www.svethardware.cz
>
>
>
>

PS5 bude slabší než nový Xbox, Sony se snaží hledat pozitiva

PS5 bude slabší než nový Xbox, Sony se snaží hledat pozitiva
, , aktualita
Microsoft se jako první odhodlal zveřejnit specifikace své nové herní konzole Xbox, a to možná právě proto, že věděl o své hlavní výhodě. PlayStation 5 totiž bude mít slabší výkon procesorových jader i grafického jádra a Sony to nenese lehce.
K oblíbeným
reklama
Jak jsme uvedli v aktualitě o specifikacích PlayStation 5, v případě stále ještě aktuální generace Xbox One a PS4 to byla právě společnost Sony, která původně nabídla výrazně výkonnější řešení. Nyní se karta obrací a i když není rozdíl tak velký, Sony cítí potřebu veřejnosti sdělit, že jejich PS5 nebude z hlediska výkonu v nevýhodě. 
 
 
V případě procesorových jader stojí na straně Microsoftu mírně vyšší takt i využití SMT, výkon grafiky je pak 12 TFLOPS oproti 10,3 TFLOPS opět na straně Microsoftu a z hlediska propustnosti paměti je už srovnání těžší. V obou případech jde o 16 GB GDDR6, ovšem Sony má jednotnou propustnost 448 GB/s a Microsoft 560 GB/s pro 10 GB a 336 GB/s pro zbylých 6 GB. Celkově lze ale říci, že v případě těchto komponent stojí výhoda jednoznačně na Microsoftu, i když je jasné, že velice záleží také na tom, jak dobře bude tento výkon využit. 
 
Mark Cerny ze Sony k tomu uvádí, že PS5 rozhodně nebude v nevýhodě a že jeho menší, ale výše taktované GPU jádro může grafiku v novém Xbox překonat. To také potvrzuje Dan Baker (Graphics Architect, Oxide Games), dle nějž může platit, že je snadnější a efektivnější plně paralelně zaměstnat menší počet CU (Compute Unit), přičemž my víme, že PS5 jich bude mít 36 a Xbox pak 52. V důsledku ale záleží na renderovací technologii, čili na enginu, jak dobře dokáže využít vyšší počet jednotek v GPU. 
 
Sony ale také slibuje, že SSD v PS5 bude mít velký dopad na výkon a možnosti konzole a právě v tomto ohledu má být nová PS5 až dvakrát výkonnější než Xbox a nabídnout propustnost až 9 GB/s s komprimací. Sony tak mluví o efektivním nahrávání dat do hlavní paměti, ale hlavní otázka je ta, zda a jak se to projeví na běhu samotných her a jejich kvalitě. S takovou propustností už bude možné využít SSD jako odkladiště pro méně využívaná data (textury) a ty v případě potřeby velice rychle dostat do operační paměti. Znamená to tak snad využití většího počtu detailnějších textur, aniž by to negativně poznamenalo celkový výkon? To nám asi odhalí až některá z her, které jsou tvořeny exkluzivně pro PS5. 
 
Mark Cerny se tak snaží především poukazovat na výhody své nové konzole, jichž z hlediska základních specifikací není moc. Většina zákazníků ale bude těžko řešit to, že Xbox má o 17% vyšší hrubý výkon grafiky a procesorová jádra s SMT. To mohou řešit uživatelé PC rozhodující se o koupi nového CPU či karty, ale konzole se budou kupovat jako celek a v jejich případě bude záležet právě i na celkové prezentaci a možnostech daných mozaikou složenou z výkonu hardwaru, sympatií ke značce, nabídky her a zvláště exkluzivit, celkové podpory, provedení ovladačů, dostupnosti doplňků (VR), atd. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory
Procesory AMD Ryzen 5000 běžně skladem nejsou, ale rozhodně jsou dostupné, pokud jsme ochotni si na ně pár dní počkat, anebo hledat. Odráží se to i na prodejích obchodu Mindfactory, kde AMD zvyšuje náskok? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490? Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?
Asus už začal nabízet podporu funkce AMD Smart Access Memory i na moderních deskách pro Intel, a tak byla už jen otázka času, než se objeví první výsledky testů. Je tak funkce SAM na této platformě k něčemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021 Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021
Nový rok se už blíží a s ním i další ročník veletrhu CES. Ten letos ještě proběhl v obvyklém režimu, ale příští rok bude jen virtuální, a tak bude i keynote šéfky společnosti AMD "odvyprávěn" jen do kamery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X
Intel se bude snažit brzy na jaře vypustit do světa novou konkurenci pro procesory AMD Ryzen 5000, a to desktopové Rocket Lake-S. Jeden z nich se nyní už předvedl a my jej můžeme srovnat s modelem Ryzen 7 5800X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Karet RTX 3060 Ti bylo v první vlně zatím nejvíc, stejně to však nestačí Karet RTX 3060 Ti bylo v první vlně zatím nejvíc, stejně to však nestačí
Dle ohlasů prodejců bylo pro začátek prodeje připraveno grafických karet GeForce RTX 3060 Ti zhruba stejně jako karet RTX 3090, 3080 a 3070 dohromady. Ani to však nezabránilo brzkému vyprodání skladových zásob. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek