www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core

Průvodce přetaktováním od Gigabyte varuje před vysokými teplotami nových Core
, , aktualita
Gigabyte jako obvykle vydal pro své desky testované s novými procesory Intel průvodce, který si všímá také přetaktování. Dle těchto materiálů budou procesory Core 9. série zvláště náročné na chlazení a stačit jim nemusí ani výkonný vodní chladič. 
K oblíbeným
reklama
GIGABYTE Z390 OC Guide (pdf) tak obsahuje doporučení týkající se taktování nových procesorů Core 9. generace a jedna stránka je zvláště vypovídající o tom, co můžeme od nich očekávat z hlediska teplot, spotřeby a potřeby chlazení. 
 
-klikněte pro zvětšení - 
 
V ní se Gigabyte odkazuje na výše uvedený screenshot, kde jsou vidět velice vysoké teploty procesoru Core i9-9900K, jenž pracuje se všemi jádry na 5 GHz. To je frekvence, kterou bychom od něj očekávali, že zvládne při přetaktování se slušně výkonným vzduchovým chladičem. Jenomže Gigabyte využil dle svých slov výkonný vodní chladič, a to žádné all-in-one integrované šidítko. Použité napětí procesoru bylo maximálně 1,4 V, takže pro Coffee Lake nic drsného, a teploty přitom u některých jader překročily 90 °C, a to až na 96 °C. 
 
 
Gigabyte tak vzhledem k tomu doporučuje, abychom pro chlazení takového procesoru využili rovněž výkonný vodní chladič a především v BIOSu nastavili hraniční teplotu TjMAX na hodnotu 110 °C. To je pochopitelně pouze doporučení pro recenzenty a osobně bych se zdráhal něco takového doporučovat pro dlouhodobý provoz. Tjunction (maximální teplota samotného čipu) procesorů Coffee Lake je 100 °C a nelze očekávat, že to bude v případě Core 9. generace jiné, takže tím v podstatě posouváme hranici toho, co Intel dovoluje v rámci specifikací. 
 
Spíše to tak vypadá, že i přes použití pájky namísto teplovodivé pasty (to nám ale der8auer jistě ukáže hned, jak to bude možné) budou Core 9. generace pěkně horké, což znamená i vysokou spotřebu. Je třeba si tak počkat na testy spotřeby a samozřejmě se nespokojit pouze s tím, že Intel u Core i9-9900K uvádí TDP pouze 95 W. To s reálnou spotřebou v zátěži nemá nic společného. 
 
Navíc máme v materiálech Gigabytu ještě jednu informaci, a sice že vysoké teploty se netýkají pouze Core i9-9900K. Autoři si jich "všimli na téměř všech procesorech", i když není jasné, o jakých modelech konkrétně mluví. Logicky by to ale měly být téměř všechny procesory z 9. generace, které se jim dostaly do rukou. Však pokud se Intel snaží posunout možnosti svého 14nm procesu na samotnou hranici, nelze se divit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková