reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

První motherboard s podporou Serial ATA

27.5.2002, Zdeněk Kabát, článek
První motherboard s podporou Serial ATA
Nový druh diskového rozhraní by se mohl časem prosadit jako nástupce současného UltraATA a výrobci základních desek to jistě tuší. Světové prvenství v této oblasti již ale nemůže nikdo upřít společnosti Iwill. Její řešení je založené na čipsetu i845E a externím řadiči SerialATA.
Nový přenosový protokol, který možná časem nahradí stávající diskové rozhraní Ultra ATA, se objevil již na první základní desce. Integrovaná řešení pro Serial ATA připravují všichni hlavní výrobci čipových sad a najdete je na jejich roadmapách naplánovaná na období kolem konce letošního roku a počátku roku 2003. SouthBridge podporující alternativní IDE rozhraní (stále mluvím o Serial ATA :-) se chystají vyrábět VIA, SiS i Intel.

Zatímco základní desky s integrovaným řadičem Serial ATA jsou ještě daleko, externí modely byly již představeny. V únoru předvedla společnost Silicon Image Company čip Silicon Image 3112, který se již dostal do sériové výroby. Tento externí řadič používá také nový motherboard od výrobce Iwill.Obr. 1 – Základní deska Iwill P4ES

Iwill P4ES podporuje dva kanály, které poskytují díky integrovanému čipu Silicon Image 3112 přenos až 150 MB/s. Tato základní deska je postavená na čipsetu i845E, který byl nedávno oficiálně představen společností Intel. Disponuje tedy paticí typu Socket478 pro Pentium 4 používající sběrnici FSB taktovanou na 533/400MHz. Trochu se diskutuje o podporovaných typech paměti – oficiální prohlášení udává PC133 a DDR266, ale některé zdroje uvádějí dokonce DDR333 (samozřejmě neoficiálních). Pro paměti jsou určeny pouze 2 DIMM sloty.

Dále deska obsahuje AGP 4x, 5 PCI slotů a integrovaný řadič Ultra ATA/133 Promise 20275. Samozřejmostí je dnes integrovaná zvukový čip AC’97. Částečným luxusem je pak čtečka Smart médií a dobrá přetaktovatelnost.

Osobně jsem docela zvědavý, kdy se objeví první pevné disky podporující protokol Serial ATA, ale v každém případě je tato základním deska velkým přínosem a společnosti Iwill už prvenství nikdo neuzme :-)

reklama
reklama