Původní konektory USB jsou jednostranné kvůli tlakům výrobců na cenu
25.6.2019, Jan Vítek, aktualita

Specifikace rozhraní USB 1.0 byly zveřejněny už na začátku roku 1996, takže toto rozhraní je tu s námi přes 20 let a teprve nedávno se začal prosazovat oboustranný konektor USB typu C. Proč něco podobného nepřišlo hned?
Spoluautorem rozhraní USB je Ajay Bhatt, který se nyní v rozhovoru pro The Verge rozpovídal o zákulisí jeho vývoje. My známe nejvíce konektory či porty USB typu A, klasické čtverhranné, které lze mnohdy oproti vší logice zapojit až na třetí pokus. USB typu B se využívá na straně velkých periferií, například tiskáren a zde už se musíme opravdu podívat, kde je port i jeho protějšek zkosený, aby šly dát dohromady i bez asistence kladiva.

Zapomenout nemůžeme také na mini a dnes už spíše micro USB, nicméně to vše nahrazuje moderní USB typu C, který je konečně oboustranný, takže už vůbec nezáleží na tom, v jaké orientaci zapojíme konektor do portu. Původní USB A měl také jen čtyři piny či vodiče, což až nástupem standardu USB 3.0 bylo navýšeno na devět a kvůli tomu nám také USB B trošku nabobtnal, aby se do něj potřebné piny vůbec vešly.

To USB typu C má pinů už rovnou 24, a to v takovém rozmístění, aby nemohlo vadit zapojení v té či oné orientaci. To ostatně dobře ukazuje následující obrázek. Je tak zřejmé, že takovýto konektor je mnohem složitější než prostý USB A se čtyřmi piny, což samozřejmě vychází i z potřeb moderních typů rozhraní, ovšem dle Bhatta by byl oboustranný konektor příliš složitý a ve výsledku drahý i pro původní USB 1.0.

Sám Ajay Bhatt by dle vlastních slov volil oboustranný konektor ve stylu USB C nebo dokonce kruhového typu, podobně jako je třeba PS/2. I tak ale nástup rozhraní USB znamenal to, co ono samé má v názvu. Přišel univerzální způsob pro zapojení periferií, který znamenal téměř vymizení sériového, paralelního či PS/2 rozhraní.
Bhatt by tak sám sáhl po lépe zpracovaném konektoru a svaluje vinu na výrobce PC, kteří vysloveně žádali, aby nové rozhraní bylo co nejlevnější, a tedy nejjednodušší na výrobu. I tak trvalo dlouho, než se USB opravdu prosadilo a stejný přerod jistě čeká i na moderní USB C. Je třeba počkat, až jej začnou postupně čím dál častěji nabízet výrobci periferií i základních desek či jiného hardwaru a k tomu pomohou i nové standardy jako USB4, který se už bez USB C neobejde.
Zdroj: The Verge