www.svethardware.cz
>
>

Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu

Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
, , aktualita
Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
K oblíbeným
reklama
Spoluautorem rozhraní USB je Ajay Bhatt, který se nyní v rozhovoru pro The Verge rozpovídal o zákulisí jeho vývoje. My známe nejvíce konektory či porty USB typu A, klasické čtverhranné, které lze mnohdy oproti vší logice zapojit až na třetí pokus. USB typu B se využívá na straně velkých periferií, například tiskáren a zde už se musíme opravdu podívat, kde je port i jeho protějšek zkosený, aby šly dát dohromady i bez asistence kladiva. 
 
 
Zapomenout nemůžeme také na mini a dnes už spíše micro USB, nicméně to vše nahrazuje moderní USB typu C, který je konečně oboustranný, takže už vůbec nezáleží na tom, v jaké orientaci zapojíme konektor do portu. Původní USB A měl také jen čtyři piny či vodiče, což až nástupem standardu USB 3.0 bylo navýšeno na devět a kvůli tomu nám také USB B trošku nabobtnal, aby se do něj potřebné piny vůbec vešly. 
 
 
To USB typu C má pinů už rovnou 24, a to v takovém rozmístění, aby nemohlo vadit zapojení v té či oné orientaci. To ostatně dobře ukazuje následující obrázek. Je tak zřejmé, že takovýto konektor je mnohem složitější než prostý USB A se čtyřmi piny, což samozřejmě vychází i z potřeb moderních typů rozhraní, ovšem dle Bhatta by byl oboustranný konektor příliš složitý a ve výsledku drahý i pro původní USB 1.0.
 
 
Sám Ajay Bhatt by dle vlastních slov volil oboustranný konektor ve stylu USB C nebo dokonce kruhového typu, podobně jako je třeba PS/2. I tak ale nástup rozhraní USB znamenal to, co ono samé má v názvu. Přišel univerzální způsob pro zapojení periferií, který znamenal téměř vymizení sériového, paralelního či PS/2 rozhraní. 
 
Bhatt by tak sám sáhl po lépe zpracovaném konektoru a svaluje vinu na výrobce PC, kteří vysloveně žádali, aby nové rozhraní bylo co nejlevnější, a tedy nejjednodušší na výrobu. I tak trvalo dlouho, než se USB opravdu prosadilo a stejný přerod jistě čeká i na moderní USB C. Je třeba počkat, až jej začnou postupně čím dál častěji nabízet výrobci periferií i základních desek či jiného hardwaru a k tomu pomohou i nové standardy jako USB4, který se už bez USB C neobejde. 
 
Zdroj: The Verge


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek