www.svethardware.cz
>
>

První stálá optická paměť je na světě

První stálá optická paměť je na světě
, , aktualita
Spolupráce výzkumníků z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) a univerzit v Oxfordu, Exeteru a Münsteru přinesla světově první stálou optickou paměť, tedy takovou, která neztrácí svou informaci.
K oblíbeným
reklama
Jedním ze způsobů, jak v počítačovém světě rozlišit paměti, je označit je za stálé (non-volatile) a nestálé (volatile), či snad energeticky nezávislé a závislé. Taková energeticky nezávislá paměť nepotřebuje pro uchování informace žádnou energii, čili jde například o pevný disk či flash, zatímco závislá paměť potřebuje být neustále napájena, jako třeba paměť RAM. V případě optických pamětí se ale nedá mluvit o tom, že by potřebovala či nepotřebovala elektrickou energii, ale i tak můžeme mluvit o stálé paměti, do níž data pomocí světla jednou vložíme a pak už ji nepotřebujeme nijak udržovat. Přesně takovou optickou paměť se podařilo vyvinout spolupracujícím evropským vědcům.

Taková paměť by se tedy mohla stát klíčovou součástí optických počítačových systémů, jež by mohly v budoucnosti nahradit dnešní elektronické. Odpadla by tak nutnost využití elektronické paměti, a tedy i předvodních systémů, jež by mohly celý výsledný počítač jen zpomalit. Mluví se také o kvantových počítačích, jež by měly využít optické procesory, a tedy i takovouto paměť.

Nově vyvinutá paměť má být dle svých tvůrců schopna udržet data po dlouhá desetiletí, aniž bychom ji museli nějak udržovat. Je také schopna uložit více bitů informace v buňce o velikosti jedné miliardtiny metru, čili jednoho nanometru. A navíc nemusí jít pouze o nuly a jedničky, ale o daleko více stavů. Profesor Wolfram Pernice spolupracující na vývoji nové paměti také uvedl, že rychlost zápisu jednotlivých bitů může probíhat při rychlostech do jednoho gigahertzu a bude možné ji napojit na již existující optické datové cesty a procesory.

K výrobě nové paměti byl využit materiál schopný změnit své optické vlastnosti a v KIT jej pojmenovali jednoduše GST. Jde o látku Ge2Sb2Te5, jež může změnit svou strukturu z krystalické na amorfní pro ukládání dat a z amorfní na krystalickou pro mazání dat, kterýžto proces je spuštěn velice krátkými světelnými impulzy. S pomocí stejných impulzů, ovšem daleko slabších, se paměť čte.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář