Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce vypalováním - LightScribe

15.5.2006, Jan Dedek, článek
Průvodce vypalováním - LightScribe
Je to asi měsíc zpět, co jsme se podívali na zoubek technologii LabelFlash. Dnes se podíváme na jejího konkurenta, a to technologii LightScribe. Tato technologie je rozšířenější než LabelFlash, respektive seženete více vypalovaček, které ji podporují. V dnešním článku se podíváme trochu do historie, povíme si co budeme potřebovat k úspěšnému vytvoření popisku a nebude chybět ani pár testů. Aktualizováno.

Čas vypálení popiskuTest byl proveden s vypalovačkou LG GSA-H20L a následujícími obrázky:Při nastavení kvality na "Best" byl popisek hotový za 21:12 minuty, při nastavení kvality na "Normal" už za 15:15 minuty a při nastavení kvality na "Draft" za 9:14 minuty. Jak ukazuje tabulka níže, došlo přibližně k 30% snížení času potřebného k vypálení popisku oproti starší vypalovačce HP.Kvalita Normal
- pro detail klikni -

Kvalita Draft
- pro detail klikni -

Aktualizováno: Na těchto stránkách je ke stažení ovladač LightScribe, který má vylepšený kontrast, po instalaci musíte spustit nastavení tohoto rozšíření, jak ukazuje následující obrázek:

Jak vypadá popisek s tímto ovladačem v kvalitě "Draft" je vidět na následujícím obrázku. Porovnejte to s předchozím snímkem a vidíte že rozdíl není nikterak výrazný. Sice je vidět drobné zlepšení ale zdaleka nedosahuje kvality "Normal", jak je prezentováno na stánkách LightScribe.com.S tímto ovladačem zacházejte opatrně, pravděpodobně používá větší energii laseru a u CD by mohl nastat problém s poškozením vypálených dat, u DVD to není pravděpodobné.


Čas vypálení
Kvalita tisku
HP dvd640i
LG GSA-H20L
Best
~ 29
~ 21
Normal
~ 21
~ 15
Draft
~ 12
~ 9

LG GSA-H20L sice neudává podporu LightScribe verze 1.2, ale naměřené časy by nasvědčovaly tomu, že ji obsahuje. Časy jsou totiž asi o 30% nižší než u vypalovačky HP. Jak jsme si řekli, tak jediný disk, který má specifikaci LS 1.2, je Verbatim DVD+R 16x, ale čas vypálení popisku je shodný pro všechna média v testu.


Budeme věřit tomu, že disk Verbatim DVD+R 16x je specifikace LS 1.2, potom z hlediska časů LG nejspíše specifikaci LS 1.2 podporuje.

V případě, že je tomu tak, musí LG ignorovat specifikaci LS média, jinak by na disky LS předchozí specifikace vypalovala stejně rychle jako vypalovačka od HP.
Čas potřebný k vypálení popisku je stejný jak pro text, jednoduchou grafiku, tak i pro fotku, tedy pokud máte vyplněnou plochu od okraje k okraji. Čím blíže ke středu je zakončen popisek, tím je doba jeho vypálení kratší.


Přepis popiskuK čemu je vlastně přepsání popisku? Hodí se pro jedinou věc - a to je zvýšení kontrastu. Následující obrázek ukazuje o kolik se zvýší kontrast při 3-násobném přepisu při nastavení kvality na "Best".


- pro detail klikni -

Část nejblíže ke středu je přepsána 3x, prostřední mezikruží 2x a na okraji disku je popisek vypálen pouze jednou. Je vidět, že rozdíly mezi 3x a 2x přepisem jsou minimální a přechod není skoro vidět. Při třetím přepisu ale vznikají na popisku jakési mléčné fleky, proto pokud budete přepisovat popisek z důvodu zvýšení kontrastu, dělejte to maximálně 2x.

Jak je z obrázku vidět, vypalovačka nemá problém s navázáním vypalování popisku, naváže přesně tam, kde skončila a nevytváří duchy.