www.svethardware.cz
>
>

Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu

Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
, , aktualita
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
K oblíbeným
reklama
Spoluautorem rozhraní USB je Ajay Bhatt, který se nyní v rozhovoru pro The Verge rozpovídal o zákulisí jeho vývoje. My známe nejvíce konektory či porty USB typu A, klasické čtverhranné, které lze mnohdy oproti vší logice zapojit až na třetí pokus. USB typu B se využívá na straně velkých periferií, například tiskáren a zde už se musíme opravdu podívat, kde je port i jeho protějšek zkosený, aby šly dát dohromady i bez asistence kladiva. 
 
 
Zapomenout nemůžeme také na mini a dnes už spíše micro USB, nicméně to vše nahrazuje moderní USB typu C, který je konečně oboustranný, takže už vůbec nezáleží na tom, v jaké orientaci zapojíme konektor do portu. Původní USB A měl také jen čtyři piny či vodiče, což až nástupem standardu USB 3.0 bylo navýšeno na devět a kvůli tomu nám také USB B trošku nabobtnal, aby se do něj potřebné piny vůbec vešly. 
 
 
To USB typu C má pinů už rovnou 24, a to v takovém rozmístění, aby nemohlo vadit zapojení v té či oné orientaci. To ostatně dobře ukazuje následující obrázek. Je tak zřejmé, že takovýto konektor je mnohem složitější než prostý USB A se čtyřmi piny, což samozřejmě vychází i z potřeb moderních typů rozhraní, ovšem dle Bhatta by byl oboustranný konektor příliš složitý a ve výsledku drahý i pro původní USB 1.0.
 
 
Sám Ajay Bhatt by dle vlastních slov volil oboustranný konektor ve stylu USB C nebo dokonce kruhového typu, podobně jako je třeba PS/2. I tak ale nástup rozhraní USB znamenal to, co ono samé má v názvu. Přišel univerzální způsob pro zapojení periferií, který znamenal téměř vymizení sériového, paralelního či PS/2 rozhraní. 
 
Bhatt by tak sám sáhl po lépe zpracovaném konektoru a svaluje vinu na výrobce PC, kteří vysloveně žádali, aby nové rozhraní bylo co nejlevnější, a tedy nejjednodušší na výrobu. I tak trvalo dlouho, než se USB opravdu prosadilo a stejný přerod jistě čeká i na moderní USB C. Je třeba počkat, až jej začnou postupně čím dál častěji nabízet výrobci periferií i základních desek či jiného hardwaru a k tomu pomohou i nové standardy jako USB4, který se už bez USB C neobejde. 
 
Zdroj: The Verge


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch InSight hlásí: krtek už je celý zavrtán do Marsu a má šanci na úspěch
Trvalo to, ale nakonec se podařilo. Sonda HP3 přezdívaná krtek se už dokázala celá zavrtat pod povrch vedle sondy InSight, která už téměř dva roky sedí na povrchu Marsu. Nyní už se tak krtek bude muset o sebe postarat sám. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Papermaster o Zen 3: IPC, výrobní proces a binning Papermaster o Zen 3: IPC, výrobní proces a binning
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, byl zpovídán serverem Anandtech a mezi probíraná témata se dostalo i to, co bylo dosud opomíjeno. Dočkáme se tak konečně odpovědi i na to, jaký konkrétní výrobní proces AMD pro Zen 3 používá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Watch Dogs: Legion na XBX a PS5 běží ve 4K při 30 FPS s ray tracingem Watch Dogs: Legion na XBX a PS5 běží ve 4K při 30 FPS s ray tracingem
Ubisoft nás nedávno zaujal krvavými hardwarovými nároky na svou novou hru Watch Dogs: Legion. Ty byly nově upraveny tak, že zahrnují také nové a ještě neprodávané GeForce. Nyní se ale na ně můžeme podívat v souvislosti s novými konzolemi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s
Igor Wallossek poupravuje nedávný tweet o tom, že by karty Navi 21 XT měly mít "pouze" 255W TGP či TBP. Dle jeho informací půjde spíše o hodnoty srovnatelné s řadou RTX 3080. A co paměti? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel prodá společnosti SK Hynix svou NAND Flash divizi i s továrnou Intel prodá společnosti SK Hynix svou NAND Flash divizi i s továrnou
Společnost Intel se stahuje z trhu s paměťmi NAND Flash a zbavuje se své příslušné divize, kterou převezme společnost SK Hynix. Do transakce přitom spadá i továrna Intelu, která se nachází v čínském Ta-lien. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář