www.svethardware.cz
>
>

Průvodce vypalováním - LightScribe

Průvodce vypalováním - LightScribe
, , článek
Je to asi měsíc zpět, co jsme se podívali na zoubek technologii LabelFlash. Dnes se podíváme na jejího konkurenta, a to technologii LightScribe. Tato technologie je rozšířenější než LabelFlash, respektive seženete více vypalovaček, které ji podporují. V dnešním článku se podíváme trochu do historie, povíme si co budeme potřebovat k úspěšnému vytvoření popisku a nebude chybět ani pár testů. Aktualizováno.
K oblíbeným
reklama

Čas vypálení popiskuTest byl proveden s vypalovačkou LG GSA-H20L a následujícími obrázky:Při nastavení kvality na "Best" byl popisek hotový za 21:12 minuty, při nastavení kvality na "Normal" už za 15:15 minuty a při nastavení kvality na "Draft" za 9:14 minuty. Jak ukazuje tabulka níže, došlo přibližně k 30% snížení času potřebného k vypálení popisku oproti starší vypalovačce HP.Kvalita Normal
- pro detail klikni -

Kvalita Draft
- pro detail klikni -

Aktualizováno: Na těchto stránkách je ke stažení ovladač LightScribe, který má vylepšený kontrast, po instalaci musíte spustit nastavení tohoto rozšíření, jak ukazuje následující obrázek:

Jak vypadá popisek s tímto ovladačem v kvalitě "Draft" je vidět na následujícím obrázku. Porovnejte to s předchozím snímkem a vidíte že rozdíl není nikterak výrazný. Sice je vidět drobné zlepšení ale zdaleka nedosahuje kvality "Normal", jak je prezentováno na stánkách LightScribe.com.S tímto ovladačem zacházejte opatrně, pravděpodobně používá větší energii laseru a u CD by mohl nastat problém s poškozením vypálených dat, u DVD to není pravděpodobné.


Čas vypálení
Kvalita tisku
HP dvd640i
LG GSA-H20L
Best
~ 29
~ 21
Normal
~ 21
~ 15
Draft
~ 12
~ 9

LG GSA-H20L sice neudává podporu LightScribe verze 1.2, ale naměřené časy by nasvědčovaly tomu, že ji obsahuje. Časy jsou totiž asi o 30% nižší než u vypalovačky HP. Jak jsme si řekli, tak jediný disk, který má specifikaci LS 1.2, je Verbatim DVD+R 16x, ale čas vypálení popisku je shodný pro všechna média v testu.


Budeme věřit tomu, že disk Verbatim DVD+R 16x je specifikace LS 1.2, potom z hlediska časů LG nejspíše specifikaci LS 1.2 podporuje.

V případě, že je tomu tak, musí LG ignorovat specifikaci LS média, jinak by na disky LS předchozí specifikace vypalovala stejně rychle jako vypalovačka od HP.
Čas potřebný k vypálení popisku je stejný jak pro text, jednoduchou grafiku, tak i pro fotku, tedy pokud máte vyplněnou plochu od okraje k okraji. Čím blíže ke středu je zakončen popisek, tím je doba jeho vypálení kratší.


Přepis popiskuK čemu je vlastně přepsání popisku? Hodí se pro jedinou věc - a to je zvýšení kontrastu. Následující obrázek ukazuje o kolik se zvýší kontrast při 3-násobném přepisu při nastavení kvality na "Best".


- pro detail klikni -

Část nejblíže ke středu je přepsána 3x, prostřední mezikruží 2x a na okraji disku je popisek vypálen pouze jednou. Je vidět, že rozdíly mezi 3x a 2x přepisem jsou minimální a přechod není skoro vidět. Při třetím přepisu ale vznikají na popisku jakési mléčné fleky, proto pokud budete přepisovat popisek z důvodu zvýšení kontrastu, dělejte to maximálně 2x.

Jak je z obrázku vidět, vypalovačka nemá problém s navázáním vypalování popisku, naváže přesně tam, kde skončila a nevytváří duchy.
reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře