www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core
, , aktualita
Gigabyte jako obvykle vydal pro své desky testované s novými procesory Intel průvodce, který si všímá také přetaktování. Dle těchto materiálů budou procesory Core 9. série zvláště náročné na chlazení a stačit jim nemusí ani výkonný vodní chladič. 
K oblíbeným
reklama
GIGABYTE Z390 OC Guide (pdf) tak obsahuje doporučení týkající se taktování nových procesorů Core 9. generace a jedna stránka je zvláště vypovídající o tom, co můžeme od nich očekávat z hlediska teplot, spotřeby a potřeby chlazení. 
 
-klikněte pro zvětšení - 
 
V ní se Gigabyte odkazuje na výše uvedený screenshot, kde jsou vidět velice vysoké teploty procesoru Core i9-9900K, jenž pracuje se všemi jádry na 5 GHz. To je frekvence, kterou bychom od něj očekávali, že zvládne při přetaktování se slušně výkonným vzduchovým chladičem. Jenomže Gigabyte využil dle svých slov výkonný vodní chladič, a to žádné all-in-one integrované šidítko. Použité napětí procesoru bylo maximálně 1,4 V, takže pro Coffee Lake nic drsného, a teploty přitom u některých jader překročily 90 °C, a to až na 96 °C. 
 
 
Gigabyte tak vzhledem k tomu doporučuje, abychom pro chlazení takového procesoru využili rovněž výkonný vodní chladič a především v BIOSu nastavili hraniční teplotu TjMAX na hodnotu 110 °C. To je pochopitelně pouze doporučení pro recenzenty a osobně bych se zdráhal něco takového doporučovat pro dlouhodobý provoz. Tjunction (maximální teplota samotného čipu) procesorů Coffee Lake je 100 °C a nelze očekávat, že to bude v případě Core 9. generace jiné, takže tím v podstatě posouváme hranici toho, co Intel dovoluje v rámci specifikací. 
 
Spíše to tak vypadá, že i přes použití pájky namísto teplovodivé pasty (to nám ale der8auer jistě ukáže hned, jak to bude možné) budou Core 9. generace pěkně horké, což znamená i vysokou spotřebu. Je třeba si tak počkat na testy spotřeby a samozřejmě se nespokojit pouze s tím, že Intel u Core i9-9900K uvádí TDP pouze 95 W. To s reálnou spotřebou v zátěži nemá nic společného. 
 
Navíc máme v materiálech Gigabytu ještě jednu informaci, a sice že vysoké teploty se netýkají pouze Core i9-9900K. Autoři si jich "všimli na téměř všech procesorech", i když není jasné, o jakých modelech konkrétně mluví. Logicky by to ale měly být téměř všechny procesory z 9. generace, které se jim dostaly do rukou. Však pokud se Intel snaží posunout možnosti svého 14nm procesu na samotnou hranici, nelze se divit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s Specifikace PCI-Express 6.0 je tu, x16 slot dá 256 GB/s
Nové verze rozhraní PCI-Express zpravidla navyšují datovou propustnost na dvojnásobek. PCI-SIG kouká daleko do budoucnosti a zveřejnila specifikace nové verze rozhraní PCI-Express 6.0. To by mělo na x16 slotu nabídnout neuvěřitelných 256 GB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon 10nm Intel Ice Lake ukázal v benchmarku vysoký výkon
V databázi testů procesoru provedených v PassMark Performance Test se objevil také 10nm mobilní procesor Core i7-1065G7 architektury Ice Lake. A dosažený výkon má rozhodně více než solidní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie Autonomní auta Volvo využijí HW od Nvidie
Pro fungování autonomních aut je potřeba mít spoustu senzorů a výkonný hardware, který tyto vstupy dokáže rychle zpracovat. Automobilka Volvo nyní oznamuje, že k tomu bude využívat platformu Nvidia Drive.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní Pandora u soudu za porušení copyrightu, zobrazovala texty písní
Streamovací služba Pandora u nás není moc známá jako např. Spotify, nicméně má stejný problém. Společnost Wixen ji zažalovala, tentokrát za zobrazování textů písní u jejích autorů bez příslušné licence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu Mozilla Firefox 67.0.3 opravuje vážnou zero-day chybu
Od Mozilly jsme se dočkali urychleného vydání nové verze prohlížeče Firefox 67.0.3. Starší verze totiž trpí na závažnou zero-day chybu. Tu totiž už útočníci s úspěchem využívají k napadání obětí.
Včera, aktualita, Milan Šurkala