reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

První tweet Jacka Dorseyho se jako NFT nakonec prodal za 59,5 mil. Kč

23.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
První tweet Jacka Dorseyho se jako NFT nakonec prodal za 59,5 mil. Kč
Před několika týdny dal Jack Dorsey do dražby svůj první tweet jako NFT (Non-Fungible Token). Poslední příhoz v podobě více než 1630 ETH v nynějších cenách znamená částku téměř 60 milionů Kč.
NFT (Non-Fungible Token) jsou dnes velmi populární metodou, jak prodávat digitální obsah. Zatímco některé aukce jsou pro autory velmi výnosné, spousta lidí jen přichází o peníze kvůli vysokým vystavovacím poplatkům a různým pokusům o podvody. Rekordní dražbou je 5000 ilustrací Beepleho za 69 mil. USD, nicméně dost vysoko se nakonec dostal i Jack Dorsey, spoluzakladatel Twitteru. Ten nabídl první tweet na platformě. Prodával ho přes platformu Valuables.
 
Jack Dorsey
Jack Dorsey, autor: Ryan Lash / TED [CC BY-NC-ND 2.0], přes Flickr
 
Novým majitelem tweetu je Sina Estavi z Malajsie (šéf firmy Bridge Oracle), který koupi přirovnává k nákupu obrazu Mony Lisy. Podle něj si lidé o několik let později teprve uvědomí, jakou skutečnou hodnotu tento tweet vlastně má. 6. března Estavi za tweet nabídl 2,5 mil. USD, nicméně nabídky jsou ve skutečnosti v kryptoměně Ethereum, takže šlo o 1630,58 ETH. Na této nabídce to i skončilo, jenže hodnota Etherea za tu dobu vyskočila výše, takže nakonec šlo v přepočtu o 2,916 mil. USD, resp. 59,5 mil. Kč.
 
 
Samotná platforma si bere 5 % z prodeje (v podstatě ETH za 3 mil. Kč), Dorsey dostane zbývajících 95 %. Ty si ale nenechá, věnuje je charitativnímu fondu GiveDirectly pro Afriku. Své NFT prodává i herec John Cleese z Monty Pythonu jako "The Unnamed Artist". Jednoduchá malůvka Brooklyn Bridge si našla příhoz za 33405 USD, nicméně cena "kup teď" byla cíleně stanovena na 69 346 250,5 USD. Tedy o 50 centů výše než za "Everydays: The First 5000 Days" od Beepleho.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama