www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core
, , aktualita
Gigabyte jako obvykle vydal pro své desky testované s novými procesory Intel průvodce, který si všímá také přetaktování. Dle těchto materiálů budou procesory Core 9. série zvláště náročné na chlazení a stačit jim nemusí ani výkonný vodní chladič. 
K oblíbeným
reklama
GIGABYTE Z390 OC Guide (pdf) tak obsahuje doporučení týkající se taktování nových procesorů Core 9. generace a jedna stránka je zvláště vypovídající o tom, co můžeme od nich očekávat z hlediska teplot, spotřeby a potřeby chlazení. 
 
-klikněte pro zvětšení - 
 
V ní se Gigabyte odkazuje na výše uvedený screenshot, kde jsou vidět velice vysoké teploty procesoru Core i9-9900K, jenž pracuje se všemi jádry na 5 GHz. To je frekvence, kterou bychom od něj očekávali, že zvládne při přetaktování se slušně výkonným vzduchovým chladičem. Jenomže Gigabyte využil dle svých slov výkonný vodní chladič, a to žádné all-in-one integrované šidítko. Použité napětí procesoru bylo maximálně 1,4 V, takže pro Coffee Lake nic drsného, a teploty přitom u některých jader překročily 90 °C, a to až na 96 °C. 
 
 
Gigabyte tak vzhledem k tomu doporučuje, abychom pro chlazení takového procesoru využili rovněž výkonný vodní chladič a především v BIOSu nastavili hraniční teplotu TjMAX na hodnotu 110 °C. To je pochopitelně pouze doporučení pro recenzenty a osobně bych se zdráhal něco takového doporučovat pro dlouhodobý provoz. Tjunction (maximální teplota samotného čipu) procesorů Coffee Lake je 100 °C a nelze očekávat, že to bude v případě Core 9. generace jiné, takže tím v podstatě posouváme hranici toho, co Intel dovoluje v rámci specifikací. 
 
Spíše to tak vypadá, že i přes použití pájky namísto teplovodivé pasty (to nám ale der8auer jistě ukáže hned, jak to bude možné) budou Core 9. generace pěkně horké, což znamená i vysokou spotřebu. Je třeba si tak počkat na testy spotřeby a samozřejmě se nespokojit pouze s tím, že Intel u Core i9-9900K uvádí TDP pouze 95 W. To s reálnou spotřebou v zátěži nemá nic společného. 
 
Navíc máme v materiálech Gigabytu ještě jednu informaci, a sice že vysoké teploty se netýkají pouze Core i9-9900K. Autoři si jich "všimli na téměř všech procesorech", i když není jasné, o jakých modelech konkrétně mluví. Logicky by to ale měly být téměř všechny procesory z 9. generace, které se jim dostaly do rukou. Však pokud se Intel snaží posunout možnosti svého 14nm procesu na samotnou hranici, nelze se divit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy? AMD Ryzen 5 3500: to pravé pro lidové herní sestavy?
Tum Apisak se letmo zmínil o procesoru AMD Ryzen 5 3500, který by měl nastoupit s výbavou šesti jader bez SMT. Mohl by se tak stát velice zajímavou volbou pro herní sestavy s rozumnou cenou, ostatně dnes je pro hry šest fyzických jader vhodná výbava.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář