www.svethardware.cz
>
>

První stálá optická paměť je na světě

První stálá optická paměť je na světě
, , aktualita
Spolupráce výzkumníků z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) a univerzit v Oxfordu, Exeteru a Münsteru přinesla světově první stálou optickou paměť, tedy takovou, která neztrácí svou informaci.
K oblíbeným
reklama
Jedním ze způsobů, jak v počítačovém světě rozlišit paměti, je označit je za stálé (non-volatile) a nestálé (volatile), či snad energeticky nezávislé a závislé. Taková energeticky nezávislá paměť nepotřebuje pro uchování informace žádnou energii, čili jde například o pevný disk či flash, zatímco závislá paměť potřebuje být neustále napájena, jako třeba paměť RAM. V případě optických pamětí se ale nedá mluvit o tom, že by potřebovala či nepotřebovala elektrickou energii, ale i tak můžeme mluvit o stálé paměti, do níž data pomocí světla jednou vložíme a pak už ji nepotřebujeme nijak udržovat. Přesně takovou optickou paměť se podařilo vyvinout spolupracujícím evropským vědcům.

Taková paměť by se tedy mohla stát klíčovou součástí optických počítačových systémů, jež by mohly v budoucnosti nahradit dnešní elektronické. Odpadla by tak nutnost využití elektronické paměti, a tedy i předvodních systémů, jež by mohly celý výsledný počítač jen zpomalit. Mluví se také o kvantových počítačích, jež by měly využít optické procesory, a tedy i takovouto paměť.

Nově vyvinutá paměť má být dle svých tvůrců schopna udržet data po dlouhá desetiletí, aniž bychom ji museli nějak udržovat. Je také schopna uložit více bitů informace v buňce o velikosti jedné miliardtiny metru, čili jednoho nanometru. A navíc nemusí jít pouze o nuly a jedničky, ale o daleko více stavů. Profesor Wolfram Pernice spolupracující na vývoji nové paměti také uvedl, že rychlost zápisu jednotlivých bitů může probíhat při rychlostech do jednoho gigahertzu a bude možné ji napojit na již existující optické datové cesty a procesory.

K výrobě nové paměti byl využit materiál schopný změnit své optické vlastnosti a v KIT jej pojmenovali jednoduše GST. Jde o látku Ge2Sb2Te5, jež může změnit svou strukturu z krystalické na amorfní pro ukládání dat a z amorfní na krystalickou pro mazání dat, kterýžto proces je spuštěn velice krátkými světelnými impulzy. S pomocí stejných impulzů, ovšem daleko slabších, se paměť čte.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Asus ROG ZENITH II Extreme Alpha: zvláště pro 64jádrový Threadripper Asus ROG ZENITH II Extreme Alpha: zvláště pro 64jádrový Threadripper
Společnost Asus si připravila speciální model základní desky, který je určen zvláště pro 64jádrový Threadripper 3990X. Jde tak především o posílené napájení, které daný procesor bude potřebovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu vylepšilo své chladiče Wraith Prism RGB LED AMD potichu vylepšilo své chladiče Wraith Prism RGB LED
Společnost AMD se rozhodla vylepšit své procesorové chladiče Wraith Prism RGB LED, čili ty nejvýkonnější, které nabízí s procesory Ryzen. Je pak celkem pochopitelné, proč k tomu firma přistoupila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž Intel s novými NUC 8 Pro míří na podnikové zákazníky, slibuje výdrž
Společnost Intel vypustila do světa nové modely počítačů Next Unit of Computing, a sice NUC 8 Pro "Provo Canyon". Jde o řadu určenou pro podniky, která slibuje vysoký výkon v malém provedení 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V ATX12VO: nový napájecí standard využívá jen 12 V
Společnost FSP ve svém stánku na letošním CES měla také nenápadně vypadající napájecí zdroj, který by ale mohl představovat počátek zásadní změny. Jedná se totiž o nový standard ATX12VO.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI QNAP TS-251D s procesorem Intel nabídne dvě diskové pozice i AI
Společnost QNAP si připravila nový dvoudiskový model NAS, který je určený pro běžné zákazníky a nabízí dvoujádrový procesor Intel J4005. QNAP se také chlubí umělou inteligencí pro rozpoznávání obrazu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář