www.svethardware.cz
>
>

Průvodce vypalováním - LightScribe

Průvodce vypalováním - LightScribe
, , článek
Je to asi měsíc zpět, co jsme se podívali na zoubek technologii LabelFlash. Dnes se podíváme na jejího konkurenta, a to technologii LightScribe. Tato technologie je rozšířenější než LabelFlash, respektive seženete více vypalovaček, které ji podporují. V dnešním článku se podíváme trochu do historie, povíme si co budeme potřebovat k úspěšnému vytvoření popisku a nebude chybět ani pár testů. Aktualizováno.
K oblíbeným
reklama
Vše co budete potřebovat pro vytváření popisku LightScribe specifikují tyto stránky, text je uveden v angličtině. Protože jsme v Čechách, odstavce níže tuto problematiku pasují do našich podmínek.


HardwareAbyste vůbec na DVD mohli kreslit, potřebujete v první řadě vypalovačku. Na trhu se nachází dostatek modelů, které tuto technologii podporují. Na našem trhu se můžete setkat například s těmito:

Stolní vypalovačky interní:
 • BenQ DW1655
 • HP dvd840i
 • LG GSA-4166B
 • LG GSA-H20L
 • Lite-On SHW-16H5S
 • Samsung SH-162L
 • Sony DWG121A


Stolní vypalovačky externí:
 • LG GSA-2166D
 • HP dvd840e

Slim (notebookové) vypalovačky:
 • Toshiba SD-R6572M

Pozor - do vypalovaček, které nepodporují LightScribe z výroby, tuto technologii nelze přidat ani nahráním nového firmwaru, je to hardwarová záležitost.


MédiaKromě vypalovačky budete potřebovat ještě speciální média určená pro popisky LightScribe. Donedávna se daly koupit pouze disky Verbatim, dnes už máte na výběr mezi několika značkami, u nás se dají pořídit například tato média:
 • CD-R Verbatim 52x
 • DVD-R Philips 8x a 16x
 • DVD+R Philips 8x a 16x


 • DVD+R Imation 8x
 • DVD+R Verbatim 16x
- zvětšené logo specifikace disku Verbatim DVD+R 16x -

Všimněte si obrázku média Verbatim DVD+R 16x, toto médium vyhovuje totiž specifikaci LightScribe 1.2 a stojí pouze 25,- Kč s DPH. To je ale překvapení, z toho plyne, že informace na internetu ohledně ceny disků podle nové specifikace jsou mylné a disky jsou dostupné už nyní.

Je jen škoda, že testovací vypalovačka LG GSA-H20L ještě tuto specifikaci nepodporuje, proto bohužel v testech ani specifikace LS 1.2 testována nebude.SoftwareHardware bychom měli, teď už zbývá vybrat správný program, který umí popisek LightScribe zaznamenat na disk. V našem případě je výběr jasný - použijeme aplikaci Nero CoverDesigner z balíku Nero Burning ROM. Další možností je použít například software SureThing CD/DVD Labeler. Další podporovaný software naleznete na těchto stránkách.Bohužel jsem při testování zjistil, že testovací vypalovačka LG GSA-H20L bohužel žádným způsobem nespolupracuje s Nerem verze 7.2.0.3b, přičemž jsem vyzkoušel několik verzí ovladače pro LS. Po odinstalaci verze 7 a instalaci verze 6.6.1.4 spolu s nejnovějším ovladačem verze 1.4.89.1 už vše fungovalo bez nejmenších problémů.

Po těchto problémech s Nerem si v dalších kapitolách ukážeme, jak vytvořit popisek v programu Nero CoverDesigner i SureThing CD/DVD Labeler 4.3.


 

OvladačePotřebnou součástí vypalovačky, která umí vytvářet popisek LightScribe, je i instalace ovladače, pokud možno nejaktuálnější verze.

Ovladač lze stáhnout z těchto stránek:
 • První stránka, nemusí zde být nejaktuálnější verze (13.5.2006 - verze 1.4.84.1)
 • Druhá stránka, zde bývá poslední verze, protože jsou odkazy směrovány přímo na výrobce vypalovaček či softwaru (13.5.2006 - verze od Nera 1.4.89.1)
reklama
Nejnovější články
Uniklá roadmap ukazuje na 6nm CPU Ryzen 6000, co přinese Zen 4? Uniklá roadmap ukazuje na 6nm CPU Ryzen 6000, co přinese Zen 4?
Nyní už opravdu můžeme počítat s tím, že příští desktopové procesory firmy AMD nebudou 5nm a nevyužijí ještě paměti DDR5 a nová jádra Zen 4. Mezi Vermeer a Raphael se tlačí generace Warhol. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3 SiFive dokončil návrh svých prvních RISC-V pro 5nm proces a HBM3
Architektura RISC-V je vnímána především jako konkurence pro ARM a my s ní máme spojenu také společnost SiFive, která dokončila návrh velice zajímavého čipu pro 5nm výrobní proces firmy TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky Velký svolávací podvod s kartami v Číně, AMD varuje zákazníky
S největší pravděpodobností těžaři kryptoměn stojí za podvodným svoláváním grafických karet v Číně, před nímž varuje společnost AMD i její AIB partner XFX. Těžaři zde cílí na karty Radeon RX 580. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě Reakce Intelu na NVIDIA Grace CPU: jsme v ofenzívě, ne defenzívě
NVIDIA tento týden představila nové serverové procesory Grace založené na jádrech ARM, které vyšle do boje na serverovém trhu. Nový CEO Intelu Pat Gelsinger tak dostal logický dotaz, co si o tom všem myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM AMD představilo desktopová APU Cezanne, zatím jen pro OEM
Společnost AMD včera nečekaně představila nová APU Cezanne pro desktopy, o nichž jsme už stejně díky čínským leakerům věděli. Jak se také dalo očekávat, určeny budou pouze pro OEM výrobce, tedy prozatím. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek