemi o koronaviru od WHO, který ovšem obsahuje malware.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet
Aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 plní stránky Světa hardware už poněkolikáté. Tentokrát se zjistilo, že kritickým online aplikacím pro produktivitu může vypadávat internetové připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím
Vědci na University of Tokyo jsou jedněmi z mnoha, kteří také pracují na vylepšení lithiových článku. V jejich případě zapracovali na novém nehořlavém elektrolytu, který navíc dovolí dosáhnout vyšších napětí.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů